Reklama

Sanktuarium bł. Jana Pawła II

Górskie sanktuarium dedykowane bł. Janowi Pawłowi II

Kościół San Pietro della Ienca znajduje się w małej wiosce. Składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków z kamienia. Jego jedyną zewnętrzną ozdobą jest portal i mała dzwonnica. To bardzo stary kościół, o czym świadczą zachowane w nim fragmenty fresku z XIII wieku, przedstawiającego św. Krzysztofa. Proste, prostokątne wnętrze przykryte jest beczkowym sklepieniem. Niedawno obok ołtarza umieszczono popiersie Jana Pawła II. Przy kościele odbudowano tradycyjną wiejską fontannę, która kiedyś służyła nie tylko jako źródło wody dla mieszkańców, lecz również jako wodopój dla owiec i krów.

Niedziela Ogólnopolska 34/2011, str. 10-11

Włodzimierz Rędzioch

Mały kościółek w miejscowości San Pietro della Ienca w górach Abruzji we Włoszech otrzymał 18 maja 2011 r. nazwę sanktuarium bł. Jana Pawła II.

Mały kościółek w miejscowości San Pietro della Ienca w górach Abruzji we Włoszech otrzymał 18 maja 2011 r. nazwę sanktuarium bł. Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka dni po Bożym Narodzeniu 1995 r. - dokładnie 29 grudnia - Jan Paweł II wyjechał na prywatną wycieczkę w góry Abruzji. Zatrzymał się m.in. w opustoszałej wiosce San Pietro della Ienca, przy kościółku dedykowanym Piotrowi Apostołowi. Niestety, kościół był zamknięty, dlatego Ojciec Święty zaczął się modlić na zewnątrz. Następnie Papież wraz z towarzyszącymi mu osobami spożył suchy prowiant, po czym rozpalono ognisko, by rozgrzać się nieco (wioska leży na wysokości 1166 m n.p.m., dlatego zimowe dni są tu szczególnie chłodne). Po tej pierwszej wizycie w San Pietro della Ienca Jan Paweł II odwiedził jeszcze kilka razy tę górską świątynię. Polubił to miejsce, gdyż roztaczał się stąd ładny widok, a kościółek stanowił także ochronę przed wiatrami. Jechano tam również wtedy, gdy śnieżne zamiecie uniemożliwiały wyjazd w wysokie góry. W międzyczasie kustosz kościółka przesłał do Watykanu klucz od świątyni - tak na wszelki wypadek.
Dziesięć lat później, 18 maja 2005 r., w dzień urodzin zmarłego Papieża, w czasie podniosłej uroczystości skalistemu szczytowi, który wznosi się nad San Pietro della Ienca, nadano nazwę „Góra Jana Pawła II”. Na szczycie, na wysokości 2424 m n.p.m. umieszczono wykonany ze stali krzyż, ozdobiony pięcioma płytkami - jedna z nich przedstawia Papieża i jego herb, pozostałe cztery - świętych patronów miasta L’Aquila, stolicy Abruzji.
Oprócz władz państwowych w uroczystości uczestniczył także kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który odprawił Mszę św. W homilii powiedział m.in.: „Tak jak szczyt górski zmusza nas zawsze, byśmy wznieśli wzrok ku górze, tak całe życie i nauczanie Jana Pawła II pozostaje jakby palcem wskazującym nam niebo oraz bezgraniczny majestat i Boską transcendencję Chrystusa, wznoszącym się ponad jakże często mierny i płaski horyzont naszego życia. To, co Jan Paweł II uczynił i powiedział poprzez swoją obecność w tych górach, będzie kontynuowane również dzięki obecności tego szczytu, który nosi jego imię”.
San Pietro della Ienca niejednokrotnie odwiedzał też abp Stanisław Dziwisz. Dawny papieski sekretarz w czasie jednej z wizyt pozostawił następujący wpis w księdze pamiątkowej kościółka: „Jesteśmy głęboko wdzięczni tym wszystkim, którzy chcieli w tym miejscu uczcić Ojca Świętego Jana Pawła II, który bardzo kochał góry i wielokrotnie przyjeżdżał tutaj, by kontemplować Boga we wspaniałej przyrodzie Abruzji. Potwierdzam. Dawny sekretarz”.
Włoski Klub Alpejski (Club Alpino Italiano) wyznaczył również „Szlak Jana Pawła II”, który prowadzi na papieski szczyt z San Pietro della Ienca. Ponieważ dolina biegnąca u podnóża gór jest bardzo głęboka, różnica poziomów między szczytem a punktem wyjścia sięga prawie 1300 m. Toteż wspinaczka, szczególnie na odcinku stromego podejścia, jest bardzo męcząca i wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej. Czas wspinaczki ocenia się na 5 godzin.
18 maja 2011 r., tzn. w 91. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, w San Pietro della Ienca miała miejsce nowa, podniosła ceremonia - arcybiskup L’Aquili Giuseppe Molinari proklamował miejscowy kościół diecezjalnym sanktuarium bł. Jana Pawła II. Mszę św. koncelebrował biskup pomocniczy Giovanni D’Ercole, który przez wiele lat pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu i był bliskim współpracownikiem błogosławionego Papieża. W ten sposób „polski” Papież będzie czczony w górach Abruzji, w miejscu, które szczególnie sobie upodobał. Abp Molinari mianował pierwszym rektorem sanktuarium polskiego kapłana - ks. Marcina Roberta Gajdę, proboszcza w sąsiedniej miejscowości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję