Reklama

Ze świata

Pakistan

Ujawniał prawdę

W Pakistanie 1 czerwca wyszli na ulicę dziennikarze i działacze praw człowieka, aby zaprotestować przeciwko zabójstwu reportera dziennika „Asia Times”. Syed Saleem Shazad ujawnił ostatnio powiązania wojska i służb wywiadowczych z islamskimi integrystami, m.in. z Al-Kaidą. 30 maja porwano go, a 31 maja zamordowano. Wśród protestujących pracowników mediów byli też dziennikarze katolickiego Radia Veritas. - Praca dziennikarza była wysoko ceniona, był to człowiek czysty i uczciwy - zaznaczył ks. John Shakir Nadeem, dyrektor redakcji radia, przygotowującej programy w języku urdu. - Jego śmierć stanowi wyraźne ostrzeżenie dla wszystkich dziennikarzy. Najgorsza jest jednak całkowita bezkarność sprawców, podobnie jak w przypadku morderców chrześcijańskiego ministra Shahbaza Bhattiego. Sprawców nie wykryto, do jego sprawy nikt już nie powraca i nigdy nie powróci - zaznaczył ks. Nadeem.

Hiszpania

Szczegóły ŚDM

W czasie wieczornego czuwania podczas Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie, które zaplanowane jest na 20 sierpnia br. na lotnisku Cuatro Vientos, młodzież będzie zadawała Benedyktowi XVI pytania. Na razie nie wiadomo, czego będą dotyczyć ani czy Benedykt XVI będzie wcześniej znał ich treść, by np. przygotować odpowiedzi.
W drugiej części spotkania na lotnisku została zaplanowana adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzież będzie modlić się przed prawie trzymetrową XVI-wieczną monstrancją, która na tę okazję sprowadzona zostanie z Toledo. Jej autorem jest znany złotnik Enrique de Arce. Do wykonania monstrancji użyto ponad 180 kg srebra i 20 kg złota, nie licząc drogocennych kamieni. Dzieło powstawało przez dziewięć lat. Obecnie monstrancja przechowywana jest w skarbcu katedry w Toledo i niesiona jest podczas dorocznej procesji Bożego Ciała w tym mieście.
Podobnie jak podczas Światowego Dnia Młodzieży w Sydney w 2008 r., Benedykt XVI zje obiad z jednym lub dwoma młodymi przedstawicielami każdego z pięciu kontynentów.
Według ostatnich danych, jak dotąd, zarejestrowało się ok. 400 tys. uczestników ŚDM w Madrycie. W grupie tej jest ponad 10 tys. Polaków, w tym ponad tysiąc polskich wolontariuszy.

Białoruś

Radio dla Kościoła?

Reklama

Kościół na Białorusi może będzie miał własne radio. - Władze na tę propozycję zareagowały bardzo pozytywnie - powiedział ks. Juri Żegaryn, rzecznik białoruskiego Episkopatu. Jak na razie nie wystąpiono o formalne zezwolenie na utworzenie rozgłośni.
Podczas wizyty na Białorusi w połowie maja przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio Maria Celli rozmawiał z białoruskim ministrem ds. informacji Olegiem Proleskowskim na temat utworzenia radia, które należałoby do międzynarodowej rodziny Radia Maryja.
- Nie mamy jeszcze żadnego harmonogramu prac nad projektem powstania radia - powiedział ks. Żegaryn. Niepaństwowi nadawcy na Białorusi podlegają ścisłej kontroli. W ostatnim czasie reżim Aleksandra Łukaszenki zamknął wiele niezależnych mediów.

Ludzie

Kard. Oscar Rodríguez Maradiaga

Przewodniczący Caritas Internationalis kard. Oscar Rodríguez Maradiaga stwierdził, że Nobel dla Obamy był błędem. - Przed wyborami kandydat na prezydenta miał ciekawe wizje i obietnice, ale niczego nie zmienił. Jestem nim zawiedziony. To po prostu porażka - powiedział purpurat. Mówiąc o porażce Obamy, podaje przykład handlu narkotykami. W czasie kampanii wyborczej był to jeden z głównych tematów. A potem nagle ucichło. W Białym Domu już do tego tematu nie powracano.
W przekonaniu przewodniczącego Caritas Internationalis, najpilniejszym zadaniem jest reforma Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dziś jedyną racją jej bytu wydają się presje na rządy krajowe, by legalizowały aborcję i związki gejowskie. - Nigdy nie widziałem, by ONZ z podobnym zapałem starała się walczyć z narkotykami i ubóstwem, czy zabiegała o realizację Milenijnych Celów Rozwoju, które swoją drogą przepadły już na dobre - powiedział kard. Rodríguez Maradiaga.

Cudzysłów

Powróćmy do tradycji domowych ołtarzyków i kapliczek.
Kard. Raymond Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej

Krótko

Starszy kapral Jarosław Maćkowiak zginął, a dwóch innych żołnierzy zostało lekko rannych podczas ataku na polski patrol, do którego doszło w prowincji Ghazni 2 czerwca. Polaków zaatakowano z broni strzeleckiej i granatników.

Ratko Mladić - serbski generał, oskarżany o zbrodnie wojenne, został przetransportowany do więzienia w Hadze. Teraz czeka go proces przed Międzynarodowym Trybunałem.

Węgierski rząd obniżył i zamroził kurs franka szwajcarskiego, aby wspomóc obywateli, którzy w tej walucie zaciągnęli kredyty. 93 tys. węgierskich rodzin grozi licytacja domów.

Niemcy rezygnują z energii atomowej. Za 11 lat zostanie wyłączona ostatnia elektrownia. Zdecydowano, że kraj będzie pozyskiwał energię ze źródeł odnawialnych, co może spowodować wzrost jej kosztów.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel była z wizytą w Indiach. W czasie podróży w ostatniej chwili, gdy maszyna była nad Turcją, Irańczycy zabronili samolotowi wlatywać w przestrzeń powietrzną Iranu. Airbus dwie godziny krążył nad Turcją. Irańczycy ostatecznie otworzyli przestrzeń powietrzną dla niemieckiej maszyny.

Prezydent Łotwy Valdis Zatlers rozwiązał Sejm, oskarżając posłów o wspieranie korupcji.

Białoruskie ministerstwo sprawiedliwości zamierza zakazać posiadania Karty Polaka urzędnikom państwowym. W myśl zamierzeń, jeśli któryś z posiadających taki dokument nie zwróci go, zostanie zwolniony z pracy.

Holandia wycofuje się z polityki tolerancji wobec tzw. miękkich narkotyków. Coffee shopy, w których do tej pory każdy mógł kupić narkotyki, staną się klubami zamkniętymi, dostępnymi tylko dla stałych klubowiczów.

Hiszpański premier José Luis Rodríguez Zapatero zapowiedział, że jego kraj będzie się domagał odszkodowania za szkody w rolnictwie, powstałe w wyniku podejrzeń, że hiszpańskie ogórki są źródłem skażenia bakteriami EHEC. Podejrzenia, które wysuwały przede wszystkim Niemcy, nie sprawdziły się.

We Francji z powodu najcieplejszej wiosny od początku XX wieku susza dotknęła już ponad połowę kraju. Rząd obiecuje nadzwyczajną pomoc finansową.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję