Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Boże Narodzenie oznacza przyjęcie Chrystusa

Tajemnicy Bożego Narodzenia poświęcił Benedykt XVI katechezę ogólną 4 stycznia. Zaznaczył, że Boże Narodzenie oznacza zatrzymanie się na kontemplacji Dzieciątka, tajemnicy Boga, który staje się człowiekiem w pokorze i ubóstwie, ale nade wszystko jest ono przyjęciem na nowo w nas samych tego Dzieciątka, którym jest Chrystus Pan, aby żyć Jego życiem, aby sprawić, że jego uczucia, myśli, działania stały się naszymi uczuciami, myślami, działaniami.
Jest to także ukazanie radości, nowości, światła, które Boże Narodzenie wniosło w całe życie człowieka, abyśmy i my byli tymi, którzy niosą tę radość, światła Bożego innym ludziom. - W tym okresie odkrywamy naszą najgłębszą godność - że jesteśmy synami Bożymi - podkreślił Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Quaestio fidei (kwestia wiary) jest priorytetowym wyzwaniem duszpasterskim również dla diecezji rzymskiej. Uczniowie Chrystusa są wezwani, by odrodzić w sobie i w innych tęsknotę za Bogiem oraz radość życia Nim i dawania o Nim świadectwa, zaczynając od zawsze bardzo osobistego pytania: dlaczego wierzę? Należy dać pierwszeństwo prawdzie, uwiarygodniać przymierze między wiarą a rozumem jako dwoma skrzydłami, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy.
Z homilii podczas Nieszporów 31 grudnia 2011 r.

Jako szczęśliwy zwyczaj, obchodzimy właśnie dzisiaj Światowy Dzień Pokoju już po raz 45. W orędziu, które skierowałem do szefów państw, przedstawicieli narodów i wszystkich ludzi dobrej woli i którego tematem są słowa „Wychowanie młodzieży do sprawiedliwości i pokoju”, pragnąłem przywołać na nowo konieczność i pilną potrzebę ofiarowania nowym pokoleniom odpowiednich dróg w celu całościowej formacji osoby, łącznie z wymiarem moralnym i duchowym.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 1 stycznia 2012 r.

Program pielgrzymki papieskiej

Meksyk i Kuba

Reklama

Benedykt XVI odbędzie podróż do Meksyku w dniach 23-26 marca 2012 r., a na Kubę - 26-28 marca. W Meksyku Papież odwiedzi szóste pod względem liczby mieszkańców miasto León de los Aldamas. Zatrzyma się w domu zakonnym Colegio Miraflores. W sobotę 24 marca Benedykt XVI złoży głowie państwa wizytę kurtuazyjną. Następnie pozdrowi dzieci zgromadzone na Plaza de la Paz w mieście Guanajuato. Wydarzeniem kulminacyjnym będzie Msza św. sprawowana w niedzielę 25 marca rano w parku Dwusetlecia (Bicentenario). Po południu w tamtejszej katedrze będzie spotkanie z Papieżem na Nieszporach.
26 marca Ojciec Święty uda się na Kubę. Będzie przewodniczył Mszy św. na tamtejszym placu Rewolucji „Antonio Maceo”. 27 marca odwiedzi sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre, po czym samolotem uda się do Hawany, gdzie odwiedzi kubańskiego prezydenta Raula Castro. Następnie spotka się w nuncjaturze z biskupami. 28 marca - ostatniego dnia wizyty Benedykt XVI będzie przewodniczył Mszy św. na placu Rewolucji „José Marti”.

„Ambasador” ŚDM 2013

Chrystus Odkupiciel z Rio

Słynny pomnik Chrystusa Odkupiciela górujący nad Rio de Janeiro ze wzgórza Corcovado będzie „ambasadorem” obchodów Światowego Dnia Młodzieży, jakie odbędą się w tym brazylijskim mieście w dniach 23-28 lipca 2013 r. Trzymetrowa replika monumentu towarzyszyć będzie symbolom ŚDM: krzyżowi i ikonie Matki Bożej w ich pielgrzymce po Brazylii, przygotowującej tamtejszą młodzież do udziału w ŚDM.
21 grudnia zainaugurowano też w Rio de Janeiro ruchomą wystawę „Chrystus Odkupiciel dla wszystkich”, która ma zawędrować we wszystkie strony świata. Przedstawia ona historię monumentu wzniesionego przed 80 laty. Zawiera także informacje o Rio de Janeiro, m.in. pięknie jego przyrody i infrastrukturze. Ks. Omar Raposo, rektor sanktuarium na Corcovado, podkreśla, że Chrystus Odkupiciel jest nie tylko najważniejszym symbolem Rio de Janeiro. Gestem otwartych ramion ukazuje, że Rio jest otwartym i gościnnym miastem.
O wzniesieniu nad Rio de Janeiro wielkiej figury Chrystusa zaczęto myśleć już w drugiej połowie XIX wieku. Do idei tej powróciły władze Rio - ówczesnej stolicy Brazylii - w 1921 r., chcąc uczcić w ten sposób setną rocznicę niepodległości kraju. Figurę wykonał francuski rzeźbiarz pochodzenia polskiego Paul Landowski. Oficjalne jej odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r. Od 2006 r. pod posągiem istnieje sanktuarium Chrystusa Odkupiciela, a w 2007 r. figura została uznana za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata. Wysokość rzeźby wynosi 38 metrów (w tym 8-metrowy cokół-piedestał), waży ona 1145 ton, a rozpiętość ramion Chrystusa sięga 30 metrów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję