Pod takim hasłem odbyła się w dniach 13-14 czerwca XIX Krajowa Konferencja Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Tym razem uczestników gościł Wrocław. Dwudniowy zjazd to seria spotkań, które rozpoczęła wspólna Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, ordynariusza świdnickiego. Homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Zakcentował w nim znaczenie charyzmatów, którymi obdarzeni są ludzie pomagający innym. Z entuzjazmem wyraził wolę „szukania dróg do beatyfikacji Franciszka Stefczyka”. Miał on bowiem charyzmat zajmowania się sprawami ludzkimi. To człowiek, który pokazuje, że kultura gospodarcza może być także kulturą chrześcijańską. W tym działaniu trzeba zachować prawa Ewangelii: uczciwość, rzetelność, a przede wszystkim miłość. - A członkowie SKOK-ów są tymi, którzy wiedzą, wzorem swego patrona Franciszka Stefczyka, że trzeba ludziom pomagać, świadczyć dobro. Tym samym uczestniczą w wielkim wydarzeniu Kany Galilejskiej: pomocy w codziennych sprawach - mówił Kaznodzieja.
Doroczne spotkania SKOK-ów są okazją do podsumowania działalności i wyznaczania zadań na przyszłość. Z pewnością liczby robią wrażenie. O 30 proc. zwiększyła się liczba depozytów gospodarstw domowych, o 15 proc. wzrósł udział w rynku kredytów konsumenckich. Dzięki systemowi oszczędzania prowadzonemu przez SKOK-i ich członkowie zarobili o 340 mln zł więcej, niż gdyby swoje pieniądze powierzyli bankom. System spółdzielczy w dobie kryzysu spełnia więc swoją rolę dzięki niezależności i współdziałaniu.
Jak powiedział w swoim programowym przemówieniu Grzegorz Bierecki - prezes Krajowej SKOK, instytucja ciągle przeżywa próby zamachu właśnie na te wartości, szczególnie na niezależność. Przykłady z ostatnich lat to przegłosowana przez koalicję rządzącą kontrowersyjna ustawa o SKOK-ach (niezgodność jej z Konstytucją RP w 73 punktach wykazał śp. prezydent Lech Kaczyński, składając do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie jej), kłamstwa dziennikarskie czy atak na SKOK we Wrocławiu. Wszystkie te działania pokazują chęć zwiększenia wpływów państwa w systemie SKOK, a to jest przeciwne niezależności, dzięki której spółdzielczość odnosi sukcesy.
Najważniejszą rolę państwa oddaje tu maksyma: „Primum non nocere” - Po pierwsze nie szkodzić, przytoczona przez obecnego na konferencji Ryszarda Czarneckiego, posła do Parlamentu Europejskiego.
Jednym z elementów konferencji była prezentacja najnowszych kanałów dystrybucji ubezpieczeń indywidualnych w ramach systemu SKOK, które pomogą dotrzeć z ofertą do jak najszerszej grupy Polaków. Tradycją dorocznych spotkań jest docenienie zasług w szerzeniu i realizacji idei spółdzielczości oraz pracy na rzecz SKOK-ów. W tym roku statuetkę „Feniksa” w kategorii Menedżer Roku otrzymał Mariusz Gazda - prezes Zarządu SKOK Wołomin, a za promocję idei SKOK-ów nagroda trafiła do posła PiS-u Grzegorza Tobiszowskiego oraz Tomasza Sakiewicza - redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”.
Spotkanie ponad 500 uczestników konferencji, delegatów wszystkich Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, zjednoczonych wokół ideałów realizowanych przez dr. Franciszka Stefczyka, daje nadzieję, że rozumna troska o dobro wspólne i godziwe pomnażanie środków do życia według wzoru spółdzielczego będą z powodzeniem propagowane, dając ludziom poczucie finansowego bezpieczeństwa. Oby państwo, będące na służbie ludziom, dało zwykłym obywatelom szansę na rozwój.
Pomóż w rozwoju naszego portalu