Reklama

Polska

Wadowice świętują 94. urodziny św. Jana Pawła II

"Wiara jest najpoważniejszym powodem troski o ubogich, a modlitwa podtrzymuje służbę i nieustanne poświęcenie" - powiedział papież Franciszek w swym rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Regina caeli” na placu św. Piotra w Watykanie.

[ TEMATY ]

Wadowice

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawiązując do dzisiejszych czytań z Dziejów Apostolskich papież zauważył, że także w Kościele pierwotnym pojawiają się pierwsze napięcia i pierwsze rozbieżności. "W życiu istnieją konflikty, problemem jest to, jak się z nimi zmierzyć" - podkreślił Franciszek.

Przypomniał, że od czasu otwarcia się chrześcijaństwa na inne środowiska kulturowe, zaczyna we wspólnocie wyznawców Chrystusa brakować jednorodności i pojawiają się pierwsze trudności. Wówczas apostołowie biorą sytuację w swoje ręce: zwołują zgromadzanie poszerzone także o uczniów i wspólnie przedyskutowują kwestię. "Rzeczywiście problemów nie rozwiązuje się udając, że nie istnieją! Piękna jest ta szczera konfrontacja między pasterzami a innymi wiernymi" - zaznaczył Ojciec Święty i przypomniał, że w ten sposób doszło do podziału zadań. Apostołowie poświęcili się modlitwie i posłudze słowa, podczas gdy siedmiu mężczyzn, diakoni, zaopiekowali się stołami dla ubogich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Nie powinna zdumiewać konieczność daru Ducha Świętego dla osób, które powinny zajmować się rzeczami materialnymi. Duch Święty, nie pozbawiając służby ubogim koniecznego wymiaru konkretności, stawia ją ponad kłopoty materialne, prywatne interesy, dyskryminacje" - mówił Franciszek i przypomniał, że by stać się wiarygodnymi, diakoni powinni dać dowód bycia również osobami wiary i modlitwy. "Wiara jest najpoważniejszym powodem troski o ubogich, a modlitwa podtrzymuje służbę i nieustanne poświęcenie" - podkreślił Franciszek .

"Niech Maryja Panna pomaga nam być posłusznymi Duchowi Świętemu, abyśmy umieli wzajemnie się szanować i coraz bardziej jednoczyć się w wierze i miłosierdziu, mając serce otwarte na potrzeby braci" - zakończył Franciszek.

2014-05-18 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

95. urodziny św. Jana Pawła II w papieskim mieście

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wadowice

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Z okazji urodzin papieża Polaka już po raz 15. do Wadowic przyjechali 18 maja przedstawiciele szkół im. Jana Pawła II z całej Polski. Około 1,5 tys. uczniów z 60 „papieskich” szkół wzięło udział w Mszy św. na rynku przed bazyliką oraz uroczystym przemarszu ulicami Wadowic.

Liturgii przewodniczył ksiądz infułat Jakub Gil, emerytowany proboszcz bazyliki. W kazaniu zachęcił młodych ludzi, by „szli pod prąd”. „Jeśli chcecie znaleźć źródło, to musicie iść pod prąd. Przedzierajcie się i szukajcie źródeł, nie ustępujcie” – podkreślał, nawiązując do poematu „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II. Ks. Gil wskazał, że trzeba szukać źródła, którym jest Jezus Chrystus.
CZYTAJ DALEJ

Neapol gotowy na uroczystość i cud św. Januarego

2025-09-18 07:25

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

commons.wikimedia.org

Cud św. Januarego

Cud św. Januarego

Słynna Uroczystość św. Januarego w tym roku, podczas której wierni oczekują na dokonanie się cudu krwi świętego - jej przemiany ze stanu stałego w płynny - połączona będzie 19 września z zakończeniem XXXI Synodu Kościoła w Neapolu. Wręczone zostaną posynodalne „Wskazania duszpasterskie”.

Uroczystość przypada 19 września, jednak już dzien wcześniej Kościół w Neapolu rozpocznie świętowanie. Zwłaszcza, że w tym roku połączone jest ono z zakończeniem XXXI Synodu miejscowego kościoła i przekazaniem „Wskazań duszpasterskich.”
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: dziś rusza IX Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

2025-09-18 11:14

[ TEMATY ]

Warszawa

Civitas Christiana

Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

Materiał prasowy

IX Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

IX Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

O nauczaniu społecznym papieża Leona XIV, edukacji, Europie, migracji i wojnach m.in. o tym mowa będzie podczas IX Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Trzydniowe spotkanie rozpoczyna się już dzisiaj w Warszawie. Jego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Nie zabraknie spotkań z młodymi, którzy dopiero poznają naukę społeczną i przedsiębiorcami, którzy realizują ją w codziennym działaniu.

- Festiwal to przestrzeń spotkania różnych środowisk, teoretyków i praktyków -przypomina Maciej Szepietowski, dyrektor generalny „ Civitas Christiana”. Podkreśla, że to co przyświeca organizatorom, to formuła „od teorii do praktyki, czyli namysł nad tym w jaki sposób to, o czym mowa jest na Festiwalu, można zastosować w codziennym życiu, w rozwiązywaniu różnych problemów i podejmowaniu wyzwań, przed którymi stoimy w coraz bardziej skomplikowanym świecie”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję