Ostatnio na rynku wydawniczym ukazał się wyjątkowy album pt. „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy - wspomnienie” - pozycja ważna nie tylko dla świata artystycznego. Autorka - Justyna Reczeniedi przybliża postać wybitnej polskiej śpiewaczki. Premiera albumu odbędzie się w Warszawie w niedzielę 19 czerwca o godz. 17 w Galerii ARS LONGA Grażyny i Roberta Śniadewiczów w ramach Festiwalu „Otwarte Ogrody” w Milanówku (ul. Kościelna 5a).
Książka ukazała się pod patronatem Waldemara Dąbrowskiego - dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Stefana Sutkowskiego - dyrektora naczelnego i artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Antoniego Wita - dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej. Podczas premiery książki odbędzie się program artystyczny w wykonaniu Justyny Reczeniedi (sopran), ostatniej uczennicy Bogny Sokorskiej, i Ewy Pelweckiej (fortepian) z Warszawskiej Opery Kameralnej). Udział w spotkaniu zapowiedzieli: Jagna Sokorska-Kwika - córka Bogny Sokorskiej, Adam Kruszewski - solista Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Andrzej Strejlau - znany komentator sportowy i wielu innych.
Bogna Sokorska (1927-2002)
Jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, sopran koloraturowy, uczennica legendarnej Ady Sari. Występowała na wielkich scenach i estradach Europy, w Polsce znana jako „Słowik Warszawy”. Znakomity pedagog, wielki człowiek. Za życia niedoceniona w kraju, ogromnie ceniona za granicą, obdarzona nie tylko znakomitym głosem, ale i niezwykłą urodą.
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych artystka występowała na obczyźnie, stając się niekwestionowaną gwiazdą europejskich teatrów operowych i większych sal koncertowych (Staatsoper w Wiedniu, Berlinie, Düsseldorfie, Zürichu i in.). Angielski krytyk muzyczny Ker Robertson pisał: „Jest ona porywającym sopranem koloraturowym, największym od czasów Lily Pons, Grace Moore i Jeanette MacDonald. W moim odczuciu jest lepszą śpiewaczką niż Maria Callas. Jej głos, pozbawiony napięcia i wysiłku, pełen jest melodyjności. A kiedy śpiewa - jest nieziemsko piękna.
Mężem śpiewaczki był pianista i kompozytor Jerzy Sokorski (brat Włodzimierza Sokorskiego), zaś bratankiem - bard „Solidarności” Jacek Kaczmarski. Jej płyta „Słowik Warszawy” do dziś cieszy się popularnością i uznaniem melomanów na całym świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu