Reklama

Franciszek

Papież na 70-lecie Płaczącej Madonny z Syrakuz: Matka wylewa łzy, gdy najsłabsi są dyskryminowani

Matka wciąż wylewa łzy, gdy najsłabsi są dyskryminowani oraz gdy szerzą się przemoc i wojny, klęski, które pochłaniają niewinne ofiary - napisał papież Franciszek w liście z okazji 70. rocznicy wydarzenia z 1953 roku, gdy na wizerunku Matki Boskiej w mieszkaniu młodego małżeństwa Antoniny i Angela Jannuso z Syrakuz pojawiły się łzy.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Madonna z Syrakuz

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sycylijscy biskupi zbadali to zjawisko i uznali jego nadprzyrodzony charakter. Wielkim czcicielem Madonny z Syrakuz był Pius XII, a także Jan Paweł II, który w 1994 r. konsekrował bazylikę, w której do dziś czczony jest wizerunek płaczącej Madonny i przechowywane są relikwie łez. Bazylika Płaczącej Madonny w Syrakuzach jest od 2019 roku regionalnym sanktuarium maryjnym na Sycylii. Decyzję w tej sprawie podjęli miejscowi biskupi.

W datowanym 7 grudnia liście, wysłanym do metropolity Syrakuz abp. Francesco Lomanto, Franciszek przypomniał, że od 29 sierpnia do 1 września 1953 roku z oczu Maryi, na obrazie Jej Niepokalanego Serca wiszącym przy łóżku małżeńskim popłynęły ludzkie łzy. Nazwał je „znakiem bliskiej i serdecznej obecności Matki Bożej i naszej”. Wskazał, że „płacz Maryi pokazuje, że uczestniczy Ona w miłosiernej miłości Pana, który cierpi dla nas, swoich dzieci; który gorąco oczekuje naszego nawrócenia; który czeka na nas, jako Ojciec miłosierny, by przebaczyć nam wszystko i zawsze”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek zauważył, że obraz znajdował się w skromnym mieszkaniu skromnej rodziny. Okoliczności te przypominają o „uprzywilejowanej miłości Pana, miłośnika życia, do ubogich i potrzebujących”, zaś „Jego Kościół, Jego Oblubienica, musi się dostosować do tego upodobania”. „Ponadto to niezwykłe wydarzenie, które miało miejsce w zaciszu domowym, zachęca nas do rozważenia niezwykłego piękna domowego ogniska, ośrodka miłości i życia, oraz do wspierania rodziny opartej na małżeństwie, podkreślając jej wewnętrzną wartość jako podstawowej komórki społeczeństwa i Kościoła” - zaznaczył papież.

Reklama

Wskazał, że „wciąż wylewa łzy, gdy najsłabsi są dyskryminowani oraz gdy szerzą się przemoc i wojny, klęski, które pochłaniają niewinne ofiary”. „W obliczu doświadczeń życia i historii, zwłaszcza w obliczu dzisiejszych niepokojących scenariuszy wojennych, niestrudzenie wzywajmy wstawiennictwa Maryi, Królowej Pokoju i Matki Pocieszenia. Niech Jej macierzyńska troska zachęca wierzących do budowania i podążania drogami pokoju i przebaczenia oraz do bycia blisko chorych na ciele i duchu, samotnych i opuszczonych. Pocieszająca jest świadomość, że Matka Boża, wzywana jako Płacząca Madonna, obdarzyła wieloma łaskami tych, którzy się do Niej zwrócili” - podkreślił Franciszek.

Na zakończenie wyraził życzenie, aby ta rocznica sprzyjała największej łasce, jaką jest „pragnienie dostosowywania bardziej własnego życia do Tego, którego wskazuje nam Maryja, Pana Jezusa Chrystusa”. Swój list papież zwieńczył modlitwą: „O Maryjo Dziewico, towarzysz Kościołowi w jego drodze darem Twoich świętych łez, daj pokój całemu światu i strzeż swoich dzieci swoją matczyną opieką. Wspieraj nas w wierze, służbie Kościołowi i miłości do wszystkich braci”.

2023-12-08 18:55

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje Wielkopostne 2024 - Bp Artur Ważny - Odcinek 4

2024-02-29 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Mat.prasowy

Kolejne słowa Chrystusa z krzyża, gdzie rodzi się Kościół: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. Kościół jest miejscem doświadczenia zbawienia i przebaczenia. Bóg nas zaprasza do tego, żebyśmy przebaczali. Żebyśmy uwalniali serca od jadu nienawiści.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP u nuncjusza apostolskiego w związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu

2024-02-29 20:27

[ TEMATY ]

KEP

Nuncjusz Apostolski

KEP

W związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Abp Gądecki podziękował reprezentantowi Ojca Świętego za dobrą współpracę Konferencji Episkopatu Polski z przedstawicielstwem Stolicy Świętej. Z wdzięcznością wspominał nuncjuszy z czasów pełnienia przez siebie funkcji przewodniczącego KEP - abp. Celestino Migliore oraz abp. Salvatore Pennacchio. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Nuncjatury za życzliwą i profesjonalną współpracę.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź Marszu: „z Błogosławioną Rodziną Ulmów w obronie życia”

2024-03-01 10:13

materiał organizatorów

Obraz beatyfikacyjny Rodziny Ulmów

Obraz beatyfikacyjny Rodziny Ulmów

Organizatorzy zapraszają na pielgrzymkę/marsz, który odbędzie się 23 marca w Markowej pod hasłem: „Z Błogosławioną Rodziną Ulmów w obronie życia”. -Zapraszamy każdego zainteresowanego tym tematem a zawłaszcza osoby zrzeszone we wspólnotach formacyjnych, takich jak: Akcja Katolicka, Róże Różańcowe itp. lub grupy młodzieżowe. Szczególnie zachęcamy rodziców z dziećmi - czytamy w komunikacie.

Jak wskazują organizatorzy: - aktualnie potrzebne są działania zmierzające do wspierania rodzin w otwartości na każdy dar życia oraz modlitewnego wypraszania sił dla tych, którzy opiekują się terminalnie chorymi i umierającymi. Koniecznie trzeba, przypomnieć naszemu społeczeństwu, politykom, ludziom ideologicznie hołdującym aborcji czy eutanazji, o wartości ludzkiego życia i sile apostolskiego oddziaływania ludzi, którzy kochają i troszczą się o każde ludzkie życie - zauważają. 

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję