Reklama

Pojezierze Myśliborskie

Wakacje z zabytkami

Niewielu tu turystów i nawet w lecie można znaleźć spokój. To niewątpliwa, ale nie jedyna zaleta tego najbardziej wysuniętego na zachód polskiego pojezierza. Krajobraz tworzą malownicze wzniesienia, grupy niewielkich jezior i spore lasy. I zabytki, których jest tu naprawdę dużo

Niedziela Ogólnopolska 29/2010, str. 12-13

Urząd Miasta i Gminy Myślibórz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pojezierze Myśliborskie jest tak bogate w zabytki, że gdyby odkryto tę okolicę w pełni, zainwestowano i wypromowano, mogłaby konkurować z wieloma podobnymi rejonami w Anglii, Hiszpanii czy Francji. Jednak nie odkryto, wielu nawet nie wie, że takie miejsce istnieje.
W czasie podróży przez Pojezierze Myśliborskie jak w kalejdoskopie przesuwają się kolejne miasteczka o średniowiecznych rodowodach, z romańskimi i gotyckimi kościołami, ratuszami, fragmentami murów i basztami. Niewiele jest takich miasteczek w Polsce. Warto zatrzymać się tu na dłużej. Wypoczynek zapewniają czyste lasy i jeziora, a zabytki działają na zmysły.
Ci, którzy trafią tu po raz pierwszy, dziwią się, że na tak małym obszarze zachowało się aż tyle architektonicznych perełek rodem ze średniowiecza. Tylko Dolny Śląsk może się równać pod tym względem z tą okolicą. Wszystkie atrakcje można zwiedzić w jeden weekend. Jednak trzeba czasu i spokoju, żeby posmakować tutejszego klimatu.

Księga strachów

Na Pojezierzu Myśliborskim jest tak ciekawie, że Zbigniew Nienacki umieścił tu akcję poczytnej niegdyś książki „Księga strachów”. Szukając wśród tutejszych budowli skarbu templariuszy, bohaterzy trafiają do Chwarszczan. Stoi tu zbudowany przez templariuszy kościół, chyba najcenniejszy zabytek Zachodniopomorskiego.
Kiedyś istniał tu potężny zamek. Dziś pozostała tylko świątynia i ruiny. Niegdyś zajmowali to miejsce templariusze, joannici i przez krótki czas Krzyżacy. Na wieżę kościoła wiodą wąskie, kręte schody. Każdy ich stopień jest oznaczony krzyżem templariuszy. Najcenniejsze wewnątrz kościoła freski pochodzą z XIV wieku i przedstawiają postaci Apostołów.
Na Pojezierzu Myśliborskim jest wiele zabytków, ale w krajobrazie dominują wzniesienia morenowe i jeziora. Dlatego jest to raj dla wodniaków. Liczne jeziora są połączone ze sobą rzeczkami, którymi można odbywać spływy kajakowe. Teren jest też atrakcyjny dla wędkarzy, żeglarzy i rowerzystów: na rowerze można zwiedzać okolicę, korzystając z sieci polnych i leśnych dróg.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Budowane na raty

Bohaterowie „Księgi strachów” nie mogli nie trafić do Morynia. To stare, piękne miasto nad jeziorem może być świetną bazą do wypadów w okolicę. Zachował się tu układ urbanistyczny z czasów średniowiecza. W jego sercu - na wzgórzu nad jeziorem stoi piękny, wybudowany z kamienia kościół. W okolicy jest zresztą sporo pięknych, średniowiecznych kościołów, zbudowanych często z granitu.
W pobliżu rynku stoi kościół Ducha Świętego, ze strzelistą wieżą, zaliczany do najstarszych i najbardziej niezwykłych na Pomorzu Zachodnim. Powstawał na raty: romańskie prezbiterium i transept pochodzą z XIII wieku, gotycka nawa główna - z XIV, zaś czworokątna wieża obronna (ma grube mury, niewielkie okna i wąską klatkę schodową) została zbudowana w drugiej połowie XV wieku. W środku stoi stół ołtarzowy z granitu, wymurowany jeszcze w XIII wieku, chyba najstarszy w Polsce.
Większość budynków w tym miasteczku, pochodząca z XVIII i XIX wieku, jest konstrukcji ryglowej. Spacerując po Moryniu, trudno oprzeć się wrażeniu, że znaleźliśmy się w innej epoce i w innym czasie. Nic dziwnego, że miasteczko w całości zostało uznane za zabytek.
Liczący zaledwie 1650 mieszkańców Moryń otaczają zachowane prawie w całości mury obronne z końca XIII wieku. Przejście w murach, zwane Furtą Jeziorną, wychodzi wprost na jezioro Morzycko (głębokość do 58 m). Cenią je nurkowie, bo jest bardzo czyste.
W okolicach Myśliborza znajduje się ok. 100 jezior różnej wielkości, a na całym pojezierzu ciągnącym się w kierunku zachodnim aż po brzegi Odry, ku wschodowi zaś aż do doliny górnej Płoni, jest ich ponad 500. Kryją się wśród niewysokich morenowych wzgórz. Wzniesienia często są pokryte lasami i poprzecinane drobnymi strumieniami, łączącymi poszczególne jeziora.

Reklama

Miasta zabytków

Położona na północ od Morynia Chojna to prawdziwe miasto zabytków. Największe wrażenie robi dominujący nad nim ogromny kościół, późnogotycka fara pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. To dzieło Henryka Brunsberga (twórcy także kościoła św. Katarzyny w Brandenburgu i Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu), uznawanego za jednego z najwybitniejszych architektów średniowiecza. Dobudowana w XIX wieku neogotycka wieża ma aż 95 m. To jeden z najwyższych w Polsce kościołów. Ściany świątyni zdobione są barwną cegłą glazurowaną, w ilości niespotykanej gdzie indziej w Polsce.
W mieście zachowały się prawie kompletne mury miejskie, a oprócz nich kilka unikatowych bram miejskich oraz baszt i czatowni. Gotycka Brama Świecka uchodzi za jedną z najpiękniejszych w kraju. Budowla z czterema małymi wieżami broniła miasta od południowo-zachodniej strony.
Kilkanaście kilometrów na południe warto zajrzeć do Trzcińska-Zdroju. Spokojne i bardzo czyste miasto drugi człon nazwy zawdzięcza odkrytym tu w XIX wieku borowinowym źródłom, o których dawno już zapomniano. Na rynku, zupełnie niepowtarzalnym, na środku wznosi się ratusz, zaliczany do najstarszych w Polsce. Został zbudowany w XIII wieku! Warto odwiedzić też pobliski wczesnogotycki kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, z ładnym sklepieniem gwiaździstym.
Prawie w całości zachowały się tu mury obronne z kamieni polnych, z 5 półkolistymi i 20 prostokątnymi czatowniami oraz dwiema basztami. Obejdziemy je w pół godziny. Warto je poświęcić, żeby poczuć się jak w nieodległym Moryniu: w innej epoce i w innym czasie.

Najbardziej pochyły rynek

Stolica rejonu ma szczególnie dużo do zaoferowania turystom latem. Nawet współczesne zaniedbane bloki w słońcu wydają się ładniejsze. Największą tutejszą atrakcją jest pobliskie Jezioro Myśliborskie, największe na pojezierzu. Na wyobraźnię działa bogata przeszłość miasta. W X wieku zostało włączone do Wielkopolski, potem było kolejno własnością templariuszy i Brandenburgii, która na początku XIII wieku ustanowiła je stolicą Nowej Marchii. Pełniło tę funkcję przez ponad 200 lat.
W Myśliborzu warto odwiedzić - podając w telegraficznym skrócie - gotycki kościół św. Jana Chrzciciela z XV wieku, neogotycki kościół Świętego Krzyża z początku XX wieku, barokowy ratusz z XVIII wieku, mury miejskie z bramami i basztami… Kościół św. Jana Chrzciciela jest ceglany i potężny, ma zwalistą bryłę i wysoką wieżę przykrytą spiczastym hełmem.
Z pojezierza, którego Myślibórz jest stolicą, najbliżej do Berlina - kilkadziesiąt kilometrów, tyle samo, ile do Szczecina. To najdalej na zachód wysunięty skrawek naszego kraju. W jego centrum leży niewielka Cedynia, która znana jest przede wszystkim z bitwy stoczonej pod tym miastem w 972 r. przez Mieszka I i jego brata Czcibora. Pokonanie Niemców zdecydowało wówczas - przypomnijmy - o przynależności tych ziem i całego Pomorza do Polski.
Cedynia to bardzo malownicze miasteczko. Położona na zboczu pradoliny Odry, wśród malowniczych wzniesień, nazywanych Karpatami Cedyńskimi, zachęca do podziwiania rozległych widoków na płynącą w dole rzekę. Koniecznie trzeba odwiedzić tutejszy rynek, ponoć najbardziej pochyły w Polsce.

Reklama

Japońskie wachlarze

Kilka kilometrów od Cedyni znajduje się rezerwat „Bielinek”. Prowadzi przez niego ścieżka przyrodnicza z urokliwymi widokami na okolicę. Nie zważając na kapryśny klimat, można odnaleźć tu roślinność śródziemnomorską i ciepłolubne owady, m.in. cykady. Sporą atrakcją przyrodniczą jest też dąb omszały, nigdzie indziej w Polsce niewystępujący, bo zupełnie nie pasuje do naszego klimatu. Jednak jest wytłumaczenie tych anomalii. Wszystkie te atrakcje możliwe są dzięki szczególnemu nasłonecznieniu stromych wąwozów. Zdarza się, że temperatura sięga tu 50o C.
Po drugiej stronie pojezierza, w okolicach Barlinka, warto odwiedzić ogród dendrologiczny w Przelewicach. Na 30 ha, z pałacem, rośnie ok. 1200 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Wiele z nich to rośliny wrażliwe na mrozy. Ze względu na łagodny klimat mają idealne warunki. Rosną tam m.in.: unikatowa dawidia chińska, klon kosmaty i cedr atlaski. Jednak największą atrakcją jest chyba urządzony nad stawem uroczy japoński ogród. W tej części rośnie m.in. miłorząb o liściach przypominających japońskie wachlarze.

Siedem metrów muru

Zwiedzanie tej okolicy warto zakończyć w Baniach, 50 km na południe od Szczecina. Banie, dziś wieś, były niegdyś sporym miastem, a tutejszy kościół należał do największych i najpiękniejszych na Pomorzu. Granitowa romańska budowla była jednak wiele razy przebudowywana. Na nietypowym, trójkątnym rynku w Baniach rośnie dąb Jagiełło o prawie 4-metrowym obwodzie.
W pobliżu wznosi się Baszta Prochowa, ślad po umocnieniach miejskich. Według legendy, w jej podziemiach pochowany jest wielki mistrz Zakonu Joannitów Detlev von Walmoden, zamordowany przez banian w 1399 r. (samo zabójstwo mistrza jest faktem historycznym). Banianie mieli z zakonnikami na pieńku, bo jako właściciele pobliskiego jeziora nie pozwalali mieszczanom łowić w nim ryb. Być może dlatego wieżę oszczędzono podczas rozbiórki murów w XVIII wieku.
Każda z większych tutejszych miejscowości stanowi jeden wielki zabytek. Jednak tym, co je łączy i nadaje niepowtarzalny i malowniczy charakter, są mury. Każdą otacza niemal wianuszek średniowiecznych obwarowań. Zbudowane z polnego kamienia, granitu oraz cegieł, robią na zwiedzających wrażenie. Obwarowania najlepiej zachowały się w Moryniu. Ale w nieodległych Mieszkowicach mury sięgają najwyżej i dochodzą miejscami aż do 7 m. Wydaje się jednak, że turyści nie docierają w te strony. Jest pusto i raczej sennie, wakacyjnie. I tym bardziej sympatycznie.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Organy katedralne do remontu!

2024-04-29 08:42

mat. pras

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej!

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej! W najnowszym podcaście organach katedralnych w rozmowie z Krzysztofem Bagińskim i Krzysztofem Garczarkiem opowiada Ks. kanonik Paweł Cembrowicz - proboszcz Katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu oraz można posłuchać i zobaczyć ostatnie, historyczne wręcz dźwięki utrwalające brzmienie przed demontażem instrumentu zaprezentowali organiści - Wojciech Mazur i Mateusz Żegleń.

CZYTAJ DALEJ

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

    W Brzesku odbyły się XVII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej.

    W rozgrywkach wzięło udział 46 drużyn z całej diecezji. Łącznie na trzech brzeskich halach zagrało ponad 300 ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję