Reklama

Niedziela Wrocławska

Parafia pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy

Pamięci ofiar katyńskich i smoleńskich

W kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła odsłonięte i poświęcone zostały: obraz Matki Bożej Katyńskiej oraz płaskorzeźba upamiętniająca tragedię Katyńską i Smoleńską.

2023-09-17 18:55

ks. Tobiasz Matkowski

Ks. Bogdan Grabowski święci płaskorzeźbę katyńską

Ks. Bogdan Grabowski święci płaskorzeźbę katyńską

Spadkobierca tej płaskorzeźby była oazowa grupa jurajska z rodzinami. Osobą, która zaproponowała, aby ta płaskorzeźba wisiała w tym miejscu jest nasza koleżanka Małgorzata

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej powstała jako wyraz miłości i przywiązania Polonii Amerykańskej do Ojczyzny. Przypominać ma również, że na pierwszym miejscu w naszym życiu winny być takiej wartości jak: Bóg, Honor i Ojczyzna - mówił jeden z inicjatorów tej inicjatywy i dodał: - Tablica wykonana jest z drzewa dębowego, z której został wykonany odlew z brązu. Była to inicjatywa ks. Włodzimierza Łasia, ówczesnego proboszcza parafii MB Pocieszenia na Brooklynie w NY, mająca na celu upamiętnienie ofiar katastrofy z 2010 r. Tablicę wykonał rzeźbiarz śp. Krzysztof Lewczak.

W nowojorskiej parafii znajduje się odlew z brązu i wisi od 10 września 2011 roku. Pozostała tablica z drzewa dębowego. Ksiądz Włodzimierz Łaś postanowił pozostawić drewnianą tablicę w Trzebnicy pod opieką przyjaciół z Grupy Jurajskiej. Chciał, aby zawisła w kościele, w którym będzie służył, gdy przejdzie na emeryturę i wróci do Polski. Jednak w wieku 62 lat, w 2021 roku zmarł i został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Trzebnicy. Dzięki życzliwości ks. Bogdana Grabowskiego tablica ta mogła zawisnąć w kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy.

Z kolei płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej powstała w wyniku wielu czynników. Podczas wygłaszanych prelekcji mogliśmy dowiedzieć się, że idea rodziła się po kazaniu ks. Stanisława Draguły, który opowiadał o sytuacji Kościoła na Wschodzie. Podarował wtedy wiernym obrazki z wizerunkiem MB Katyńskiej. - Na tym obrazku wzorował się jeden z więźniów Zakładu Karnego w Wołowie, który na drzewie lipowym wyrzeźbił tę płaskorzeźbę. Umocowana na pionowej belce Krzyża Katyńskiego w 11 listopada 2000 roku została poświęcona i przez 14 lat była przy bazylice trzebnickiej. - opowiadała pani Anna Baja,j z Poradni Rodzinnej w Trzebnicy i dodała:- Ale w 2014 roku przyszła wichura i powaliła Krzyż Katyński, ale płaskorzeźba pozostała nienaruszona. W tym miejscu postawiono granitowy krzyż Katyńsko-Smoleński, a płaskorzeźba trafiła do Parafialnej Poradni Rodzinnej. A 17 września 2023 została na nowo poświęcona i powieszona w kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Papież z niezapowiedzianą wizytą w trudnej dzielnicy Rzymu

2023-09-28 19:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się w czwartek po południu z niezapowiedzianą wizytą do parafii w tzw. trudnej, peryferyjnej dzielnicy Rzymu - Primavalle.

Spotkał się tam na prywatnej rozmowie z grupą około 35 księży z całej okolicy. Jej mieszkańcy zmagają się z bezrobociem, handlem narkotykami i przemocą. Ostatnio zamordowane tam zostały dwie kobiety; jedna z nich to 17-latka zabita przez rówieśnika.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne kościoły odzyskają dawny blask

2023-09-28 14:02

[ TEMATY ]

Zielona Góra

dofinansowanie

restauracja

konserwacja

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

ks. Rafał Witkowski

Kościół w Przybymierzu, diecezja zielonogórsko-gorzowska

Kościół w Przybymierzu, diecezja zielonogórsko-gorzowska

Ogłoszono wyniki drugiej edycji naboru na renowację zabytków w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków.

W województwie lubuskim dofinansowanie otrzyma 117 projektów. 66 z nich (na kwotę niemal 38 milionów złotych) dotyczy konserwacji i restauracji kościołów, wyposażenia świątyń oraz budynków przykościelnych. Projekty prac konserwatorskich i restauratorskich oraz robót budowlanych związanych ze świątyniami naszej diecezji, które otrzymały dofinansowanie w kwocie przekraczającej milion złotych, dotyczą:

CZYTAJ DALEJ

Podkarpackie: W Rzeszowie odsłonięto mural błogosławionej rodziny Ulmów

2023-09-28 17:50

[ TEMATY ]

błogosławiona rodzina Ulmów

PAP/Darek Delmanowicz

W czwartek na ścianie budynku przy ulicy Gałęzowskiego w Rzeszowie odsłonięty został mural przedstawiający błogosławioną rodzina Ulmów z Markowej.

W uroczystości udział wziął m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który podkreślił, że czwartkowa uroczystość to kontynuacja wydarzeń, które rozpoczęły się 10 września, czyli w dniu beatyfikacji Ulmów. Dodał, że uroczystość beatyfikacyjna miała wymiar edukacyjny. "Cały świat dowiedział się bowiem o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu. I z jakim bohaterstwem to się wiązało. Z bohaterstwem aż do śmierci" – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję