Reklama

Kościół

Od jutra na ŚDM rejestracja tylko przez system portugalski

31 maja to ostatni dzień rejestracji na Światowe Dni Młodzieży przez system polski. Od 1 czerwca do 26 lipca rejestracja będzie możliwa tylko bezpośrednio, czyli przez system portugalski. Światowe Dni Młodzieży potrwają od 1-6 sierpnia w Lizbonie. W tej chwili jest zarejestrowanych około 25 tys. Polaków.

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

facebook.com/sandomierzSDM

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk precyzuje: – Od 1 czerwca w systemie polskim następują zmiany w rejestracji, polegające na tym, że nie będzie już możliwe rejestrowanie przez system polski w makrogrupach polskich. Rejestracja na wydarzenia w Lizbonie będzie możliwa do 26 lipca przez portugalski system rejestracji.

Linki do rejestracji przez system portugalski, a także instrukcja „krok po kroku” znajdują się na stronie sdmpolska.pl.

Tzw. makrogrupy powstały we wrześniu ubiegłego roku. Mają na celu koordynowanie zapisów przez system polski. Obecnie w Polsce powstały 3 makrogupy po ok. 5 tysięcy osób. Łączna liczba osób zarejestrowanych przez system polski wynosi w tym momencie 17 tys., ale liczba Polaków w Lizbonie może sięgnąć 25 tys., bowiem do listy z diecezji doliczyć trzeba jeszcze młodzież polskiego pochodzenia rejestrującą się w innych krajach oraz tych, którzy zostali zapisani np. w ramach międzynarodowych wspólnot czy duszpasterstw zakonnych. Tak uczynili np. franciszkanie czy oblaci.

Ceny pakietów pielgrzyma

Przewidziane zostały trzy rodzaje pakietów z różnymi wariantami, spełniającymi różne potrzeby grup pielgrzymkowych. Wszystkie pakiety zawierają: plecak pielgrzyma, ubezpieczenie NNW, bezpłatny transport w Lizbonie w okresie ŚDM. Niektóre z pakietów obejmują również zakwaterowanie i/lub wyżywienie. Wartość odpowiednich składek została ustalona w euro. Ceny pakietów w zależności od wariantu znajdują się na stronie sdmpolska.pl.

Oczywiście pakiety pielgrzyma nie obejmują transportu z kraju macierzystego. Z Polski wyruszą: 98 grupy autokarowe, 279 – samolotowe, 2 rowerowe i 101 grup – korzystających z prywatnego środka transportu.

Wciąż brakuje wolontariuszy

Organizatorzy ŚDM w Lizbonie zgłaszają, że wciąż brakuje ok. 5 tysięcy wolontariuszy. Osoby pragnące włączyć się w wolontariat mogą rejestrować się obecnie tylko bezpośrednio przez system portugalski.

Reklama

Wolontariat krótkoterminowy rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 7 sierpnia 2023 (daty podróży). Rekomendowany wiek wolontariuszy to między 18 a 35 rokiem życia. Wolontariat poprzedzają szkolenia on-line. Obecnie liczba zarejestrowanych wolontariuszy z Polski to 500 osób. Są to przede wszystkim grupy harcerzy i młodzi z różnych struktur: wspólnot, ruchów, stowarzyszeń.

Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Zostanie ono poprzedzone Dniami w Diecezjach – 26 do 31 lipca.

2023-05-31 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młody Kościół w Lizbonie

Niedziela kielecka 32/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Arc

Ks. Marcin Boryń z młodymi pojechał do Lizbony

Ks. Marcin Boryń z młodymi pojechał do Lizbony

Młodzi tęsknili za tym spotkaniem, którego rytm przerwała pandemia. – Doczekaliśmy się – mówią, ciesząc się ze spotkania z papieżem i młodymi z całego świata. Chcą iść śladami Maryi, która poszła z pośpiechem na spotkanie ze św. Elżbietą.

Setki tysięcy młodych z całego świata pojechało do małej Portugalii, aby wziąć udział w wielkim wydarzeniu, spotkać się z namiestnikiem Chrystusa na ziemi, papieżem Franciszkiem. Hasłem tego wielkiego wydarzenia są słowa z Pisma Świętego: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

CZYTAJ DALEJ

Ziemia Święta: odkryto starożytny chrześcijański napis naskalny z tekstem psalmu

2023-09-28 14:30

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Monika Książek

Podczas wykopalisk w starożytnej twierdzy Hyrkania na południowy wschód od Jerozolimy archeolodzy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie odkryli starożytny chrześcijański napis naskalny. Tekst, napisany w biblijnej grece, parafrazuje część Psalmu 86 i wstawia imię Jezusa Chrystusa, poinformowały media izraelskie. Jest to jedyna inskrypcja w języku greckim koine znaleziona do tej pory na kamieniu.

Zamiast oryginalnego hebrajskiego tekstu „Wysłuchaj mnie, Panie, bo jestem nędzny i ubogi”, znaleziona wersja brzmi: „Jezu Chryste, chroń mnie, bo jestem nędzny i ubogi”. Napis został znaleziony na boku dużego kamienia. Jest w kolorze czerwonym i ozdobiony krzyżem. Psalm, znany również jako „modlitwa Dawida”, jest jednym z najczęściej recytowanych psalmów w liturgii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dzierżoniów. Elżbietańskie „Pola Nadziei”

2023-09-28 21:42

[ TEMATY ]

Pola Nadziei

Dzierżoniów

elżbietanki

ZOL Dzierżoniów

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Siostry elżbietanki wraz zaprzyjaźnionymi kapłanami promujące akcję sadzenia żonkili

Siostry elżbietanki wraz zaprzyjaźnionymi kapłanami promujące akcję sadzenia żonkili

Siostry elżbietanki prowadzące Zakład Opieczono – Leczniczy w Dzierżoniowie 24 września 2023 r. już po raz trzeci zorganizowały akcję sadzenia żonkili.

- Tak jak w latach poprzednich sadzimy cebulki żonkili w ramach ogólnoświatowej i ogólnopolskiej akcji zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną. W ten sposób pozyskujemy środki na wybudowanie szybu windowego i zakup dźwigu, który rozwiązałby wiele niedogodności i problemów logistycznych oraz komunikacyjnych, z którymi mierzą się nasi pensjonariusze - wyjaśnia s. Oktawia Wolska - dyrektorka ZOL-u, dodając że cel już jest bardzo blisko.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję