Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II, dokument społeczny, kwestie ekumeniczne, duszpasterstwo wojskowe i wybory do różnych gremiów Konferencji Episkopatu - te zagadnienia omawiano podczas 354. zebrania plenarnego KEP, które odbywało się w dniach 15 i 16 marca w Zakopanem. W obradach uczestniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Biskupi wzięli także udział w obchodach stulecia „Księżówki”, na terenie której odbywały się obrady.
Podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady biskupów kard. Stanisław Dziwisz zaapelował do wiernych, aby okres beatyfikacji Jana Pawła II był czasem osobistego nawrócenia każdego z nas, a w życiu społecznym okazją do odbudowy jedności i zażegnania gorszących sporów. Dodał, że podczas pogrzebu Jana Pawła II wiatr zamknął księgę. „Dziś jest okazja, abyśmy tę księgę otwarli na nowo i żyli według niej” - apelował.
Biskupi mówili także o religijnym wymiarze obchodów rocznicy tragedii smoleńskiej. Uroczystości rocznicowe w niedzielę 10 kwietnia o godz. 7.30 rozpocznie ekumeniczne nabożeństwo dla rodzin na płycie lotniska Okęcie, a ich centralnym punktem będzie Msza św. w archikatedrze warszawskiej o godz. 13., z udziałem Episkopatu, rodzin oraz władz państwowych.
Ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzek poinformował o pracy ordynariatu polowego na obecnym etapie jego historii. Ordynariat ma obecnie 150 kapelanów oraz 92 parafie i 25 ośrodków duszpasterskich.
W ramach wyborów, jakie nastąpiły podczas zebrania plenarnego w Zakopanem, kard. Kazimierz Nycz został wybrany do Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu na miejsce zmarłego 10 lutego br. abp. Józefa Życińskiego. Biskup kielecki Kazimierz Ryczan został wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu na wolne miejsce, powstałe w listopadzie 2010 r. po nominacji kardynalskiej abp. Kazimierza Nycza.
Abp Józef Michalik poinformował, że jednym z tematów obrad była także rozpoczynająca się w lipcu polska prezydencja w Unii Europejskiej. Powiedział, że Kościół wyraża troskę, aby podczas naszej prezydencji Unia Europejska nie zapominała o podstawowych, uniwersalnych, a zarazem chrześcijańskich wartościach, jakie legły u jej podstaw.
(BP KEP)
Pomóż w rozwoju naszego portalu