Reklama

W diecezjach

Bp Solarczyk zawierzył Radom i diecezję Niepokalanej

- Stajemy dzisiaj razem z Niepokalaną ufając, że nas umacnia i wspiera, abyśmy potrafili zachować wrażliwość wiary - mówił biskup Marek Solarczyk, który w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył Mszy świętej w kościele Ojców Bernardynów w Radomiu. Przed liturgią zawierzył Niepokalanej miasto Radom i diecezję.

[ TEMATY ]

zawierzenie

Radom

Bp Marek Solarczyk

flickr.com/episkopatnews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Maryjo, jest to miejsce Twojego szczególnego wsparcia i orędownictwa. Z tą nadzieją, w tym dniu wypowiadamy słowa Matko Chrystusa i Matko Kościoła, stajemy przed Tobą z naszą miłością i wdzięcznością. Pragniemy razem z Tobą wielbić Boga za wielkie rzeczy, które Tobie uczynił a przez Ciebie czyni światu i każdemu z nas - modlił się bp Solarczyk przed figurą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest uznawana za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.

W modlitwie zawierzenia Maryi Niepokalanej zostali poleceni: Radom i diecezja, wszystkie rodziny, ojczyzna, rządzący, władze samorządowe Radomia, duchowieństwo, seminarium duchowne, media katolickie, organizacje i stowarzyszenia katolickie oraz uczelnie i szkoły, szpitale, służba zdrowia, pracujący i bezrobotni, przeżywający trudności materialne, alkoholicy czy więźniowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Marek Solarczyk witając zgromadzonych na Mszy świętej mówił następnie, że dzisiejsza uroczystość Niepokalanego Poczęcia niesie w sobie wielkie bogactwo treści i refleksji, naszej nadziei i umocnienia naszej wiary. - Dlatego stajemy wobec Boga, który powołuje, umacnia i prowadzi, który realizuje swoje dzieła. Stajemy razem z Niepokalaną, ufając, że nas umacnia i wspiera, abyśmy potrafili zachować wrażliwość wiary, zachować ofiarność życia, w odkrywaniu tego co Boże, w rozwijaniu Jego darów i przepełnieniu naszego życia i innych mocą Bożej łaski - mówił bp Solarczyk

Nabożeństwo zawierzenia miasta i diecezji odbywa się w Radomiu każdego roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP przy figurze Maryi Niepokalanej, która znajduje się przed klasztorem ojców bernardynów. Radomska figura została poświęcona 13 czerwca 1858 roku i jest uznawana za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu przez papieża Piusa IX w 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (pierwszą jest „La Colonna dell’Immacolata Concezione” z roku 1857, która znajduje się na Placu Hiszpańskim w Rzymie).

Reklama

Fundatorem figury był radomian Antoni Plewiński. historia kultu Niepokalanego Poczęcia u radomskich bernardynów sięga 1740 roku, kiedy to powstało Bractwo Niepokalanego Poczęcia.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Marek Fituch, kanclerz Kurii Biskupiej w Radomiu, ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela oraz o. Juniper Ostrowski, gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Radomiu.

Klasztor bernardynów jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków Radomia. W 2022 roku został wpisany na prestiżową listę pomników historii. Klasztor jest prawdziwą perłą architektury gotyckiej, która zbudowana została w XV.

2023-12-08 20:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klasztor bernardynów w Radomiu - Pomnikiem Historii?

[ TEMATY ]

Radom

radom.bernardyni.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło do prezydenta Polski Andrzeja Dudy z wnioskiem o uznanie za pomnik historii zespół klasztorny ojców Bernardynów w Radomiu. Starania zakonników, którzy opiekują się najcenniejszym zabytkiem w mieście, by wpisać go na prestiżową listę Pomnik Historii, trwały od pięciu lat.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z wnioskiem o uznanie za pomnik historii zespołu klasztornego Bernardynów w Radomiu. Wniosek złożony przez gwardiana klasztoru ojców bernardynów o. Stanisława Górkę został zaopiniowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, a następnie zaopiniowany przez Radę Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: opublikowano papieski kalendarz liturgiczny na marzec

2024-02-29 13:18

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Adobe Stock

Obchody liturgiczne Wielkiego Tygodnia w Watykanie będą przebiegały zgodnie z rytmem wyznaczonym w latach poprzednich - wynika z opublikowanego dziś Kalendarza celebracji po przewodnictwem papieża Franciszka na marzec.

W Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 10.00 papież będzie przewodniczył na placu św. Piotra Upamiętnieniu wjazdu Pana do Jerozolimy i Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie

2024-03-01 11:19

[ TEMATY ]

Europejski Kongres Samorządów

Mat.prasowy

W dniach 4-5 marca 2024 w Mikołajkach odbędzie się 9. Europejski Kongres Samorządów. W Kongresie weźmie udział ponad 2000 uczestników z ponad 30 krajów. Pierwszego dnia Kongresu odbędzie się składająca się z dwóch części sesja plenarna: „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”.

Moderatorem wieczornej części sesji będzie Willie Sullivan, Starszy Dyrektor, Electoral Reform Society, Wielka Brytania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję