Reklama

Papieska rozgłośnia

Radio drogi

Niedawno ukazała się ważna książka „Radio drogi. Papieska stacja wobec Polski stanu wojennego”, autorstwa Aleksandra Woźnego. To pierwsza wydana w Polsce publikacja o Radiu Watykańskim, wskazująca na szczególnie doniosły wymiar aktywności watykańskiej radiostacji, która, począwszy od 13 grudnia 1981 r., transmituje na żywo wypowiadaną w czasie cotygodniowych audiencji modlitwę stanu wojennego. W ten sposób między Janem Pawłem II a słuchaczami rozgłośni rodzi się niezwykły dialog. Rozmowa, w której wzajemnie przenikają się głos Papieża - jego słowo nierzadko wykrzyczane wobec świata z Placu św. Piotra - i głos z Polski - listy słuchaczy wysyłane do polskiej redakcji Radia Vaticana.
Mimo że nie odnotowało jej żadne z tysięcy opracowań o Janie Pawle II, rozmowa, której jedną stroną jest Papież, a drugą - anonimowi słuchacze Radia Watykańskiego, stanowi jedno z najbardziej doniosłych dla historii mediów w XX wieku świadectw wolności słowa. Słowa, które pokonując wiele barier, przerodziło się w dialog i pozostawiło trwały ślad w dziesiątkach tysięcy listów wysłanych do Rzymu z Polski w latach 1981-83. Niezwykły wymiar rozmowy-modlitwy, rozmowy-korespondencji stanu wojennego ujawnia się równie dobitnie, gdy dostrzeże się w niej ogniwo historii idei, gest sprzeciwu wobec zamachów na wewnętrzną wolność i godność, sprzeciwu wobec ciemności, jakie wraz ze stanem wojennym ponownie zagroziły europejskiemu humanizmowi. Anonimowa korespondencja, sygnowana tysiącami listów z Polski, świadczy o tym, że historia idei tworzona jest nie tylko przez jej generałów, ale także przez szeregowych uczestników.
W książce autor próbuje ujawnić jeszcze jeden rys tego niezwykłego dialogu, który staje się z jednej strony świadectwem wzmożonej aktywności watykańskich mediów i ich odbiorców, wspólnie przełamujących peerelowski monopol informacyjny mediów oficjalnych, z drugiej strony natomiast wpisuje się w odległą tradycję pątniczych relacji, sięgającą IV stulecia, dziedzictwo „itinerarium” - scenariusza drogi. Wraz z zainaugurowaną przez Papieża modlitwą stanu wojennego Radio Watykańskie przejmuje bowiem zawarty w niej apel o powszechne pielgrzymowanie w przedłużającym się roku jubileuszu jasnogórskiego (który zakończyć ma blokowany przez długie miesiące stanu wojenngo przyjazd Ojca Świętego do Polski), zapraszając słuchaczy do przesyłania pod adresem rozgłośni przy Piazza Pia ich pielgrzymkowych relacji. Tak przy udziale radiosłuchaczy, opisujących peregrynacje własne do miejsc świętych, w początkach lat 80. XX stulecia powstaje radiowa wersja współczesnego „itinerarium”, wyposażona w ten sam schemat kompozycyjny, jaki obowiązywał w starożytnych i średniowiecznych diariuszach podróży do Jerozolimy czy Rzymu. Wydłużającą się i opóźnianą przez władze drogą, która na wiele miesięcy przybiera postać mentalnej pielgrzymki, podąża Papież, a wraz z nim słuchacze Radia Watykańskiego. Radia drogi...

Aleksander Woźny, „Radio drogi. Papieska stacja wobec Polski stanu wojennego”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2011

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Nie marnuj żywności!

2022-12-06 19:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 milionów ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.

Po raz kolejny zaglądamy na klecińską plebanię, aby poznać recepturę na pasztet, który możemy uzyskać z tzw. odzysku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję