We Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Mariusz Mazurkiewicz, Wikariusz Prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, uczestniczyli przedstawiciele Sybiraków, Rodzin Katyńskich, Wojsko Polskie, Policja, harcerze i inni.
Półki naszych księgarni czy bibliotek pełne są różnego rodzaju poradników podających, jak postępować w różnych sytuacjach. Ale we wszystkich tych poradnikach i na najróżniejszych kursach nie ma odpowiedzi na to, jak postępować wobec zła, jak zachować się, gdy dotyka nas zło - mówił o. Mazurkiewicz podczas homilii, dodając: - W Ewangelii Pan Jezus mówi, że taki człowiek ma być jak poganin czy celnik. W ówczesnej kulturze chodziło o tych, którzy kolaborowali z Rzymianami, którzy nie mieli nic wspólnego ze świątynią w Jerozolimie, z religią żydowską, nie chcieli się nawrócić. Z takimi ludźmi nie utrzymywało się wtedy kontaktów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wyróżniona została postawa ludzi, którzy mimo doświadczanego zła, potrafili się mu sprzeciwić. - Taka postawa wykazywana była przez konkretnych ludzi, przez ludzi, którzy wobec wielkiego zła potrafili być wierni Ewangelii czy naturze człowieka stworzonej przez Pana Boga - mówił kaznodzieja, wymieniając m.in. św. Maksymiliana Marię Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, czy Rodzinę Ulmów.
Nie zabrakło także odniesienia do Golgoty Wschodu, która znajduje się pod opieką wrocławskich redemptorystów. - Jest to miejsce modlitwy, pamięci i pojednania. Miejsce, gdzie kształtują się kręgosłupy najmłodszego pokolenia. Kształtowana jest świadomość historyczna i pamięć, która potrafi wszystko przetrwać, która potrafi poprowadzić ludzi dalej i dać nadzieję.
Po zakończonej Eucharystii odbył się Apel Pamięci.