Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Poświęcenie sgraffito z wizerunkiem kard. Wyszyńskiego

Poświęcenie sgraffito z wizerunkiem kard. Wyszyńskiego

W 30. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia

Hołd dla Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Obchody 30. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego odbyły się na Jasnej Górze 27-28 maja z udziałem 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Spotkanie przebiegało w duchu wdzięczności za życie i posługę Prymasa Tysiąclecia oraz na modlitwie w intencji jego rychłej beatyfikacji. Jubileusz zainaugurowano spotkaniem pod pomnikiem Prymasa. Świadectwem spotkania ze Sługą Bożym podzielił się o. Jerzy Tomziński, były generał Zakonu Paulinów, który przedstawił również związki Księdza Prymasa z Jasną Górą. Podczas Apelu Jasnogórskiego o. Zachariasz Jabłoński powiedział, że większość z 603 dni, które Prymas Tysiąclecia spędził na Jasnej Górze, kończył najczęściej Apelem Jasnogórskim. W czasie Apelu Ziemowit Gawski - przewodniczący „Civitas Christiana” złożył Akt Zawierzenia Matce Bożej. W kaplicy św. Józefa na Halach zaprezentowano film dokumentalny Pawła Woldana „Non possumus”, o życiu i posłudze Księdza Prymasa. Przez całą noc przed Cudownym Obrazem Matki Bożej trwało czuwanie modlitewne, prowadzone przez Instytut Prymasowski.
Następnego dnia, 28 maja, prymas senior kard. Józef Glemp, bezpośredni następca kard. Wyszyńskiego, dokonał poświęcenia sgraffito z wizerunkiem Sługi Bożego w wieczerniku jasnogórskim i przewodniczył Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. W homilii wspominał dzień śmierci kard. Wyszyńskiego - 28 maja 1981 r.: - Rano otrzymałem telefon, a byłem wtedy w Olsztynie, i zrozumiałem, że rozpoczyna się nowy okres po tym wielkim mężu Kościoła i mężu Ojczyzny. Kard. Glemp powiedział o prymasie Wyszyńskim: - Przeszedł bardzo trudne chwile, okresy natarć, szykan, okresy więzienia, obniżania jego autorytetu, publikowania rzeczy nieprawdziwych, które miały uczynić z niego karykaturę, a tymczasem miłość, którą on miał nawet do wrogów, ukazała właśnie w słabości jego moc.

Młodzież Radia Maryja

Mocni w wierze

Reklama

Pod hasłem: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” odbyła się 28 maja 13. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja. Spotkanie było dziękczynieniem za dar beatyfikacji Jana Pawła II, a jednocześnie przygotowaniem do 26. Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Przesłanie do młodych skierował za pośrednictwem przekazu telewizyjnego bp Henryk Tomasik - przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży przy Episkopacie Polski. Mszy św. na błoniach przewodniczył bp Grzegorz Kaszak - pasterz diecezji sosnowieckiej. Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. dr Tadeusz Rydzyk - dyrektor Radia Maryja; o. Piotr Chyła - wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów i o. Krzysztof Bieliński - rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Młodym towarzyszył o. Piotr Andrukiewicz - opiekun Młodzieżowych Kół Przyjaciół Radia Maryja.

Święcenia w Zakonie Paulinów

Nowi kapłani

Święcenia kapłańskie przyjęło 28 maja pięciu paulińskich diakonów: br. dk. Łukasz Kielak, br. dk. Konrad Blicharski, br. dk. Norbert Bień, br. dk. Przemysław Sobczak i br. dk. Wojciech Śliwa. Podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej święceń udzielił im abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który powiedział: - Wszystkim głoście Słowo Boże, które sami z radością przyjęliście, rozważajcie prawo Boże, wierzcie w to, co przeczytacie, nauczajcie tego, w co uwierzycie, i czyńcie to, czego innych będziecie nauczać. O. Michał Lukoszek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Paulinów na Skałce prosił: - Chciejmy otoczyć ich dzisiaj naszą szczególną modlitwą, aby nie ustali pośród trudów i przeciwności, jakie napotkają w swojej pracy, ale by sam nasz Pan, Jezus Chrystus był ostoją i pociechą. Na uroczystości święceń kapłańskich byli obecni m.in.: bp Stanisław Dziuba, paulin, biskup diecezji Umzimkulu w RPA; o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów; o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny; o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny; o. Józef Olczak, prowincjał Prowincji Amerykańskiej, a także kapłani, proboszczowie z rodzinnych parafii nowo wyświęconych kapłanów, siostry zakonne, rodzice, rodzeństwo, krewni, przyjaciele oraz bracia klerycy paulińskiego seminarium. Podczas uroczystości zaśpiewał Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury.

Krótko

28 maja przybyła na Jasną Górę 22. Pielgrzymka Pracowników Telekomunikacji, licząca ok. tysiąca osób. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba z Częstochowy.

28 maja modliła się 14. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. Tradycyjnie modlitwa połączona była z akcją poboru krwi w specjalnym ambulansie. W spotkaniu, któremu przewodniczył ks. płk Zenon Surma, krajowy duszpasterz HDK, uczestniczyło ok. tysiąca osób.

30 maja na Jasnej Górze gościł bp Bronisław Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej na Ukrainie. Wcześniej - 28 maja bp Bernacki uczestniczył w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa w Kaliszu.

4-5 czerwca odbyły się 23. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików, w których uczestniczyli przede wszystkim alkoholicy walczący z nałogiem w grupach AA, ale także ich współmałżonkowie i dzieci. Jak zawsze, podstawowym elementem programu były mitingi. Na program pielgrzymki składał się bogaty program religijno-kulturalny: Msza św., Droga Krzyżowa, Apel Jasnogórski, Zawierzenie Matce Bożej, a także prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA. Nad organizacją spotkań czuwał o. Ryszard Bortkiewicz, paulin.

Zapowiedzi

18-19 czerwca - 26. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa

17-18 czerwca - Pielgrzymka Akcji Katolickiej

18 czerwca - Spotkanie Młodzieży przed Światowym Dniem Młodzieży w Madrycie

18-19 czerwca - 30. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję