Reklama

Z kraju

Zapowiedź

15 stycznia - Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na 98. Światowy Dzień Migranta, który jest obchodzony 15 stycznia pod hasłem „Migracje a nowa ewangelizacja”, pisze: „Dzisiejsze zjawisko migracji jest opatrznościową sposobnością do głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie. (…) Wyzwaniem dla Kościoła staje się więc niesienie pomocy migrantom w zachowaniu mocnej wiary, także wtedy, gdy brakuje im oparcia, które mieli w kulturze kraju pochodzenia, a także wypracowanie nowych strategii duszpasterskich oraz metod i języków, sprzyjających istotnej rzeczy, jaką jest przyjmowanie Słowa Bożego”.
Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruch Apostolstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu włącza się w ten apel Kościoła, ogarniając szczególną troską dzisiejszych polskich migrantów. W niedzielę 15 stycznia br. o godz. 10.30 w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu zostanie odprawiona Msza św. w intencji zachowania wiary naszych rodaków za granicą. Eucharystii będzie przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Polskiej Emigracji. Ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu i moderator Ruchu Apostolatu Emigracyjnego, wyraża nadzieję, że to wyjątkowe spotkanie pobudzi do większej odpowiedzialności za nową ewangelizację ludzi w drodze. Bł. Jan Paweł II do Polonii w krajach Beneluxu powiedział: „Im bardziej będziecie wierni Bogu, waszej tożsamości i kulturze, tym owocniejszy będzie wasz wkład nie tylko w dobro kraju i narodu, w którym tkwią wasze korzenie, ale także owocnie i skuteczniej będziecie mogli służyć dobru waszych nowych ojczyzn i społeczeństw, które współtworzycie”.

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Tanecznym krokiem w Nowy Rok

Reklama

W Złotej Sali Filharmonii Krakowskiej 29 grudnia 2011 r. odbył się ostatni koncert z cyklu „Dźwiękiem, słowem i obrazem”, tym razem zatytułowany: „Tanecznym krokiem w Nowy Rok”. Organizatorzy - Fundacja Pomocy Artystom Polskim „Czardasz” i Katolickie Centrum Kultury - przygotowali melomanom spotkanie z solistami Gliwickiego Teatru Muzycznego: sopranistką Wiolettą Białk i tenorem Michałem Musiołem, którzy wykonali słynne pieśni, piosenki, duety operetkowe i musicalowe. Artystom akompaniowała Ewa Zug.
Zgodnie z zasadą przyjętą dla całego cyklu, i tym razem zaprezentowano książkę poświęconą muzyce. Prowadzący koncert Paweł Gabara - dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego przedstawił Jacka Mikołajczyka - autora „Musicalu nad Wisłą”. Gospodarz wieczoru red. Jacek Chodorowski powiedział na zakończenie: - Cieszę się, że koncerty były trafione, że przychodziło na nie tyle osób, że trafiliśmy do słuchaczy. Okazuje się, że melomani są zainteresowani taką ofertą. Dowiadują się, przychodzą. Często odbieraliśmy telefony z pytaniem, kiedy będzie następny koncert, co będzie prezentowane, kto wystąpi. Myślę więc, że kończy się cykl, ale nie kończą się koncerty.
Wychodząc z filharmonii, nuciłam ulubioną, usłyszaną melodię z musicalu „Skrzypek na dachu” z duetu Tevye i Golde - „To świt, to zmrok”: „…Coś rodzi się i przemija, ale zostanie po nas ślad…”. Taki ślad w pamięci i sercach słuchaczy zapewne zostawili artyści i organizatorzy cyklu koncertów, którego patronem medialnym, również dbającym o „pozostawienie śladu”, był Tygodnik Katolicki „Niedziela”, a sponsorem strategicznym - TAURON Polska Energia.

Maria Fortuna-Sudor

6 stycznia 2012

Orszaki Trzech Króli

W blisko 30 polskich miastach 6 stycznia przeszły Orszaki Trzech Króli. Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywaną świętem Trzech Króli. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Inicjatywie patronują biskupi oraz lokalne władze samorządowe, a w organizację angażują się - ponad podziałami - różne środowiska i całe rodziny. Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna, wynikająca z inicjatywy rodziców impreza polegająca na przemarszu aktorów przebranych za Trzech Króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, aniołów, diabłów, Heroda itp. Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Orszaki królewskie są niezwykle barwne - królowie w miarę możliwości jadą na żywych wielbłądach i koniach przy asyście kapeli góralskiej, pasterzy z owcami, a rycerze niosą sztandary i lance. Orszaki reprezentują trzy kontynenty: Europę - kolor czerwony; Azję - kolor zielony; Afrykę - kolor niebieski, a stroje aktorów nawiązują do kolorystyki i stylu odpowiedniego dla tych kontynentów.

Cudzysłów

Współczesnemu światu potrzeba mądrości kontemplacji, jeśli ma się uratować, a nie zginąć w szumie liści sezonowych mądrości.
***
Nie ma prywatnej moralności; wszystko cokolwiek człowiek uczyni, choćby najbardziej skrycie, rzutuje na duchowe oblicze całego narodu.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

PiS złożył w Sejmie wniosek o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w związku z bałaganem po wejściu w życie nowej ustawy refundacyjnej. Wniosek poparły Solidarna Polska i Ruch Palikota.

Kwota, którą pacjenci dopłacają do leków refundowanych, wzrośnie o 302 mln zł, a Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędzi 738 mln zł - wynika z raportu IMS Health o nowej liście leków.

Z MSW odszedł wiceminister Adam Rapacki. Odpowiadał m.in. za zabezpieczenie Euro 2012. To pierwsza dymisja w nowym rządzie.

Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek PKPP Lewiatan o zbadanie, czy ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy było zgodne z prawem. TK odrzucił go z przyczyn formalnych, uznając, że wnioskodawca nie był uprawniony do jego złożenia.

ABW zatrzymała na „zakopiance” b. wiceprokuratora Moskwy Aleksandra Ignatienkę. Wystawiono za nim międzynarodowy list gończy. Ignatienko jest zamieszany w aferę hazardową.

3 stycznia zakończył działalność 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego. Jego obowiązki przejęła 1. Baza Lotnictwa Transportowego.

Rząd odetchnął z ulgą. Zadłużenie Polski choć wzrosło, to nie przekroczyło 54 proc. PKB. Byłoby wyższe, gdyby nie interwencje na rynku walutowym i odkup bonów.

Aż 50 tys. pracowników z branży budowlanej może w tym roku stracić pracę. Wszystko wiąże się z zakończeniem projektów budowlanych przed Euro 2012.

Liczba podróżnych przekraczających granice w związku z Euro 2012 może wzrosnąć nawet o milion - szacuje Straż Graniczna. Na polsko-ukraińskich przejściach wyznaczone zostaną pasy odpraw dla kibiców, a pogranicznikom nie będą w tym czasie udzielane urlopy.

O dwa lata przesunięto obowiązek szkolny dla sześciolatków. Oznacza to, że o rozpoczęciu wcześniejszej nauki przez dzieci urodzone w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice.

Na polskich drogach w 2011 r. zginęło 4114 osób. To o 1/9 więcej niż rok wcześniej. Według policji, przyczyniło się do tego zwiększenie maksymalnej prędkości na drogach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję