Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Hołd z kwiatów

Częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski, paulini na czele z generałem zakonu i przeorem klasztoru oraz pielgrzymi oddali dziś Matce Bożej „hołd z kwiatów”. To od lat ważny akcent świętowania Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w częstochowskim sanktuarium.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W symbolicznych białych różach składanych pod figurą Niepokalanej na placu pielgrzymi oddają Maryi swoje życie, zawierzają Kościół, Papieża, Ojczyznę i świat. - Ty, która czynisz cuda, prosimy Cię dzisiaj o cud pokoju na świecie, i tego pokoju w Ukrainie, w Ziemi Świętej, w każdym zakątku ziemi, i o cud pokoju w naszych sercach oraz między nami - modlił się bp Przybylski.

Po Nieszporach sprawowanych o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przeszli w procesji światła na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej, gdzie odbył się „hołd z kwiatów” na wzór rzymski. Główny celebrans na podnośniku wozu strażackiego przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie został uniesiony na wysokość figury, gdzie złożył wiązankę z białych kwiatów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chcemy wpisać się w twoje „Amen” Maryjo. Pozwól, by całe nasze życie było wielkim „tak” wobec Boga. Zawierzamy Ci najpierw siebie, daj nam odwagę do świadectwa. Maryjo spraw, by każdy z nas był w świecie obecnością Boga - prosił częstochowski biskup pomocniczy.

Bp Przybylski zawierzył Maryi Niepokalanej Kościół, by szedł drogami Chrystusa i Ewangelii i Papieża Franciszka.

BPJG

BPJG

- Niepokalana zawierzamy Ci naszą Ojczyznę, Polskę, ona zawsze była silna i wolna Tobą Maryjo. Zawierzamy nasze dziś i nasze jutro Polski - mówił bp Przybylski.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że częstochowianie i pielgrzymi przychodzą do Maryi Niepokalanej, by oddać Jej cześć, wskazać na jedność ze Stolicą Apostolską, miłość do Ojca Świętego.

- Chcemy wspierać też Papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną modlitwą - zapewniali pielgrzymi, którzy już od rana przyjeżdżali na Jasną Górę. Pan Adam pochodzi z Łodzi. - Chcę podziękować Maryi za jej obecność w moim życiu, z nadzieją i ufnością, że dalej mnie poprowadzi do Boga. Modlitwa za Papieża jest ważna, po jest on swoistym punktem jedności całego Kościoła - mówił łodzianin. Pani Dorota przyjechała z Podlasia, jak podkreśla złożenie symbolicznego białego kwiatu jest dla niej znakiem oddania Jej swojego życia. - Matce Najświętszej zawierzam wszystkich kapłanów i ich służbę dla Kościoła, naszą Ojczyznę, rodaków w kraju i zagranicą - powiedziała uczestniczka jasnogórskich uroczystości.

Reklama

Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów.

Jasnogórski „hołd z kwiatów” odbywa się na placu przy figurze Maryi. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych.

Do 1917 r. znajdował się tu pomnik cara Aleksandra II. W 1917 r. zastąpiła go najpierw drewniana, później zamieniona na wapienną neobarokowa figura Matki Bożej.

W 2009 r. wapienną figurę zdjęto i po konserwacji przeniesiono do muzeum. Na jej miejscu ustawiono nowy posąg z marmuru kararyjskiego autorstwa rzeźbiarza Kamila Drapikowskiego. Wykonano go technikami stosowanymi w czasach Michała Anioła i Giovanniego Berniniego. Dzięki głębokiemu reliefowi uzyskano wrażenie naturalności szat Maryi. Kamień, z którego wykuto figurę to marmur kararyjski rekrystalizowany. Figura mierzy 185 cm i waży 450 kg.

2023-12-08 19:29

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niepokalane Poczęcie

Hołd z kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na Jasnej Górze będzie to czas wyjątkowego dziękczynienia za modlitwę Apelu Jasnogórskiego w przypadającą dokładnie tego dnia 70. rocznicę jego powstania. Szczególnym wyrazem łączności jasnogórskiego sanktuarium z Ojcem Świętym będzie "Hołd z kwiatów" przed figurą Niepokalanej. W południe każdy, kto opowiada się za życiem, będzie mógł uderzyć w dzwon „Głos Nienarodzonych”.

Hołd z kwiatów

CZYTAJ DALEJ

Niech dzieła Boże objawiają się zarówno w nas, jak i przez nas

2024-02-12 12:52

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 21, 33-43. 45-46.

Piątek, 1 marca. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Papież: ideologia gender jest najokropniejszym zagrożeniem, ponieważ znosi różnice

2024-03-01 11:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wyraził opinię, że ideologia gender jest "najokropniejszym zagrożeniem”, ponieważ "znosi różnice". Mówił o tym w piątek podczas audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum w Watykanie pod hasłem “Mężczyzna- kobieta, podobieństwo Boga. Dla antropologii powołań”.

W czasie spotkania papież poprosił swojego współpracownika, by przeczytał jego przemówienie. Jak wyjaśnił, nadal ma problemy z głosem z powodu przeziębienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję