Na to wydarzenie zaproszeni wszyscy księża, którzy w jakikolwiek sposób pracują z młodzieżą oraz katecheci, animatorzy posługujący w parafiach. Mogą to być dorośli, młodz czy rodzice, którzy martwią się o wiarę swoich dzieci. To wydarzenie ma nas łączyć, bo zależy nam na młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej - mówi ks. Piotr Rozpędowski, organizator wydarzenia oraz diecezjalny Duszpasterz Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej.
A jest co robić, bo według różnych badań na ziemiach Zachodnich widać mocno postępującą laicyzację. - Mamy trochę inne problemy niż na przykład duszpasterze z Polski Wschodniej, więc tutaj skupimy się na naszej młodzieży, na młodzieży zamieszkującej szczególnie Dolny Śląsk. Ale żeby się tym tematem zająć, nie będziemy na Dolnym Śląsku, tylko wyjedziemy na Śląsk, do Oblackiego Centrum Młodzieży „NINIWA”, w którym to miejscu już od kilku lat odbywa się Festiwal Życia. Wydarzenie, które my też jako archidiecezja wrocławska współorganizujemy - podkreśla ks. Rozpędowski.
To wydarzenie, na które zaproszone są osoby nieobojętne na los młodzieży. - Zapraszam wszystkich, chcących coś zrobić dla młodzieży. Wybraliśmy diecezję gliwicką, bo często z oddali widać więcej, a na tym terenie działa świetnie duszpasterstwo młodzieży diecezjalnej. Także to duszpasterstwo młodzieży wraz z księdzem Marcinem Pasiem, będzie chciało nam lepiej przeżyć ten czas. A sam ośrodek posiada świetne i inspirujące warunki. - mówi ks. Piotr i dodaje: -To centrum jest położone w pięknym miejscu, zrobione niesamowicie profesjonalnie i nowocześnie, To pokazuje, że jako Kościół nie mamy się czego wstydzić i możemy zrobić coś dla młodzieży.
Uczestników wydarzenia czeka nie tylko praca. - Kokotek to piękne miejsce, w którym można też odpocząć. To będzie weekend 3-4 listopada 2023 roku. Będzie okazja, żeby się poznać, zintegrować w pięknym miejscu nad jeziorem, ale co najważniejsze, żeby się nawiązały relacje. Będzie to też czas wspólnej kaplicy. Jest tam piękna kaplica. I na ten czas przygotowujemy program.
Reklama
W przygotowania zaangażowanych jest wiele osób. - Towarzyszyć nam będą też młode osoby, zaangażowane w kwestie prowadzenia modlitw, śpiewu. Będą też z nami biskupi - bp Maciej Małyga i bp Jacek Kiciński - zaznacza ks. Rozpędowski i dodaje: - Główną warsztatową część prowadzić będzie Fundacja “Młodzi na Progu”, działająca głównie na terenie diecezji gliwickiej, ale materiały formacyjne dla młodzieży, szczególnie przygotowujące do bierzmowania, już działają w kilkunastu diecezjach w kraju. Fundacja ta zajmuje się młodzieżą w różnych trudnych kryzysach, ale także daje dobre narzędzia i metody do tego, jak mają się fascynować ci, którzy młodzieżą chcą się zajmować.
Na czas trwania Laboratorium przygotowane są konkretne tematy: - Będziemy się zastanowić nad tożsamością duszpasterza czy ewangelizatorów młodzieży. Przygotowujemy odpowiednie narzędzia do tego, żeby sobie samemu też w tym pomóc, radzić sobie z porażkami, które się zdarzają, a których jest też wiele. Zapraszam więc do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, zapisy już ruszyły - mówi ks. Piotr.
Aby się zapisać, wchodzimy na stronę Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej i tam znajduje się specjalny formularz zapisowy. Możemy go także odnaleźć poprzez media społecznościowe DDM-u. Można kontaktować się też drogą mailową z Diecezjalnym Duszpasterstwo Młodzieży.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym Niedzieli Wrocławskiej