Na wstępie Eucharystii senior roku, ks. Bolesław Lasocki podkreślił, że ta Msza święta rocznicowa jest zakończeniem świętowania roku jubileuszowego. W modlitwie nie zapomniano o zmarłych rodzicach kapłanów, czy wychowawcach. W sposób szczególny wymieniono także śp. bp. Józefa Pazdura, który za swojego życia bardzo często przewodniczył rocznicowym Mszą świętym kapłanów z rocznika 1972.
Na prośbę swoich kolegów kursowych homilia ks. Eugeniusza Jankiewicza była tą, którą wygłosił podczas II Zjazdu Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z powodów politycznych województwa lubuskiego. Pielgrzymka odbywała się w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, a jej hasłem były słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć”. - Chciejcie bracia tej homilii wysłuchać, ze świadomością, że w naszej posłudze kapłańskiej, którą ponad półwiecza realizujemy, duszpasterska troska o Kościół i Ojczyznę idą ze sobą w parze - mówił ks. Eugeniusz, zachęcając, aby osoba bł. kard. Stefana Wyszyńskiego była przyczynkiem do zadumy nad tym zagadnieniem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na początku kaznodzieja pokazał, w jaki sposób kard. Wyszyński stawał w obronie narodu. - W swoim nauczaniu odwoływał się do sumienia, moralności, rzetelności w pracy i rodzinie, odwołując się do dziedzictwa narodowego. Za trwały punkt odniesienia do polskiej rzeczywistości uznawał Kościół, naród i rodzinę. Swój program odrodzenia zawarł w słowach: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej” - wskazał kapłan.
Wyrażona została także zachęta do wdzięczności za dar wolności naszej Ojczyzny. Wiąże się to z pielęgnowaniem patriotyzmu. - Chciejmy poszukiwać dla siebie i innych jasnej i przekonującej odpowiedzi na pytanie: „Jak kochać Ojczyznę dzisiaj?” - zachęcał ks. Jankiewicz, dodając: - Troska o Ojczyznę to nie tylko dobra znajomość jej przeszłości i tradycji. To także troska o jej dzisiejszą rzeczywistość i jej dzisiejszą pomyślność.
Ks. Eugeniusz Jankiewicz wytłumaczył także, co oznacza kochać Ojczyznę dzisiaj.- To starać się zrozumieć, że demokracja jest dobrym ustrojem dla państwa i ojczyzny wtedy, gdy w tej ojczyźnie większość obywateli to ludzie światli, odpowiedzialni i kompetentni. To ludzie sumienia, którzy szczerze i umiejętnie troszczą się o jej dobro. Prawdziwa wolność, jak mówił św. Jan Paweł II, może się spełnić w dobroci i rozkwicie człowieczeństwa. I tylko taka wolność może przyczynić się do powiększenia ilości ludzi sumienia w naszej ojczyźnie, bez której ciężko budować i obronić niepodległość - mówił kapłan.
Na zakończenie homilii wyrażona została prośba do Maryi. - Nasza Matko, prosimy Cię, spraw, abyśmy za przykładem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, byli zdolni służyć jedynemu Bogu, wiernie żyjąc Ewangelią i miłując każdego człowieka - powiedział ks. Jankiewicz.
Po skończonej Eucharystii kapłani udali się do Sulistrowic, gdzie mieli okazję do spotkania i wzajemnej radości z rocznicy święceń kapłańskich.