Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 15/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W zakonie paulinów

Śluby wieczyste

W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie 25 marca podczas Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej śluby wieczyste w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika złożyło trzynastu braci paulinów. Są to klerycy paulińskiego Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie: br. Łukasz Flader, br. Piotr Stanikowski, br. Paweł Subik, br. Waldemar Kowalczyk, br. Dariusz Gronowski, br. Karol Jarząbek, br. Paweł Bielak, br. Grzegorz Staszak, br. Stanisław Małys, br. Adrian Urbanek, br. Jacek Frączek, br. Paweł Przybyszewski, br. Dariusz Kropacz. Bracia podjęli zobowiązanie dozgonnego ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Śluby złożyli na ręce o. Arnolda Chrapkowskiego, wikariusza generalnego Zakonu Paulinów.
Zebranych na uroczystej Liturgii powitał o. Michał Lukoszek, rektor WSD Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie. W homilii o. Chrapkowski powiedział: - Dzisiejsza uroczystość mówi o odwiecznym wybraniu wszystkich i każdego z nas z osobna w Chrystusie, o powołaniu do świętości na miarę przybranych synów Bożych, równocześnie pozwala nam zgłębić tajemnicę każdego powołania, w szczególności tego, które jest udziałem osób konsekrowanych.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: ojcowie i bracia paulini z różnych placówek w Polsce i za granicą, proboszczowie parafii, z których wywodzą się klerycy, oraz rodzice, rodzeństwo, krewni i przyjaciele braci kleryków.

WSKSiM

Rozwój intelektualny i duchowy studentów

Studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przybyli 25 marca na Jasną Górę. Z młodzieżą modlił się o. Tadeusz Rydzyk, założyciel uczelni, oraz jej władze na czele z rektorem o. dr. Krzysztofem Bielińskim, który przewodniczył Eucharystii. Zebranych powitał o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów.
- Prosimy Maryję, by prowadziła naszego Założyciela, wszystkie dzieła powstałe przy Radiu Maryja i naszą Uczelnię w następne lata - powiedział o. dr Bieliński. - Człowiek młody przychodzi na wyższą uczelnię, aby się dalej rozwinąć, aby rozwinąć swoje myślenie i całą swoją osobowość, by był przydatny społeczeństwu, ale przede wszystkim osiągnął cel transcendentny. Po to też przychodzimy do Matki Najświętszej już dziesiąty raz, tak jak dziesiąty raz rozpoczynamy naszą posługę uczelnianą, posługę uczelni dla Kościoła i narodu - mówił w homilii o. Rydzyk. Modlitwa była transmitowana przez TV Trwam.

Bazylika Jasnogórska

Nowe organy

Komisyjnego odbioru w prezbiterium kościoła organów, zrekonstruowanych w ramach prac renowacyjnych w Bazylice Jasnogórskiej, dokonano 23 marca br. Komisji przewodniczył prof. Julian Gembalski - kierownik Katedry Organów i Klawesynu Akademii Muzycznej w Katowicach, przewodniczący Komisji ds. Budownictwa Organowego Archidiecezji Katowickiej; w skład komisji weszli także: prof. Jacek Kulig - wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, rzeczoznawca w dziedzinie budownictwa organowego, nadzorujący prace przy rekonstrukcji instrumentu; Zdzisław Mollin - organmistrz, wykonawca dzieła; o. Sebastian Matecki - podprzeor Jasnej Góry, organista; o. Czesław Brud - administrator Jasnej Góry; Marcin Lauzer - organista, członek Komisji ds. Budownictwa Organowego w Częstochowie; Jarosław Jasiura - organista; Marek Miśkowicz - organista Bazyliki Paulinów na Skałce w Krakowie; Marcin Kulig - muzyk z Krakowa. Komisja z wielkim uznaniem przyjęła zrekonstruowany instrument, podkreślając jego wysokie walory zarówno brzmieniowe, jak i techniczne. - Organy, wspaniale wpisujące się w przestrzeń i akustykę bazyliki, odznaczają się artystyczną intonacją, umożliwiającą stylową interpretację muzyki, zwłaszcza epoki baroku - podkreślał o. Matecki. - W doskonały sposób mogą zarówno służyć liturgii, jak również być wykorzystywane w grze solowej oraz do akompaniamentu we współpracy z zespołami kameralnymi i solistami.

Krótko

21, 22 i 23 marca modlili się maturzyści diecezji kieleckiej, w sumie ok. 5,4 tys. osób. W kolejnych dniach młodzieży towarzyszyli: bp Kazimierz Ryczan, bp Marian Florczyk i bp Kazimierz Gurda.

21 marca przybyła pielgrzymka maturzystów archidiecezji poznańskiej w liczbie ponad 1,5 tys. uczniów. Eucharystii przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak.

24 marca zgromadziło się ponad 3 tys. maturzystów diecezji legnickiej wraz z bp. Stefanem Cichym.

25 i 26 marca pielgrzymowali maturzyści diecezji płockiej, w sumie blisko 6 tys. osób. Obu grupom towarzyszył bp Piotr Libera.

26 marca, w ramach Dnia Modlitw za Więźniów, przybyła Pielgrzymka „Bractwa Więziennego”. Dotarli więźniowie, kapelani, wolontariusze oraz służba więzienna, w sumie ok. 100 osób. Mszy św. przewodniczył o. Tadeusz Rzekiecki - kapelan Zakładu Karnego w Lublińcu. Obecna była Bernardyna Wojtkowska - prezes Stowarzyszenia „Bractwo Więzienne”.

26 i 28 marca dotarli maturzyści archidiecezji gnieźnieńskiej, w liczbie ok. 2,5 tys. osób. Z młodzieżą modlił się bp Wojciech Polak.

Zapowiedzi

6-7 kwietnia - maturzyści diecezji włocławskiej

8 kwietnia - maturzyści diecezji gliwickiej

8/9 kwietnia - maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej

9 kwietnia - maturzyści archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i maturzyści archidiecezji poznańskiej

9 kwietnia - Nowenna dziewięciu sobót przed beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II

10 kwietnia - maturzyści diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

10-16 kwietnia - wielkopostne rekolekcje jasnogórskie

Na Jasnej Górze w czasie Wielkiego Postu

Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz o godz. 20 na Halach.

„Gorzkie żale” - w każdą niedzielę o godz. 16.15 w Bazylice Jasnogórskiej.

Spowiedź - w godz. 6.15-19.30 w Kaplicy Sakramentu Pokuty.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

[ TEMATY ]

grób JPII

Giertych

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

W homilii o. Wojciech Giertych nawiązał do czytania dnia z Dziejów Apostolskich, które opowiada o pierwszym soborze jerozolimskim. „Powstało pytanie, jaka jest relacja przykazań i prawa żydowskiego i żydowskich obyczajów do łaski. Było to ważne w kontekście ludzi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a odkrywali wiarę Chrystusa i te relacje pomiędzy tymi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a tymi, którzy byli pochodzenia żydowskiego, były niejasne i sobór musiał na to odpowiedzieć” - podkreślił teolog Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29

[ TEMATY ]

pokój

strefa gazy

Pierbattista Pizzaballa

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Spotkanie przebiegało w szczególnie serdecznej atmosferze ze względu na przynależność Instytutu Studiów Teologicznych Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy do Wydziału Teologicznego PUL. "Więź między Rzymem a Jerozolimą ma fundamentalne znaczenie dla dzisiejszego Kościoła”, zauważył kardynał. Wśród obecnych był o. Francis Patton, franciszkański Kustosz Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję