Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 3/2012, str. 6

BPJG/Marek Kępiński

Abp Wacław Depo w Częstochowie

Nowy Metropolita na Jasnej Górze

Abp Wacław Depo przybył z wizytą na Jasną Górę 2 stycznia br. Jako dar dla Maryi złożył wiązankę czerwonych róż. O godz. 17.30 przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski serdecznie powitał nowego Metropolitę Częstochowskiego: - Otaczamy naszą gorącą modlitwą posługę Księdza Arcybiskupa w naszej archidiecezji, gdzie Jasna Góra zajmuje wyjątkowe miejsce, a poczytujemy sobie to za wielkie wyróżnienie, że Ojciec Święty Benedykt XVI posyła właśnie Ciebie, abyś nam przewodził do wieczności, do nieba, abyś nas uczył życia w prawdzie Chrystusowej - wyznał Ojciec Przeor. - Wspieraj nas swoją modlitwą, swoim ojcowskim błogosławieństwem, wspieraj nas swoim pouczeniem, a czasem i upomnieniem. O to Cię gorąco prosimy, polecając Cię i zawierzając Matce Bożej.
Abp Wacław Depo powiedział: - Bardzo dziękuję za współuczestnictwo w tej prymicji jasnogórskiej. Bądźcie razem ze mną świadkami tej Miłości, której Ona jest pierwszym świadkiem. I na tę wierność i miłość wzrastającą na miesiąc przed wejściem do katedry i tutaj, do tego Domu Matki, z serca was wszystkich błogosławię i zabieram ze sobą na każdą drogę.
W tym dniu abp Depo poprowadził także modlitwę Apelu Jasnogórskiego i zawierzył się Matce Bożej. - Tego wieczoru z woli Twego Syna i w posłuszeństwie wiary Kościoła po raz pierwszy zawierzam się Tobie w nowej roli, którą powierzył mi Ojciec Święty Benedykt XVI jako piątemu biskupowi częstochowskiemu i metropolicie - mówił. - Zawierzam Ci wszystko, co było owocem mojej posługi w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a przede wszystkim ludzi mojej drogi. Zawierzam Ci wszystko, co ma się urzeczywistnić w zgodnej współpracy i odpowiedzialności księży biskupów: arcybiskupa Stanisława, biskupów Antoniego i Jana, oraz ojców i braci, stróżów Jasnej Góry, całego ludu Bożego miasta Częstochowy, archidiecezji i metropolii, a zwłaszcza ludzi służących prawdzie przez środki społecznego przekazu, zwłaszcza te, które tutaj w sposób szczególny przemawiają, w naszym mieście - powiedział nowy Metropolita.
Rozważanie apelowe poprzedziły słowa wdzięczności, które przed Cudownym Obrazem Maryi Jasnogórskiej wypowiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”: - Jesteśmy dziś wdzięczni za arcybiskupa Stanisława, który przez 27 lat tak gorliwie tutaj czuwał przy Tobie, Matko. A dzisiaj z radosnym sercem otwieramy się na nowego pasterza - arcybiskupa Wacława, jakże radośnie go tu przyjmujemy razem z Tobą.
Abp Depo gościł w Częstochowie przez cały dzień. Odwiedził m.in.: Kurię Metropolitalną, archikatedrę częstochowską, gdzie uczestniczył w modlitwie Koronki do Miłosierdzia Bożego, a także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej oraz Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Dziękczynienie za miniony rok

Nieszpory i noworoczna Pasterka

Reklama

Tradycyjnie w ostatnim dniu roku kalendarzowego na Jasnej Górze zostało odprawione nabożeństwo dziękczynne za kończący się rok. Uroczystym Nieszporom przewodniczył bp Antoni Długosz. - Koniec roku to pora podsumowania w urzędach i zakładach pracy, wzmożony ruch, gorączkowe dopinanie planów, pisanie zestawień i bilansów, remanenty, sprawozdania, analizy porażek i sukcesów, strat i zysków, wymiernych nie tylko w złotówkach. A zmarnowany czas, który już nigdy nie wróci? - mówił.
Kaznodzieja podkreślił, że mimo wszystko dobra, miłości, prawdy i piękna jest zawsze więcej niż zła.
W noc sylwestrową, dokładnie o północy, w Bazylice Jasnogórskiej rozpoczęła się Pasterka Noworoczna, której przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii powiedział, że Jezus to najważniejsze imię w dziejach ludzkości, imię, które jest ponad wszelkie imię, na które zgina się każde kolano.

Podsumowanie roku 2011

Coraz więcej pielgrzymów przybywa na Jasną Górę. W roku 2011 aż 3 mln 200 tys. osób odwiedziło nasze narodowe sanktuarium. To o 200 tys. więcej pielgrzymów niż rok wcześniej. Dotarło też więcej pielgrzymek pieszych i turystów z zagranicy. Jak podała kancelaria kustosza Jasnej Góry, w 2011 r. do Częstochowy przybyło 228 ogólnopolskich pielgrzymek, w których wzięło udział prawie 833 tys. osób. Tradycyjnie najliczniejsze były spotkania: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, motocyklistów, Ludzi Pracy i Anonimowych Alkoholików. Po raz pierwszy przybyły pielgrzymki: flisaków pienińskich i miłośników quadów.
Wbrew niektórym opiniom, nie maleje, ale wzrasta liczba pieszych pielgrzymów przybywających w różnych grupach, nie tylko z terenu całego kraju, ale także z zagranicy. Na Jasną Górę w minionym roku przyszło 285 pieszych pielgrzymek, uczestniczyły w nich 143 tys. 983 osoby. To o prawie 3 tys. więcej niż w 2010 r. Przyjechały 82 grupy rowerowe, a w nich prawie 4 tys. pielgrzymów. To również o prawie 1 tys. osób więcej niż w 2010 r. Więcej modliło się też tegorocznych maturzystów, których w 849 zorganizowanych grupach przyjechało ponad 167 tys. W porównaniu z rokiem 2010 to o ponad 10 tys. pielgrzymów więcej. Nieznacznie zmalała natomiast liczba dzieci pierwszokomunijnych, których dotarło ponad 50 tys.

Zapowiedzi

15 stycznia - Uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patrona Zakonu Paulinów: godz. 11.00 - Suma, godz. 16.15 - zakończenie Nowenny do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, czyli „Pawełek”, połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych - przewodniczy bp Antoni Długosz.

21 stycznia godz. 18 - Koncert kolęd w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Mieszanego im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera, Sala Rycerska

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję