Gest papieża
Spotkanie z bratem zamordowanego ministra
Na zakończenie audiencji ogólnej 6 kwietnia br. Ojciec Święty pozdrowił Paula Bhattiego, brata zamordowanego 2 marca w Islamabadzie katolickiego ministra ds. mniejszości religijnych Shahbaza Bhattiego. Paul Bhatti jest „specjalnym doradcą” premiera Yousafa Razy Gillaniego ds. mniejszości religijnych. Przysługuje mu tytuł ministra. W podróży do Rzymu towarzyszy mu biskup Fajsalabadu - Joseph Coutts oraz wielki imam meczetu Badshahi w Lahorze - Syed Muhammad Abdul Khabir Azad.
Paul Bhatti został zaproszony do stolicy Włoch przez Wspólnotę Sant’Egidio. Podczas wcześniejszego spotkania zapewnił, iż wraz z całą rodziną wybaczył zabójcy swego brata. Jednocześnie domaga się on jednak wykrycia sprawców tego przestępstwa. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego zaznaczył, iż najpoważniejszym wyzwaniem w Pakistanie jest narastająca z dnia na dzień dyskryminacja religijna, spowodowana kampanią nienawiści, podsycaną przez bazę terrorystyczną, która nadal wykorzystuje religię dla swych celów. Obecne władze dostrzegają konieczność przezwyciężania tej nienawiści, sprawiającej, że każdego dnia w zamachach bombowych ginie kolejny człowiek.
USA
Tydzień Pamięci Narodowej
Reklama
Pamiętamy - Smoleńsk 2010”. Pod takim hasłem w Chicago odbyły się obchody Tygodnia Pamięci Narodowej. Na program wydarzeń złożyły się koncerty, projekcje filmów, spotkania z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej i Msze św.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął metropolita Chicago kard. Francis George i córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska. Uroczystą Mszę św. w intencji ofiar katastrofy odprawił przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
- Śmierć tych ludzi odkryła zdumiewająco boleśnie lęki przed mocą umarłych. Nagle część rodaków zaczęła się bać bardziej umarłych niż żywych. Ta katastrofa ujawniła też lęk przed prawdą - powiedział abp Józef Michalik podczas Mszy św. 3 kwietnia w kościele Świętej Trójcy w Chicago.
W Eucharystii, która zgromadziła ponad 2 tys. osób, uczestniczył też metropolita Chicago. Wyraził on swoją solidarność ze wszystkimi, których katastrofa smoleńska boleśnie dotknęła, i zapewnił ich o swojej modlitwie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Więcej o obchodach rocznicy smoleńskiej w Chicago - w następnym numerze „Niedzieli”.
Film History Channel
Benedykt XVI prywatnie
Papieża Benedykta XVI odpoczywającego w swoim apartamencie przed telewizorem, pijącego ulubioną pomarańczową fantę czy grającego Schuberta na fortepianie można zobaczyć w filmie dokumentalnym „Secret Access: The Vatican”, nakręconym dla amerykańskiego kanału History Channel.
Film zawiera niespotykane dotąd zdjęcia, ukazujące Ojca Świętego w okolicznościach mniej oficjalnych. Są nimi m.in. rzadkie chwile, kiedy może grać na fortepianie lub gdy ogląda w swym fotelu wiadomości telewizyjne.
Prawdopodobnie po raz pierwszy kamera rejestruje także, jak Benedykt XVI celebruje codzienną Mszę św. o 7.00 rano w swej prywatnej kaplicy.
Cudzysłów
Prosimy Cię, Ojcze Niebieski, pobłogosław Jego Królewskiej Mości, Księciu Williamowi i Catherine, gdy będą sobie wyznawali wzajemną miłość. Niech Twoja miłość łączy ich przez całe życie. Daj im siłę, by mogli służyć Tobie, naszemu krajowi i całej Brytyjskiej Wspólnocie Narodów w prawości i wierności.
Z tekstu modlitwy przygotowanej na zaplanowany 29 kwietnia br. ślub księcia Williama i Kate Middleton
Ludzie
Abp José Luis Escobar
Metropolita San Salvador abp José Luis Escobar przypomniał, że do beatyfikacji zastrzelonego 31 lat temu przy ołtarzu abp. Óscara Arnulfo Romero nie wystarczą wyrazy publicznego uznania najwyższej rangi, chociaż są one znaczące. Nawiązał w ten sposób do hołdu, jaki zamordowanemu złożył 22 marca przebywający z wizytą w Salwadorze prezydent USA Barack Obama, i do ogłoszenia przez ONZ rocznicy jego zabójstwa (24 marca) Międzynarodowym Dniem na rzecz Prawa do Prawdy co do Ewidentnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar.
Metropolita San Salvador wskazał na podstawowe znaczenie, jakie dla prowadzenia sprawy beatyfikacyjnej mają zeznania o doznanych łaskach i cudach oraz oznaki prywatnego kultu. Prosił wiernych o zgłaszanie takich świadectw. Zachęcił też do prywatnej modlitwy za wstawiennictwem sługi Bożego.
Abp Escobar poinformował, że proces kanoniczny w sprawie beatyfikacji jego poprzednika zakończył już fazę diecezjalną i obecnie prowadzony jest w Rzymie. Ostateczna decyzja należy do Stolicy Apostolskiej.
Krótko
7 kwietnia ponownie trzęsienie ziemi nawiedziło Japonię. Miało siłę 7, 4 stopnia w skali Richtera. Zginęły co najmniej trzy osoby, a blisko dwieście jest rannych. Doszło też do wycieku z kolejnej japońskiej elektrowni atomowej.
Japońskim specjalistom udało się uszczelnić obudowę reaktora w elektrowni Fukushima, przez którą do oceanu przedostawała się skażona woda. Nadal jest jednak problem z wodą, która znajduje się w pomieszczeniach reaktora i w kanałach pod nim, a która też będzie musiała być wypuszczona do morza.
W szkole podstawowej na zachodzie Rio de Janeiro młody mężczyzna wkroczył do klasy i zastrzelił kilkanaścioro dzieci, a ponad 20 ranił, następnie popełnił samobójstwo. Stan większości rannych lekarze określają jako ciężki.
Barack Obama ogłosił, że będzie startował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w USA.
Stany Zjednoczone zamroziły aktywa należące do libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego i jego rodziny na łączną sumę 34 mld dolarów.
Lotnictwo koalicji zniszczyło jedną trzecią potencjału wojskowego sił wiernych Muammarowi Kaddafiemu. Walki w Libii wciąż jednak trwają.
Od początku roku na włoskie wybrzeża przybyło 25 800 imigrantów z północnej Afryki, głównie z Tunezji - poinformował minister spraw wewnętrznych Włoch Roberto Maroni w Izbie Deputowanych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Tunezji zabroniło muzułmanom modlitw na ulicach. „MSW nie zezwala od tej chwili na okupowanie miejsc publicznych w celach modlitewnych, poza miejscami kultu”, ponieważ „tego rodzaju obyczaje i zachowania są obce tunezyjskiemu społeczeństwu” - głosi komunikat.
José Luis Zapatero zapowiedział, że nie będzie startował w wyborach parlamentarnych w 2012 r. Nie miał wyjścia, bo ze swoim brakiem popularności byłby tylko obciążeniem dla socjalistów, którym przewodził od 2000 r.
Dopiero czwarta ekspedycja znalazła szczątki airbusa Air France, który w 2009 r. w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach spadł do oceanu niedaleko brazylijskich wybrzeży. Wśród szczątków nie znaleziono czarnych skrzynek.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.