Reklama

Niedziela Wrocławska

Ochrona dzieci i młodzieży. Adwentowe Dni Formacji Katechetów

W ramach Adwentowych Dni Formacji Katechetów odbyło się szkolenie „System ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej – szkolenie dla nauczycieli religii”, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Wrocławskiej we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Część metodyczna spotkania katechetów miała miejsce w auli PWT

Część metodyczna spotkania katechetów miała miejsce w auli PWT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza grupa katechetów rozpoczęła swoją formację w katedrze wrocławskiej od Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marcin Krawczyk. Po Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu katecheci spotkali się w auli PWT, gdzie w ramach szkolenia wysłuchali kilku tematycznych wykładów.

Pierwszy z nich „Psychologiczne sposoby radzenia sobie ze stresem. Ochrona siebie w ochronie dzieci i młodzieży” wygłosiła dr Agnieszka Jędrzejowska. Przedstawiła czym jest stres, jakie są jego rodzaje i źródła, podkreślając, że ta sama sytuacja nie musi być stresogenna dla każdego. Zapoznała również z różnymi sposobami radzenia sobie ze stresem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jeżeli rzeczywiście pokładamy ufność w sobie, swoich siłach, to większość sytuacji będzie stresująca, w różnych wymiarach naszego życia. Natomiast to, co decyduje, że my naprawdę jesteśmy wielkimi szczęściarzami to fakt, że mamy Boga; wierzymy w jednego Boga Ojca Wszechmogącego; Wszechmogącego – mamy więc dużo więcej. I to nas ustawia w dużo lepszej pozycji – podkreślała Agnieszka Jędrzejowska.

Tłumaczyła, co się dzieje w organizmie podczas stresu, jak działa długotrwały stres i przedstawiła różne modele radzenia sobie ze stresem, wśród nich m.in. psalmoterapię. – Gdy wzięłam Psalmy, to w każdym z nich znalazłam słowo, które wyprowadza z sytuacji lęku, albo wyprowadza do wolności przez to, że objawia jakąś prawdę – podkreślała prelegentka.

Wykład „Ochrona dzieci i młodzieży w archidiecezji wrocławskiej – procedury i wytyczne” wygłosił ks. dr Bartosz Trojanowski. Przedstawił wytyczne prawa kanonicznego i prawa państwowego w kwestii wykorzystywania seksualnego nieletnich, podkreślając, że w myśl starej łacińskiej zasady nie można się tłumaczyć nieznajomością prawa.

Zapoznał zebranych z partykularną Ustawą o ochronie dzieci i młodzieży wydaną przez arcybiskupa metropolitę wrocławskiego, w której pojawiają się bardzo konkretne zobowiązania również dla katechetów

Reklama

Na temat: „Zdrowie psychiczne – wyzwanie naszych czasów. Rola nauczyciela religii w ochronie dzieci i młodzieży” mówiła mgr Ewa Węgielska. Przedstawiła przygotowany raport na temat tego, w jak złej kondycji znajdują się dzisiaj dzieci i młodzież. Zwracała uwagę na pierwsze symptomy problemów psychicznych młodych ludzi. Wskazywała na pożądaną pozycję otwartości i zaciekawienia ze strony nauczyciela, oraz na sposoby, w jakie warto rozmawiać z uczniami mającymi trudności. – Dlaczego w tym wszystkim ważny jest nauczyciel religii, katecheta? Jako osoba wierząca myślę: Bo kto inny uczy prawdy? To jest najbardziej ujmujące, że dzieci, które chodzą na religię, ufają katechetom. I często wskazują na nich jako tych, do których by poszły w pierwszej kolejności. Nawet szybciej niż do psychologa szkolnego – podkreślała Ewa Węgielska.

Ks. dr Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego przedstawił aktualne kwestie i propozycje Wydziału dotyczące katechetów.

2023-11-28 18:54

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

[ TEMATY ]

forum

mężczyźni

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

CEL

CZYTAJ DALEJ

Główny patron Polski

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

[ TEMATY ]

św. Wojciech

commons.wikimedia.org

Św. Wojciech

Św. Wojciech

Stał się patronem ładu hierarchicznego Kościoła w Polsce.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję