Reklama

Niedziela Wrocławska

Pod patronatem św. Hildegardy

17 września przypada liturgiczne wspomnienie św. Hildegardy z Bingen. W parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu-Sępolnie można było dzisiaj wiele usłyszeć o tej niesamowitej Świętej.

2023-09-17 18:03

Marzena Cyfert

Od lewej: Małgorzata i Henryk Jarosiewiczowie oraz Elżbieta i Wiktor Drozdowscy

Od lewej: Małgorzata i Henryk Jarosiewiczowie oraz Elżbieta i Wiktor Drozdowscy

Podczas sprawowanych Mszy św. wierni słuchali kazań o św. Hildegardzie. Była też okazja do odwiedzenia Centrum Orkiszu św. Hildegardy znajdującego się w domu parafialnym. A tam czekały wypieki z mąki orkiszowej, pyszna kawa orkiszowa i mnóstwo ciekawej wiedzy.

– Centrum działa przy parafii a jego działalność jest wielokierunkowa. Zajmujemy się produktami Hildegardowymi. Bardzo mocno orkiszem, bo orkisz jest nasz. Jest to orkisz pradawnej odmiany, który sami uprawiamy. Jeździmy do młyna i nad wszystkim od początku do końca sprawujemy pieczę. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Oczywiście, to sprzedajemy, ale tworzymy też tutaj miejsce edukacyjne. Organizujemy różnego rodzaju spotkania, konferencje dla parafian i wszystkich osób, które mają ochotę przyjść – mówi Elżbieta Drozdowska, która wraz z mężem Wiktorem tworzą z pasją to miejsce.

Jednym z prelegentów w centrum jest dr Henryk Jarosiewicz, pracownik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. – Zajmuję się wiele lat temperamentami, ale to, co znajduję w pismach św. Hildegardy jest znacznie bardziej pogłębione niż współczesna wiedza o temperamentach. Na przykład zupełnie inaczej mówi o temperamentach kobiet niż o temperamentach mężczyzn. Dzisiaj w psychologii nie różnicuje się tego specjalnie, tak jakby to było wszystko jedno, czy pracuję z kobietą, czy z mężczyzną. Kobieca psychika jest znacznie bardziej skomplikowana niż męska. Dlatego Hildegarda jako kobieta doskonale wyczuwa tę specyfikę kobiet – mówi dr Jarosiewicz i dodaje: – Hildegarda interesuje się tym, co starożytni nazywali połączeniem między duchem a materią. Pochodzimy z materii, prochu ziemi, ale dusza jest czymś duchowym I bardzo trudno opisać, jak jedno z drugim się łączy. Tym łącznikiem jest psychika. A zatem jeśli Hildegarda interesuje się i Bogiem, i człowiekiem, to musi to przęsło psychiczne, to połączenie, obserwować. A ponieważ jest bardzo dobrą obserwatorką, w jej opisach psychologia ma bardzo duże znaczenie. I w jej pismach jest dużo na ten temat.

Reklama

Do centrum na co dzień przychodzi dużo ludzi. Centrum jest czynne we wtorki, czwartki i soboty. – Marzy nam się, by było czynne codziennie. Naszym marzeniem jest również, by otworzyć kawiarnię taką z prawdziwego zdarzenia, ale kawiarnię orkiszową z orkiszowymi wypiekami. Przychodzą tutaj ludzie, którzy chcą coś kupić, ale też zasięgnąć porady, porozmawiać. Właściwie zrobiło się już u nas takie miejsce spotkań – mówi p. Elżbieta.

Do centrum przychodzą ludzie, którzy chcą porozmawiać a z rozmów wynika, że potrzebują nie tylko produktów żywnościowych, lecz całościowego spojrzenia na siebie. – Tak jak to właśnie mówiła Hildegarda, że potrzebna jest harmonia ciała i ducha. To wszystko dopiero daje człowiekowi zdrowie. I tutaj w duchu św. Hildegardy to wszystko robimy. Można przyjść tylko po to, by porozmawiać. Często przychodzą osoby, które dużo wiedzą, a przychodzą też takie, które niewiele wiedzą i chcą tę wiedzę poszerzyć. Mamy literaturę, nagrania konferencji, które tutaj się odbywały. Odsyłamy do nich, ponieważ tam jest bardzo dużo wiedzy – mówi p. Elżbieta.

– Cały czas też się uczymy, ponieważ odkrywają się tutaj coraz to nowe przestrzenie. Odkrywamy też nowe rzeczy, ważne dla nas na ten konkretny czas, ważne dla naszego zdrowia i równowagi psychicznej. Tyle nas przecież dotyka różnych rzeczy nieprzewidywalnych wcześniej. Trzeba sobie więc z nimi poradzić. I to, co mówi Elżbieta o harmonii i całościowym podejściu jest naprawdę ważne – mówi Małgorzata Jarosiewicz.

Centrum św. Hildegardy przy parafii Świętej Rodziny na Sępolnie czynne jest we wtorki i czwartki w godz. 11-17 i w soboty od godz. 10 do 14.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowy Spis Powszechny 2021: za katolików uważa się 89% Polaków

2023-09-28 13:43

[ TEMATY ]

statystyki

Karol Porwich/Niedziela

Główny Urząd Statystyczny podał dane Narodowego Spisu Powszechnego 2021 dotyczące przynależności wyznaniowej. Wynika z nich, że znaczna większość Polaków (91%) identyfikuje się z jakimś Kościołem lub związkiem wyznaniowym, jako bezwyznaniowe określiło się niespełna 9%. Za katolików uważa się 89% (nieco ponad 27,5 mln) spośród tych osób, które odpowiedziały na to pytanie. W Polsce żyje także m.in. 151 tys. wiernych Kościoła prawosławnego, 108 tys. Świadków Jehowy i 65 tys. luteran, a Muzułmański Związek Religijny gromadzi 2,2 tys. obywateli naszego kraju.

Na 38 mln 36 tys. 118 Polaków odpowiedzi na pytanie o wyznanie udzieliło 30 mln 212 tys. 506 osób. Z tego przynależność do jakiegokolwiek wyznania zadeklarowało 27 mln 601 tys. (91,36%) a jako nienależący do żadnego wyznania określiło się 2 mln 611 tys. 506 osób (8,64%).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął nuncjusza w Polsce

2023-09-28 12:49

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Antonio Guido Filipazziego, arcybiskupa tytularnego Sutri – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Antonio Guido Filipazzi urodził się 8 października 1963 r. w Melzo (Mediolan) we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 r. Inkardynowany do diecezji Ventimiglia – San Remo. Po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego, został skierowany do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej w dniu 1 lipca 1992 r.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Papież z niezapowiedzianą wizytą w trudnej dzielnicy Rzymu

2023-09-28 19:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się w czwartek po południu z niezapowiedzianą wizytą do parafii w tzw. trudnej, peryferyjnej dzielnicy Rzymu - Primavalle.

Spotkał się tam na prywatnej rozmowie z grupą około 35 księży z całej okolicy. Jej mieszkańcy zmagają się z bezrobociem, handlem narkotykami i przemocą. Ostatnio zamordowane tam zostały dwie kobiety; jedna z nich to 17-latka zabita przez rówieśnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję