Reklama

Europejski rok wolontariatu

Wolontariat (od łac. „voluntarius” - dobrowolny) oznacza świadomą, bezpłatną, dobrowolną pracę na rzecz drugiego człowieka lub społeczności.

Najczęstsze motywacje wolontariuszy to: chęć zrobienia czegoś dobrego, pożytecznego; nawiązanie nowych znajomości; bycie potrzebnym; spłacenie dobra, które kiedyś otrzymało się od kogoś; zdobycie nowych umiejętności oraz doświadczeń zawodowych i życiowych; religia.

Polska zajmuje 18. miejsce na 28 badanych państw, jeśli chodzi o zaangażowanie w działalność wolontaryjną; najwięcej wolontariuszy jest w Holandii, Norwegii i Danii - czterokrotnie więcej niż w Polsce (badania European Social Surveyz z 2008 r.).

Ramy prawne dla działalności wolontariatu stanowi Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z 2003 r.

Największą organizacją kościelną w Polsce, opartą na ruchu wolontaryjnym, jest Caritas. Wolontariusze z zespołów parafialnych opiekują się osobami chorymi i starszymi. Pomagają ubogim rodzinom przez wydawanie paczek żywnościowych, opłacanie rachunków za energię elektryczną, gaz, wodę, czynsz, węgiel itp. Opłacają też obiady w szkole dla dzieci. Aby zdobyć fundusze na organizowaną pomoc, przeprowadzają zbiórki i kwesty w parafiach, pozyskują sponsorów oraz włączają się w akcje proponowane przez Caritas, np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna.

W 2011 r. obchodzimy Europejski Rok Wolontariatu, co zbiegło się z obchodami 10. rocznicy Międzynarodowego Roku Wolontariatu ONZ (2001 r.).

Międzynarodowy Dzień Wolontariatu obchodzony jest 5 grudnia.

(A. C.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

KSM zaprasza do modlitwy różańcowej za kapłanów

2021-09-28 12:02

[ TEMATY ]

różaniec

KSM

kapłani

ksmacz/Facebook

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na swojej stronie na Facebooku do wspólnej modlitwy różańcowej za kapłanów w październiku. Inicjatywie towarzyszy hasztag #kapłan_love.

W podzięce i prośbie za kapłanów archidiecezji częstochowskiej codziennie modli się inna osoba. W SMS-ie osoba, która zgłosi chęć wzięcia udziału w modlitwie otrzyma rozważania różańcowe na dany dzień. Należy zgłosić się pod numer: 783 762 800, a dana osoba zostanie przyporządkowana do konkretnego dnia i otrzyma rozważania do danej tajemnicy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję