Reklama

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruch Apostolatu Emigracyjnego zapraszają na Międzynarodową Konferencję

„Jan Paweł II wobec migrantów”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 października 2011 r.
Dom Główny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań

9.00 Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka
10.15 Powitanie gości - ks. Wiesław Wójcik TChr
10.30 Otwarcie konferencji - ks. Tomasz Sielicki TChr
10.40-11.30 Prowadzący:
prof. zw. dr hab. Andrzej Chodubski,

Ks. dr Leszek Gęsiak TJ, „Ignatianum”, Kraków - „Tożsamość kulturowa grup mniejszościowych w społeczeństwie wielokulturowym w świetle nowych dokumentów Kościoła katolickiego”

Ks. prof. dr hab. Wojciech Necel TChr, UKSW, Warszawa - „Jan Paweł II w trosce o tożsamość kulturową migrantów”

Abp Szczepan Wesoły, Rzym - „Etos polskiej emigracji w nauczaniu Jana Pawła II”

Ks. dr Marek Łuczak, UŚ, Katowice - „Europejski dom migranta według Jana Pawła II”

Ks. dr Krzysztof Tyliszczak TChr, kanclerz PMK w Anglii i Walii, Londyn - „Jan Paweł II do rodaków na Wyspach Brytyjskich”

Ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski SAC, KUL, Lublin - „Znaczenie pielgrzymek Jana Pawła II dla tożsamości kulturowej rodaków w krajach byłego ZSRR”

Ks. Zdzisław Lepper SDB, duszpasterz w Szwecji - „Spotkania Jana Pawła II z katolikami w Skandynawii”

Ks. lic. Paweł Bandurski TChr, prowincjał Księży Chrystusowców w Ameryce Północnej - „Jan Paweł II do Polonii amerykańskiej”

Ks. prał. prof. dr hab. Stanisław Łupiński, Akademia Polonijna, Częstochowa - „Polonijna działalność Akademii Polonijnej w kontekście nauczania Jana Pawła II”

Dyskusja i osobiste doświadczenia spotkań z Janem Pawłem II

Podsumowanie - ks. Krzysztof Grzelak TChr

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV modlił się z chorymi przy grocie Matki Bożej z Lourdes

2026-02-11 18:26

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

modlił się

Matka Boże z Lourdes

PAP

Papież modlił się z chorymi przy grocie Matki Bożej z Lourdes

Papież modlił się z chorymi przy grocie Matki Bożej z Lourdes

Papież modlił się z chorymi przy grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich. „To bardzo piękny dzień, który przypomina nam o bliskości Maryi, naszej Matki, która zawsze nam towarzyszy i wiele nas uczy: co oznacza cierpienie, miłość, złożenie swego życia w ręce Pana” - powiedział Leon XIV. Dziś w rocznicę objawień w Lourdes Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego.

Papieżowi towarzyszyli w modlitwie chorzy oraz przedstawiciele służb medycznych. "Dzisiaj, w tym dniu [poświęconym] chorym, chcemy modlić się wspólnie z wszystkimi cierpiącymi na świecie. Modlimy się za was. Szczerze dziękuję wam za to, że podjęliście wysiłek, aby przybyć i towarzyszyć nam w tej modlitwie, tutaj, przed naszą Matką, Maryją, w dniu jej liturgicznego święta, Matki Bożej z Lourdes" - powiedział Leon XIV. Modlił się też o błogosławieństwo dla wszystkich chorych, a także dla wszystkich, którzy na różne sposóby służą chorym i okazują im bliskość, zwlaszcza w najtrudniejszych chwilach życia.
CZYTAJ DALEJ

Jezus nie pozwala uczniom rozgłaszać Jego obecności

2026-01-20 10:23

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

pixabay.com

Opowiadanie o Salomonie w 1 Krl 11 należy do nurtu, który ocenia królów według wierności wobec Pana i według kultu skupionego w Jerozolimie. Narrator mówi o starości Salomona i o wpływie żon obcej narodowości. Wnętrze króla odwraca się ku bóstwom cudzym. Pojawiają się imiona Asztarty (Aštart), Milkoma i Kemosza. Autor nazywa te bóstwa „ohydą”. To język polemiczny, bliski hebrajskiemu terminowi (šiqqûṣ). W tekście pada surowa formuła oceny. Czyn jest „zły w oczach Pana”. Brzmi jak wyrok nad tym, co działo się pod koniec rządów. W tle stoją przepisy Prawa, które ostrzegają przed małżeństwami prowadzącymi do kultów obcych oraz przed mnożeniem żon przez władcę (por. Pwt 7; 17).
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Dykasterii Nauki Wiary ws. Bractwa św. Piusa X

2026-02-12 13:46

[ TEMATY ]

Dykasteria Nauki Wiary

Bractwo św.Piusa X

Włodzimierz Rędzioch

W Watykanie odbyło się spotkanie prefekta Dykasterii Nauki Wiary z przełożonym Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Kard. Fernández zaproponował Bractwu podjęcie dialogu teologicznego, którego celem byłoby ustalenie minimalnych wymogów dla pełnej komunii z Kościołem katolickim. Warunkiem wstępnym jest jednak zawieszenie decyzji o udzieleniu przez Bractwo święceń biskupich.

Jak informuje oficjalny komunikat, spotkanie odbyło się w Dykasterii Nauki Wiary za zgodą Ojca Świętego. Trzeba przypomnieć, że bezpośrednią przyczyną zaproszenia ks. Davide Pagliaraniego na rozmowy do Watykanu była decyzja Bractwa o udzieleniu święceń biskupich bez mandatu Ojca Świętego. Zaplanowane są one na lipiec tego roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję