Reklama

Niedziela Wrocławska

Święci na ulicach Wrocławia

Procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława przeszła przez centrum Wrocławia.

2023-09-18 13:09

Magdalena Lewandowska

Relikwie św. Doroty i św. Stanisława nieśli młodzi żołnierze z Akademii Wojsk Lądowych.

Relikwie św. Doroty i św. Stanisława nieśli młodzi żołnierze z Akademii Wojsk Lądowych.

Szli w niej wierni, siostry zakonne, kapłani na czele z bpem Jackiem Kicińskim, poczty sztandarowe i orkiestra policyjna. Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a podjęta została na nowo w 1997 roku po wielkiej powodzi – to dziękczynno-błagalna modlitwa w intencji Wrocławia i Archidiecezji, zwłaszcza o uchronienie od kataklizmów.

Procesja rozpoczęła się nabożeństwem przy relikwiach wystawionych w Bazylice Garnizonowej. Ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz wrocławskiej katedry, przypomniał jej historię. – Za przyczyną św. Doroty i św. Stanisława modlimy się, by Bóg zachował nas od klęsk żywiołowych. To siostry zakrystianki z katedry wrocławskiej przechowywały i przypomniały tę tradycję, że kiedyś we Wrocławiu odbywały procesje ze świętymi z modlitwą o ochronę miasta – mówił ks. Cembrowicz. I dodawał: – Kiedy była wielka powódź we Wrocławiu, s. Sylwina przypomniała kard. Gulbinowiczowi o znaczeniu relikwii św. Stanisława. W oknie zakrystii wystawiła relikwiarz św. Stanisława i podkreślała, że Ostrów Tumski i katedra zostały ocalone właśnie dzięki wstawiennictwu św. Stanisława. Jesienią 1997 roku odbyła się pierwsza procesja z relikwiami. Szły w niej ogromne tłumy wrocławian.

Tegoroczna procesja przeszła z Bazyliki Garnizonowej do kościoła śś. Stanisława, Doroty i Wacława, gdzie bp Jacek Kiciński przewodniczył Eucharystii. – Bóg kieruje naszym życiem, ale oczekuje współpracy, naszego zaangażowania. A człowiek niestety ma to do siebie, że bardzo szybko zapomina, co dobrego Bóg dla niego uczynił – podkreślał w homilii hierarcha.

Mówił o trzech ważnych przestrzeniach: życie, przebaczenie i miłość. – Pierwsza przestrzeń to przyjąć dar życia od Boga. Druga przestrzeń: być człowiekiem przebaczenia. I trzecia, wzrastać w miłości. Bóg powołał nas do życia, powołał nas do miłości i to jest nasze najważniejsze zadanie. Miłość jest naturalnym środowiskiem rozwoju człowieka. Bez miłości życie ludzkie karłowacieje, obumiera, a człowiek czuje się niepotrzebny. Można powiedzieć, że Bóg powołując nas do życia „zaprogramował” nas na miłość. Tak jak w biologii człowiek rozwija się według kodu genetycznego, tak duchowym kodem człowieka jest miłość – tłumaczył bp Kiciński.

Reklama

Zachęcał do przebaczania, które powinno stać się stylem życia. Do przyjęcia nowego przykazania miłości, by kochać drugiego tak jak Jezus. – Potrzeba nam wzrastać w miłości i czynić dobro. Byliśmy tego świadkami podczas wielkiej powodzi w 1997 roku. Zapomnieliśmy wtedy o podziałach, waśniach, pomagaliśmy sobie nawzajem. Zrozumieliśmy, że we wspólnocie, we wzajemnej jedności jest nasza siła. Dlatego potrzeba nam wracać do tamtych czasów. Potrzeba nam wydobywać z drugiego człowieka dobro i pozostawiać ślad dobra w jego sercu. To jest świętość – zaznaczał hierarcha.

Relikwie św. Stanisława Biskupa i Męczennika przybyły do Wrocławia w XVI w. i przechowywane są od kilkuset lat w katedrze. Relikwie św. Doroty od XIV w. były czczone w kaplicy wrocławskiego ratusza. Po II wojnie światowej jej relikwiarz w formie hermy został wywieziony do Warszawy, a gdy po latach powrócił do Wrocławia, relikwie zostały przekazane archidiecezji i są przechowywane w katedrze wrocławskiej w nowym relikwiarzu. Zabytkowa herma znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stypendyści Fundacji Jana Pawła II w Watykanie: jego postać inspiruje

2023-09-28 16:50

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

Postać Papieża z Polski jest dla nas inspiracją, pobyt w Watykanie pozwolił nam poznać swoją tożsamość i pogłębić wiarę – podkreślali stypendyści Fundacji Jana Pawła II i studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, noszącego jego imię, którzy dziś, Mszą św. przy grobie świętego, zakończyli pielgrzymkę do Rzymu.

W kilkudniowej pielgrzymce uczestniczyło prawie 100 stypendystów, towarzyszyli im ks. Jan Strzałka i ks. Robert Ptak. Na co dzień młodzi ludzie studiują na KUL w Lublinie i mieszkają tam w domu prowadzonym przez Fundację.

CZYTAJ DALEJ

Poetką bywam [WYWIAD]

2023-09-28 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

poezja

wiersz

Helena Pietrzak

wywiad „Niedzieli Świdnickiej”

Hubert Gościmski

Helena Pietrzak – świdnicka polonistka, bibliotekarka i poetka. Swoją miłość do słowa dzieli z innymi pasjami: należy do katedralnego chóru „Tactus Sonus”, udziela się również w Świdnickim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych.

Helena Pietrzak – świdnicka polonistka, bibliotekarka i poetka. Swoją miłość do słowa dzieli z innymi pasjami: należy do katedralnego chóru „Tactus Sonus”, udziela się również w Świdnickim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych.

O poezji pomagającej zrozumieć świat i wierze dodającej nadziei, a także widoczkach ze Zgorzelca oraz przyczynie buntu przeciwko zbuntowanemu światu – z Heleną Pietrzak rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: Czujesz się poetką?

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Papież z niezapowiedzianą wizytą w trudnej dzielnicy Rzymu

2023-09-28 19:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się w czwartek po południu z niezapowiedzianą wizytą do parafii w tzw. trudnej, peryferyjnej dzielnicy Rzymu - Primavalle.

Spotkał się tam na prywatnej rozmowie z grupą około 35 księży z całej okolicy. Jej mieszkańcy zmagają się z bezrobociem, handlem narkotykami i przemocą. Ostatnio zamordowane tam zostały dwie kobiety; jedna z nich to 17-latka zabita przez rówieśnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję