Reklama

Savoir-vivre

Jak reagować na zachowania niestosowne?

Niedziela Ogólnopolska 24/2011, str. 56


Rys. K Nita-Basa

<br>Rys. K Nita-Basa

Jak sama nazwa wskazuje, są to zachowania niestosowne odnośnie do miejsca, czasu, towarzystwa, okoliczności, a więc zachowania, które w określonych kontekstach nie mają prawa się pojawić, które w tych kontekstach ranią innych czy powodują jakieś ich negatywne doznania.
Niestosowne mogą być czyny. Są to dokonane z premedytacją w obecności innych osób akty powszechnie i w każdym miejscu publicznym uznawane za odrażające. W pierwszym rzędzie są to zachowania związane z wydalaniem, znaczna część odgłosów fizjologicznych, obnażanie się, zachowania o charakterze seksualnym, akty drastycznie naruszające normy obyczajowe i wskazania etykiety. Jeśli ktoś zacznie rękami jeść potrawy, do których powinno się używać sztućców, mlaska, rozrzuca po stole jedzenie, chlapie sosem itp. - to będzie to typowe zachowanie niestosowne.
Zachowania mogą być niestosowne ze względu na miejsce lub okoliczności. Tak więc np. głośny śmiech, żarty, frywolny czy zbyt skąpy strój będą niestosowne na cmentarzu, w świątyni czy w innym miejscu kultu religijnego.
Zachowania mogą być niestosowne ze względu na osoby. I tak np. kobieta w obecności innych kobiet może podciągnąć spódnicę czy poprawić rajstopy. W obecności mężczyzn będzie to niestosowne.
Niestosowne mogą być też reakcje, np. śmiech na wiadomość o czyimś niepowodzeniu, wypadku, chorobie czy zgonie.
Niestosowne mogą być również uwagi - np. na temat ludzkich ułomności w obecności osób, które mają te ułomności.
Zachowania niestosowne są bardzo wyraźnym sygnałem, że podejmującej je osobie brakuje kultury, że lekceważy nie tylko normy obyczajowe, ale również osoby i ich uczucia.
Gdy ktoś podejmuje wielokrotnie zachowania niestosowne, powinniśmy go wyeliminować z kręgu naszych znajomych, a jeśli funkcjonuje w środowisku, w którym musimy się pojawiać, należy go unikać, a przymusowe kontakty skracać do minimum i czynić maksymalnie oficjalnymi i formalnymi.

www.savoir-vivre.com.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski

2021-09-17 10:38

[ TEMATY ]

Niemcy

Związek Sowiecki

"Niezwyciężeni" Instytut Pamięci Narodowej/facebook.com/MorawieckiPL

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję