Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pakistan

Modlitwa o wyzwolenie od terroryzmu

Terroryzm w Pakistanie stał się zjawiskiem tak powszechnym, że rząd zapowiedział utworzenie sił specjalnych do walki z terrorystami i zwołanie krajowej konferencji poświęconej temu problemowi. Inicjatywę poparły wszystkie mniejszości religijne żyjące w tym kraju. Chrześcijanie zapowiedzieli przeprowadzenie krajowej akcji „Módl się za Pakistan”.
Swój akces zgłaszają szczególnie ludzie młodzi, którzy - jak mówią - marzą o pokoju i harmonijnym współistnieniu, a nie o kolejnych aktach terroryzmu czy religijnego ekstremizmu.
Pierwszym krokiem w walce z terroryzmem było uznanie przez władze 23 ugrupowań działających na wschodzie kraju za organizacje terrorystyczne, a co za tym idzie - zakazanie im działalności.
Decyzja o zintensyfikowaniu wysiłków na rzecz walki z terroryzmem została podjęta po kolejnym krwawym zamachu, do którego doszło w meczecie w Lahaurze. W ostatnich trzech latach w Pakistanie dokonano 400 zamachów, w większości samobójczych, w których zginęło prawie 3400 osób. Większość ataków została przeprowadzona przez talibów powiązanych z Al-Kaidą.

Kuba

Więźniowie będą wolni

Komunistyczne władze Kuby uwolnią 52 więźniów politycznych - poinformowała Kuria Metropolitalna w Hawanie. Tamtejszy Kościół wydał komunikat po spotkaniu prezydenta Raula Castro, kard. Jaime Ortegi i składającego obecnie wizytę na Kubie szefa hiszpańskiej dyplomacji Miguela Ángela Moratinosa.
„Kard. Ortega został poinformowany, że w najbliższych godzinach zostanie uwolnionych pięciu więźniów i będzie mogło wraz z rodzinami wyjechać do Hiszpanii” - czytamy w dokumencie. Jednocześnie zapewniono, że pozostałych 47 więźniów zostanie uwolnionych w okresie od trzech do czterech miesięcy. Wiadomość o decyzji władz przekazał przebywającemu w szpitalu w Santa Clara opozycjoniście Guillermo Farinasowi tamtejszy biskup Arturo González Amador, zachęcając go do zaprzestania trwającego od 23 lutego strajku głodowego.
Koordynator Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia (MCL) Oswaldo Payá Sardinas podziękował Kościołowi za jego wysiłki na rzecz uwolnienia więźniów politycznych. Jednocześnie wyraził nadzieję, że decyzja władz oznacza kres bezpodstawnego pozbawiania wolności i że Kubańczycy będą mogli żyć w warunkach demokracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Indie

Zamach na chrześcijańskiego profesora

Grupa nieznanych muzułmańskich ekstremistów 4 lipca obcięła rękę chrześcijańskiemu profesorowi, który - ich zdaniem - miał się dopuścić „bluźnierstwa wobec Mahometa”. Do brutalnej napaści doszło w Muvattupuzha w rejonie Ernakulam w stanie Kerala, w południowo-zachodnich Indiach. Nie obowiązuje tam ustawodawstwo muzułmańskie.
Na profesora Newman’s College w Thodupuzha, T. J. Josepha, wracającego wraz z rodziną z niedzielnego nabożeństwa, napadła grupa nieznanych osób. Wyciągnęła go z samochodu, zadała szereg ran i obcięła rękę na wysokości ramienia. Ofiarę przewieziono do szpitala, gdzie lekarze usiłowali przyszyć obciętą rękę. Profesor odniósł także wiele innych ran i musiał poddać się serii zabiegów chirurgicznych.
Zamach potępili przewodniczący Globalnej Rady Chrześcijan Indyjskich, Sajan K. George, który domaga się jak najszybszego ukarania winnych, oraz minister ds. edukacji i kultury rządu stanowego Kerali, M. A. Baby.

Ludzie

Vittorio Messori

Włoski pisarz katolicki Vittorio Messori stwierdził z ironią, że jeżeli zgaśnie pochodnia wiary, „można będzie Bazylikę św. Piotra wraz z całym Watykanem przekazać UNESCO, jako «artystyczne dziedzictwo ludzkości». Polemizuje on z opinią, jakoby Ojciec Święty był „zatrwożony” obecnymi trudnościami Kościoła, przejawiającymi się m.in. w nadużyciach seksualnych duchowieństwa, prześladowaniach wiernych czy spadku powołań. „Z perspektywy wiary papież Ratzinger jest tym bardzo zmartwiony, o czym mówi publicznie, daleki jest jednak od «trwogi»” - pisze Messori. Przypomina, że w jednej z rozmów, które złożyły się kiedyś na książkę „Raport o stanie wiary”, przyszły papież powiedział mu m.in.: „Kościół nie jest nasz. My jesteśmy jedynie załogą nawy, która należy do Niego, On stoi za sterem i ustala kurs”.

Cudzysłów

Ci, którzy nie ganią katolickich polityków opowiadających się za aborcją, nie tylko nie stosują się do zasad braterskiej miłości, ale zachęcają te osoby do popełniania kolejnych, większych aktów zła przeciwko ludzkiemu życiu i godności.
Bp Thomas J. Olmsted - ordynariusz Phoenix w Arizonie

Krótko

Do sensacyjnych dokumentów z watykańskich archiwów dotarł niemiecki historyk dr Michael Hesemann. Wynika z nich, że przyszły papież Pius XII - wówczas jeszcze kard. Eugenio Pacelli - zorganizował wielką akcję pomocy dla niemieckich Żydów. Rozpoczęła się ona trzy tygodnie po nocy kryształowej, gdy antysemickie represje NSDAP przybrały niespotykaną wcześniej skalę.

Choć decyzja o wieku emerytalnym należy do kompetencji krajowych, Komisja Europejska opowiada się za przesunięciem wieku odchodzenia na emeryturę. W UE alarmują, że obecne systemy są nie do utrzymania.

Nieciekawa staje się sytuacja francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Ma to związek ze sprawą nielegalnego finansowania jego kampanii wyborczej. Sarkozy na razie nie odpowiedział na zarzuty.

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji opowiedział się za negocjacjami akcesyjnymi z Islandią. Jednocześnie zaapelowano do Islandii o zaprzestanie połowów wielorybów.

Hiszpańscy socjaliści dopięli swego. W kraju obowiązuje już jedna z najbardziej liberalnych w Europie ustaw zezwalających na aborcję - do 14. tygodnia, i to dla dziewcząt 16- i 17-letnich, które nie muszą nawet uzyskiwać zgody rodziców. Nikła szansa na uratowanie tysięcy istnień ludzkich jest jeszcze w rękach sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bo nowe prawo zostało zaskarżone.

Turcja zagroziła zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Izraelem, jeśli żydowskie państwo nie przeprosi za atak komandosów na Flotyllę Wolności. W ataku z 31 maja śmierć poniosło dziewięć osób. Izrael nie ma zamiaru przepraszać.

Strona rosyjska ustami wicepremiera Siergieja Iwanowa stwierdziła, że Polsce przekazano wszystkie materiały ze śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. W naszych mediach trwa dyskusja, na ile wiarygodne są te materiały, sprzeczne w niektórych miejscach z zeznaniami polskich świadków tragedii, jak choćby załogi Jaka-40, który lądował kilkadziesiąt minut przed próbą tupolewa.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Poniedziałek, 29 kwietnia. Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

CZYTAJ DALEJ

Boże dzieło na dwóch kołach

2024-04-29 23:47

Mateusz Góra

    W niedzielę 28 kwietnia przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu motocykliści z rejonu nowosądeckiego i nie tylko rozpoczęli sezon.

Pasjonaci podróży jednośladami rozpoczęli sezon na wyprawy. Motocykliści wyruszyli w trasę z Zawady do Starego Sącza, gdzie na Ołtarzu Papieskim została odprawiona Msza św. w ich intencji. Po niej poświęcono pojazdy uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję