Reklama

Zadania Roty Rzymskiej

Niedziela Ogólnopolska 3/2012, str. 10

br. Paweł Gondek OFMCap

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Papież Benedykt XVI na mocy motu proprio „Quaerit semper” z dnia 30 sierpnia 2011 r. dokonał zmian w zakresie kompetencji i działalności dwóch dykasterii Kurii Rzymskiej: Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Trybunału Roty Rzymskiej. Dlaczego Papież uważał za konieczne wprowadzenie tych zmian w centralnych urzędach Kościoła?

BP ANTONI STANKIEWICZ: - Właściwą odpowiedź na to pytanie zawierają początkowe słowa papieskiego dokumentu, które ukazują, że Stolica Apostolska „stara się zawsze” (to oznaczają łacińskie słowa „quaerit semper”, którymi rozpoczyna się dokument) dostosowywać struktury zarządzania do potrzeb duszpasterskich, pojawiających się w każdym okresie historycznym życia Kościoła. Zgodnie więc z tym kryterium, Stolica Apostolska stara się modyfikować wewnętrzną organizację poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej oraz zakres ich kompetencji. Czyni to, kierując się również wskazaniami Soboru Watykańskiego II, który w Dekrecie o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele „Christus Dominus” zwraca uwagę na stałą potrzebę większego przystosowania dykasterii do wymagań czasu, krajów i obrządków, zwłaszcza gdy chodzi o ich liczbę, nazwę, uprawnienia, własny tryb postępowania oraz wzajemne uzgadnianie i koordynacje swoich prac.
Należy również stwierdzić, że w obecnej sytuacji życia liturgicznego i sakramentalnego w Kościele już od dłuższego czasu dostrzega się wielką potrzebę, aby Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poświęciła się głównie nowym inicjatywom w promocji świętej Liturgii w życiu Kościoła, stosownie do zasad odnowy liturgicznej ustalonych przez Sobór Watykański II. Kościół bowiem ujawnia się przede wszystkim w pełnym i czynnym uczestnictwie całego Ludu Bożego w tych ceremoniach liturgicznych, głównie w Eucharystii.
Biorąc to wszystko pod uwagę, Benedykt XVI na prośbę Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz po wysłuchaniu przychylnej opinii Dziekana Roty Rzymskiej, jak również opinii Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, postanowił przenieść kompetencje tejże Kongregacji w sprawach o dyspensę od małżeństwa zawartego, lecz niedopełnionego przez akt małżeński i o nieważność święceń do nowo utworzonego Urzędu w Rocie Rzymskiej. Konieczność bowiem rozpatrywania tych spraw utrudniała Kongregacji angażowanie się w pełni w sprawy zasadnicze natury teologiczno-eklezjalnej, dotyczące ukierunkowania rozwoju i promocji świętej Liturgii oraz obrzędów przy sprawowaniu sakramentów świętych.

Reklama

- Zmiany wprowadzone przez papieski dokument dotyczą przede wszystkim Trybunału Roty Rzymskiej, której Ekscelencja jest Dziekanem. Mógłby Ksiądz Biskup powiedzieć, jakie nowe zadania zostały powierzone Rocie Rzymskiej?

- Nowe zadania powierzone Rocie Rzymskiej stanowią kontynuację tych zadań, które wykonywała dotychczas Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Stąd też Rota Rzymska, która jest Trybunałem Stolicy Apostolskiej wyższej instancji dla ochrony praw w Kościele na drodze postępowania sądowego, od wejścia w życie nowego dokumentu papieskiego, czyli od 1 października 2011 r., przez nowy Urząd rozpatruje w trybie administracyjnym sprawy o uzyskanie dyspensy papieskiej od małżeństwa zawartego, lecz niedopełnionego przez akt małżeński oraz sprawy dotyczące nieważności święceń. W tym zakresie Rota Rzymska stosuje normy Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz normy postępowania administracyjnego, wydane jeszcze przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

- Jakich zmian należało dokonać w strukturze Roty Rzymskiej, aby mogła sprostać nowym zadaniom?

- Otóż w Rocie Rzymskiej jako Trybunale sądowym, kompetentnym do rozstrzygania spraw spornych, karnych oraz spraw o orzeczenie nieważności małżeństwa, nie było konieczności przeprowadzenia żadnych zmian strukturalnych, ponieważ sprawy przekazane Rocie nie wchodziły w zakres jej działalności natury sądowniczej. Dlatego też w tym wymiarze zachowuje ona dotychczasową strukturę organu sądowego. Natomiast Dziekan Roty Rzymskiej przewodniczy zarówno Trybunałowi w jego działalności sądowej, jak również nowemu Urzędowi w zakresie jego specyficznej działalności, oczywiście przy współpracy urzędników, komisarzy deputowanych oraz konsultorów tegoż Urzędu.
Nowy Urząd w zasadzie rozpatruje sprawy według przyznanej mu kompetencji w trybie postępowania administracyjnego. Jednakże sprawy o orzeczenie nieważności święceń może powierzyć również wyznaczonemu przez niego Trybunałowi, który rozpatrzy je w trybie postępowania sądowego.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję