Spadkobierca tej płaskorzeźby była oazowa grupa jurajska z rodzinami. Osobą, która zaproponowała, aby ta płaskorzeźba wisiała w tym miejscu jest nasza koleżanka Małgorzata
Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej powstała jako wyraz miłości i przywiązania Polonii Amerykańskej do Ojczyzny. Przypominać ma również, że na pierwszym miejscu w naszym życiu winny być takiej wartości jak: Bóg, Honor i Ojczyzna - mówił jeden z inicjatorów tej inicjatywy i dodał: - Tablica wykonana jest z drzewa dębowego, z której został wykonany odlew z brązu. Była to inicjatywa ks. Włodzimierza Łasia, ówczesnego proboszcza parafii MB Pocieszenia na Brooklynie w NY, mająca na celu upamiętnienie ofiar katastrofy z 2010 r. Tablicę wykonał rzeźbiarz śp. Krzysztof Lewczak.
W nowojorskiej parafii znajduje się odlew z brązu i wisi od 10 września 2011 roku. Pozostała tablica z drzewa dębowego. Ksiądz Włodzimierz Łaś postanowił pozostawić drewnianą tablicę w Trzebnicy pod opieką przyjaciół z Grupy Jurajskiej. Chciał, aby zawisła w kościele, w którym będzie służył, gdy przejdzie na emeryturę i wróci do Polski. Jednak w wieku 62 lat, w 2021 roku zmarł i został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Trzebnicy. Dzięki życzliwości ks. Bogdana Grabowskiego tablica ta mogła zawisnąć w kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy.
Z kolei płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej powstała w wyniku wielu czynników. Podczas wygłaszanych prelekcji mogliśmy dowiedzieć się, że idea rodziła się po kazaniu ks. Stanisława Draguły, który opowiadał o sytuacji Kościoła na Wschodzie. Podarował wtedy wiernym obrazki z wizerunkiem MB Katyńskiej. - Na tym obrazku wzorował się jeden z więźniów Zakładu Karnego w Wołowie, który na drzewie lipowym wyrzeźbił tę płaskorzeźbę. Umocowana na pionowej belce Krzyża Katyńskiego w 11 listopada 2000 roku została poświęcona i przez 14 lat była przy bazylice trzebnickiej. - opowiadała pani Anna Baja,j z Poradni Rodzinnej w Trzebnicy i dodała:- Ale w 2014 roku przyszła wichura i powaliła Krzyż Katyński, ale płaskorzeźba pozostała nienaruszona. W tym miejscu postawiono granitowy krzyż Katyńsko-Smoleński, a płaskorzeźba trafiła do Parafialnej Poradni Rodzinnej. A 17 września 2023 została na nowo poświęcona i powieszona w kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła.