Bp Jerzy Samiec założył bloga pod adresem www.biskupkosciola.wordpress.com. W ten sposób Kościół luterański sukcesywnie poszerza swą obecność w internecie, od portali informacyjnych, poprzez fanpage’a na Facebooku oraz Twitterze, aż po blog - poinformował ks. Wojciech Pracki, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
"Wpisy będą powstawały na bazie tego, co dzieje się moim życiu, w świecie, w polityce oraz w ogólnie zmieniającej się rzeczywistości" – wyjaśnia bp Samiec. Jak dodał, adresatami będą wszyscy, którzy są zainteresowani tym, co dzieje się w polskim luteranizmie. - Czytelnicy otrzymują w ten sposób możliwość zapoznania się w niezobowiązującej formie z moimi poglądami i przekonaniami - poinformował.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na początek na blogu znalazły się dwa wpisy. Pierwszy dotyczy wyboru bp. Wojciecha Polaka na urząd Prymasa Polski. - Gdy więc Prymas mówi: „Jestem po to, aby wszystkim drzwi do Kościoła otwierać”, wiem, że potrafi to robić i będzie to czynił szczerze – napisał biskup Samiec.
Autor odniósł się także do osobistych spotkań z nowym metropolitą gnieźnieńskim. "W kontaktach ze mną nigdy nie dał odczuć tego, że reprezentuje zdecydowanie większy Kościół. Nasze rozmowy były prowadzone zawsze na zasadach partnerskich" - zapewnił zwierzchnik polskich luteran.
Drugi wpis odnosi się do odwiedzin duszpasterskich w parafiach i sytuacji wikariuszy lub administratorów. "Gdy mija dosyć krótki czas, rok, dwa, w którym młody duchowy konsekwentnie realizuje swoje pomysły, gdy (parafianie) widzą, że wkłada serce w swoją służbę, bardzo szybko zniechęcenie zamienia się w zaangażowanie" – napisał bp Samiec. Zaznaczył też, że parafianie nierzadko są dumni z tego, że ich duszpasterz jest dynamiczny, a sama parafia wkracza na nowe obszary działalności.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny Kościołów luterańskich zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie na terenie całego kraju. Służy w nim 160 duchownych. Liczy ponad 70 tys. wiernych, z których ponad połowa zamieszkuje na Śląsku Cieszyńskim.