Reklama

Urodzeni 18 maja

Popularyzowanie nauczania i osoby Jana Pawła II należy do obowiązków pokolenia, które miało zaszczyt żyć w tym samym czasie, co Karol Wojtyła

Niedziela Ogólnopolska 24/2011, str. 31

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas majówki u łódzkich urszulanek

Podczas majówki u łódzkich urszulanek

Sposób, w jaki będziemy przypominać osobę i nauczanie Jana Pawła II, zależy od naszej inwencji, pomysłowości i celu, jaki chcemy osiągnąć. Obok wielkich przedsięwzięć na ogólnopolską skalę pojawia się sporo inicjatyw lokalnych, skrojonych na niewielką miarę, ale - co cenne - angażujących całe społeczności.

Urodzinowy tort w domu urszulańskim w Łodzi

Reklama

Każdy sposób na to, by dotrzeć do ludzi z przekazem, jaki zostawił nam Papież Polak, jest ważny i godny docenienia. Nam spodobała się inicjatywa łódzkich Sióstr Urszulanek SJK, które od pięciu lat zapraszają do swego klasztoru przy ul. Obywatelskiej 60 osoby urodzone 18 maja. Przyjęcie urodzinowe nie jest imprezą zamkniętą. Może przyjść, kto chce, i dobrze się bawić. Integralną częścią spotkania jest wspólna modlitwa, urodzinowy tort i świadectwa o Janie Pawle II.
W tym roku powód do spotkania był podwójny, co podkreślał przyjaciel łódzkiego Domu Sióstr Urszulanek, ks. inf. Ireneusz Skubiś: - Spotykamy się w 91. urodziny Jana Pawła II, by dziękować Bogu za dar jego beatyfikacji. 18 maja to także rocznica kanonizacji założycielki zgromadzenia - m. Urszuli Ledóchowskiej. Spotykamy się także, by czcić pamięć dwojga wielkich Polaków - mówił podczas Mszy św. Redaktor Naczelny „Niedzieli”.
Spotkania urodzonych 18 maja wymyśliła s. Danuta Nowak, urodzona właśnie 18 maja. Na pierwszej majówce pojawiło się blisko 20 osób. Potem dołączali także inni majowi jubilaci. Tegorocznym gościem honorowym była s. Stanisława Borowicz, równolatka Jana Pawła II. Pogodna zakonnica wspominała swoje spotkanie ze św. Urszulą Ledóchowską, która przyjmowała ją do zgromadzenia, z bł. Janem Pawłem II i bł. ks. Jerzym Popiełuszką.

Urodziny razem z Papieżem - to zobowiązuje

Czy w ogóle ma znaczenie, że ktoś się urodził w tym samym dniu, co Papież? Okazuje się, że tak. Moi rozmówcy podkreślają, że jest to zobowiązanie do życia na wyższym poziomie, do większych wymagań wobec siebie. Że czują trudną do wyjaśnienia „wspólność losu”, np. walcząc od lat z ciężką chorobą, albo mają poczucie zobowiązania do praktykowania miłosierdzia. S. Danuta odnajduje w swoim życiu wiele zdarzeń, które nie mogą być zwyczajnym zbiegiem okoliczności. Wspomina, że w pamiętnym październiku 1978 r. to ona, wówczas zaangażowana w duszpasterstwo akademickie, jako pierwsza przyniosła do kościoła, do ks. Ireneusza Skubisia, wtedy częstochowskiego duszpasterza akademickiego, tę informację. Wiele lat późnej, już jako urszulanka, s. Danuta uczestniczyła we Mszy św. kanonizacyjnej m. Urszuli Ledóchowskiej. Ku jej zdumieniu, została wybrana do małej grupy osób, które przyjęły Komunię św. z rąk Jana Pawła II - a uroczystość miała miejsce 18 maja. Zdaniem siostry, to nie przypadek.

Inicjatywy

Siostry z ul. Obywatelskiej to w Łodzi niemal instytucja. Prowadzą przedszkole, ognisko wychowawcze, bursę akademicką, grotę solno-jodową, a teraz uruchomiły salę komputerową, w której seniorzy uczą się korzystania z dobrodziejstw nowoczesności. Urodzinowe spotkania urodzonych 18 maja to jedna z wielu inicjatyw urszulanek.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję