Reklama

Uskrzydleni poezją Karola Wojtyły

Niedziela Ogólnopolska 24/2011, str. 47

Wojciech Mścichowski

Pamiątkowe zdjęcie uczestników konkursu

Pamiątkowe zdjęcie uczestników konkursu

Pomysł zainteresowania młodzieży woj. śląskiego twórczością literacką Karola Wojtyły zrodził się w opolskim Wyższym Seminarium Duchownym zaraz po śmierci Jana Pawła II. Marzenia ówczesnego kleryka, dzisiaj prefekta w parafii św. Mikołaja w Lublińcu - ks. Marcina Kłosowskiego przybrały realne kształty. 25 maja br. w murach obchodzącej swoje 40-lecie Szkoły Muzycznej w Lublińcu wyłoniono laureatów I Śląskiego Konkursu Recytacji Tekstów Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Organizatorami spotkania z poezją Karola Wojtyły były: Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych i parafia św. Mikołaja w Lublińcu oraz Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących i parafia św. Jadwigi w Chorzowie. Patronat naukowy objęła Katedra Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Towarzystwo Kultury Teatralnej w Katowicach. Koordynatorami tegorocznej edycji byli ks. Marcin Kłosowski i nauczyciel języka polskiego z Chorzowa Andrzej Król. Honorowy patronat przyjęli: biskup diecezji gliwickiej Jan Wieczorek, wojewoda śląski wraz z marszałkiem województwa, śląski kurator oświaty i starosta lubliniecki. Wśród patronatów medialnych była „Niedziela”.
W klimat finałowych zmagań wprowadził uczestników ks. Marcin Kłosowski, charakteryzując twórczość Karola Wojtyły - jako kapłana, artysty, filozofa, poety. - Jego twórczość literacka stanowiła pełne wyznanie wiary w Boga, w sens pracy i miłości do człowieka - powiedział.
W eliminacjach uczestniczyło kilkuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z woj. śląskiego. Tegorocznymi laureatami konkursu zostali: 1. Anna Jonczyk z Rudy Śląskiej; 2. Alicja Łukowicz z Chorzowa; 3. Krzysztof Trzepizur z Lublińca. Wyróżnienia otrzymali: Beata Kiczyńska z Żor z opiekunem ks. Andrzejem Czarneckim, Adrian Tom z Lublińca, Agata Bartoń z Chorzowa, Wanda Czarniak z Katowic. Zwycięzcami byli jednak wszyscy uczestnicy konkursu, zgłębiający wartości dzieł literackich człowieka, którego pasja do poezji, a potem do kapłaństwa zaprowadziła na Stolicę Piotrową, a w efekcie na wyżyny świętości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - nowy doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski

2021-09-17 10:38

[ TEMATY ]

Niemcy

Związek Sowiecki

"Niezwyciężeni" Instytut Pamięci Narodowej/facebook.com/MorawieckiPL

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję