Reklama

Niedziela Wrocławska

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie

Modlitwa i spotkanie razem z przedstawicielami zakładów pogrzebowych

Duszpasterstwo Przedsiębiorców „Talent” działające przy parafii św. Józefa w Bierutowie wraz z ks. proboszczem Bartoszem Mitkiewiczem zaprosiło na swoje spotkanie przedstawicieli zakładów pogrzebowych.

2023-09-17 19:21

mat. pras. parafii

Ks. Bartosz Mitkiewicz święci karawany

Ks. Bartosz Mitkiewicz święci karawany

Na znanych nam obrazach bardzo często przedstawia się św. Józefa w warsztacie – kiedy uczy pracy Jezusa – ponieważ otrzymał od Boga dwa skarby, które stanowiły sens jego życia: Jezusa i Maryję, musiał zatem wykazywać dojrzałość i silną wiarę oraz zarabiać pracą, aby zapewnić byt rodzinie. Święty Józef jest od wielu wieków patronem dobrej śmierci. Tradycja Kościoła uczy, że Józef umarł w spokoju, bez cierpienia, w obecności Maryi, na rękach Jezusa. W taki też sposób na jednym z witraży w bierutowskim kościele parafialnym przedstawiony jest Opiekun Kościoła. To z kolei było dla mnie inspiracją, by wspólnie z działającym od roku w naszej parafii duszpasterstwo przedsiębiorców i ludzi pracy „Talent” zaprosić na wspólną modlitwę dziękczynno-błagalną osoby posługujące w branży pogrzebowej - mówi ks. Bartosz Mitkiewicz.

I był to bardzo dobry pomysł, o czym świadczy fakt, że na zaproszenie odpowiedziało kilka firm pogrzebowych z Wrocławia oraz z okolic Oleśnicy i Namysłowa. - Przyjechali właściciele, pracownicy oraz ich rodziny. O godz. 13.00 odprawiona została Msza św., pobłogosławiliśmy karawany, po czym na plebanijnym ogrodzie był czas na wspólny posiłek - mówi ks. proboszcz.

Byłem bardzo miło zaskoczony kiedy ks. Bartosz wysłał do nas zaproszenie i przedstawił ideę spotkania. To dla nas niezwykle ważne, że ktoś o nas pamięta, zauważa naszą pracę - powiedział pan Zbyszek z jednej z wrocławskich firm. Z kolei pan Łukasz dodaje:- Bardzo ujęły mnie słowa usłyszane na kazaniu, że „nasza praca jest nie tyle pracą, ile ważną posługą wobec rodzin stających wobec trudnego doświadczenia pożegnania bliskiej osoby.

Obecny na spotkaniu był także pan Adam spod Namysłowa. - To niezwykle cenne świętowanie niedzieli. Cieszę się, że mogę tu być razem ze swoją rodziną i swoimi pracownikami. Natomiast pan Jan zauważa: - Prawdą jest, że jesteśmy pierwszymi, którzy gdy umiera nam ktoś bliski, musimy taktownie pomóc zorganizować pogrzeb. Dlatego cenne były słowa zachęty na Eucharystii, aby pamiętać o własnej modlitwie, unikać rutyny uczestnicząc w ceremoniach pogrzebowych, czasami kilku dziennie”.

Reklama

Wielu z pracowników branży pogrzebowej to wbrew stereotypom bardzo wrażliwi, odważni i pobożni ludzie. Jako duszpasterze powinniśmy z nimi nie tylko być w czasie uroczystości pogrzebowych. Dziś miałem okazję, by podziękować im za ich posługę, empatię, wrażliwość. Ucieszyło mnie, że wszyscy z wielką radością podjęli inicjatywę, by takie modlitewne spotkania uczynić regularnymi. Umówiliśmy się już na przyszły rok. To kolejne zadanie, jakie możemy wykonać w Warsztacie św. Józefa, który działa w bierutowskiej parafii - podkreśla ks. Bartosz Mitkiewicz.

Jak zaznacza ks. proboszcz pomysł, aby zaopiekować się duchowo osobami zaangażowanymi w organizację pogrzebów, zrodził się w Roku św. Józefa. Odpowiedź była pozytywna, ale dopiero teraz udało się takie wydarzenie duszpasterskie zorganizować.

Po zakończonym spotkaniu uczestnicy wyrażali radość i wdzięczność za zaproszenie i poświęcony czas: - Bardzo dziękujemy za pomysł, aby się za nas się pomodlić i wesprzeć w trudzie naszej posługi ze wszystkimi jej aspektami. Dużo dla mnie ten dzień znaczył i wierzę, że będziemy to, mimo trudów codziennych, podtrzymywać i spotykać się na modlitwie i przy stole i nie zabraknie przy nim ludzi sobie życzliwych. Było bardzo miło, ciepło i serdecznie - zaznaczył pan Adam.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezusowi bardziej zależy na każdym człowieku niż komukolwiek z ludzi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 1, 47-51.

Piątek, 29 września. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, święto

CZYTAJ DALEJ

Poetką bywam [WYWIAD]

2023-09-28 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

poezja

wiersz

Helena Pietrzak

wywiad „Niedzieli Świdnickiej”

Hubert Gościmski

Helena Pietrzak – świdnicka polonistka, bibliotekarka i poetka. Swoją miłość do słowa dzieli z innymi pasjami: należy do katedralnego chóru „Tactus Sonus”, udziela się również w Świdnickim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych.

Helena Pietrzak – świdnicka polonistka, bibliotekarka i poetka. Swoją miłość do słowa dzieli z innymi pasjami: należy do katedralnego chóru „Tactus Sonus”, udziela się również w Świdnickim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych.

O poezji pomagającej zrozumieć świat i wierze dodającej nadziei, a także widoczkach ze Zgorzelca oraz przyczynie buntu przeciwko zbuntowanemu światu – z Heleną Pietrzak rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: Czujesz się poetką?

CZYTAJ DALEJ

Rząd przyjął projekt budżetu na 2024 r.

2023-09-28 15:44

[ TEMATY ]

polityka

Karol Porwich/Niedziela

Rząd przyjął projekt budżetu na 2024 r.; założono, że PKB wzrośnie w przyszłym roku o 3 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 6,6 proc. – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z komunikatem w projekcie budżetu na przyszły rok przyjęto, że dochody państwa wyniosą 684,5 mld zł, limit wydatków budżetu państwa został ustalony na 849,3 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetu nie przekroczy 164,8 mld zł. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) został ustalony na poziomie ok. 4,5 proc. PKB.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję