Reklama

Z kraju

Niedziela Ogólnopolska 12/2012, str. 7

Ks. Mariusz Frukacz

Abp Wacław Depo w kaplicy na dworcu w Częstochowie

Abp Wacław Depo w kaplicy na dworcu w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kaplicy dworcowej w Częstochowie

Modlitwa za ofiary katastrofy kolejowej

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo 5 marca przewodniczył Mszy św. w kaplicy dworcowej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Rafała Archanioła i św. Krzysztofa na Dworcu Głównym PKP w Częstochowie w intencji rannych i ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami.
We wspólnej modlitwie w kaplicy dworcowej uczestniczyli: przedstawiciele władz kolei, rodziny kolejarskie, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy, osoby życia konsekrowanego oraz mieszkańcy Częstochowy i regionu częstochowskiego, m.in. Blachowni.
W homilii abp Wacław Depo przypomniał, że droga Paschy to droga prawdy o człowieku i jego życiu. - Patrzymy na powrót do Boga z perspektywy Zmartwychwstania Chrystusa - mówił. Metropolita Częstochowski podkreślił znaczenie w życiu człowieka pytań o życie wieczne i o wiarę w Boga. - Wielu dzisiaj nie chce życia wiecznego, woli życie doczesne - zauważył Metropolita Częstochowski. - W dzisiejszych czasach życie wieczne widziane jest jako wyrok. Człowiek chce oddalić od siebie śmierć - kontynuował abp Depo. Przypomniał, że Chrystus idzie z nami, idzie naszymi drogami. Idzie przez każde cierpienie i przeprowadza je ku życiu wiecznemu. - Eucharystia jest tą najważniejszą godziną dnia, kiedy stworzenie wraca do Boga poprzez tajemnicę śmierci Syna - mówił abp Depo. Metropolita Częstochowski zaapelował, by wpatrywać się w Oblicze Chrystusa. - Kiedy wpatrujemy się w Oblicze Chrystusa ukrzyżowanego, zmartwychwstałego i miłosiernego, wówczas rozumiemy, kto podtrzymuje ten świat - wyjaśnił.

Ks. Mariusz Frukacz

Blog o. Knabita

Najlepszy „blog profesjonalny”

Ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, otrzymał nagrodę główną w plebiscycie na najlepszy Blog Roku 2011 w kategorii „blogi profesjonalne”. Blog o. Leona cieszy się coraz większą popularnością. Jest to miejsce umożliwiające swobodną wymianę doświadczeń i opinii, dające przestrzeń do dyskusji oraz poszukiwania odpowiedzi na pytania nurtujące dzisiejszego człowieka.
- Internet nie musi być złem, a wręcz przeciwnie. Ten blog jest ciekawą formą bycia z ludźmi, dotarcia do nich. Jego czytelnicy znają się, szanują, pomagają sobie wzajemnie i wspierają nasze akcje, tworzą taką rodzinę. Tę formę działalności można chyba nazwać duszpasterstwem - uważa o. Leon Knabit.
Na blogu o. Leon porusza aktualne i ważne tematy, mówi m.in. o feminizmie, bezdzietności, prostytucji i alkoholizmie. Zabiera głos również w sprawach bieżących. Można przeczytać jego wypowiedzi o kryzysie Kościoła, antyklerykalizmie, aborcji czy metodzie in vitro. Zdaniem benedyktynów, coraz większe zainteresowanie serwisem świadczy o potrzebie istnienia w internecie „miejsc”, gdzie można porozmawiać - o problemach współczesnego Kościoła oraz sprawach ważnych dla każdego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Forum Kobiet Polskich

Trzeba widzieć prawdziwe problemy kobiet

Podwyżki cen żywności, nośników energii i VAT-u na artykuły dziecięce to prawdziwe problemy, które dotykają kobiety - podkreślają członkinie Forum Kobiet Polskich w liście otwartym przed 8 marca. Zwracają one uwagę, że Polki chętnie rodzą dzieci w Wielkiej Brytanii, bo mają tam pracę i zabezpieczenia socjalne. Forum krytykuje też politykę rodzinną rządu.
„W dniu 8 marca pragniemy wyrazić nasze oczekiwanie na politykę autentycznie prorodzinną, która byłaby zgodna z dobrem kobiet i rodzin. Nie przesłaniajmy tych najważniejszych dla kobiet spraw dyskusją o związkach partnerskich czy absurdalnymi zarzutami pod adresem Kościoła katolickiego” - czytamy w liście.

Cudzysłów

Lepiej jest płakać aniżeli się złościć, bo złość godzi w innych, a łzy cicho płyną przez duszę i obmywają serce, twarz i ręce.
* * *
Gdy chcesz, aby ci coś zrobiono, idź do człowieka, który ma dużo pracy, bo taki człowiek będzie w nieustannej mobilizacji energii na rzecz innych, nigdy ci niczego nie odmówi.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło listę 49 zawodów, które chce otworzyć. Jeżeli ustawę uda się uchwalić w Sejmie, łatwiej będzie można zostać taksówkarzem, detektywem czy przewodnikiem turystycznym. To ma być dopiero początek deregulacji.

Przed Sądem Najwyższym rozpoczął się proces, w którym prokuratura domaga się uchylenia wyroków uniewinniających siedmiu żołnierzy oskarżonych o zbrodnie wojenne w Nangar Khel. Prezydent Bronisław Komorowski przebywał z wizytą u polskich żołnierzy w Afganistanie. Potwierdził, że Polska chce zakończyć misję bojową w 2014 r.

Sejmowa koalicja, czyli PO i PSL, ma tylko trzy głosy przewagi nad opozycją. PO opuścił Łukasz Gibała - jeden z parlamentarzystów. Przeniósł się do Ruchu Palikota.

Po raz pierwszy w historii mamy więcej policjantów niż żołnierzy. Z wojska odchodzą coraz młodsi żołnierze, nie czekając nawet na prawo do emerytury. W 2011 r. do cywila odeszło 7,4 tys. wojskowych.

Co drugi Polak, który wyjechał za granicę po przystąpieniu Polski do UE, wrócił do kraju. Tylko dla co dziesiątego było to związane z utratą pracy w miejscu pobytu.

„Nasz Dziennik” odkrył, że MEN wpisał religię w szkolny plan nauczania finansowany przez samorządy i to one od września mogą decydować o tym, czy religia pozostanie w szkole, czy też nie. Zdaniem specjalistów, taka decyzja może prowadzić do łamania przez stronę polską konkordatu.

Ocena kształcenia gimnazjalistów dokonana przez Instytut Badań Naukowych wypadła dramatycznie. Uczniowie tych szkół mają poważne kłopoty z argumentowaniem i rozwiązywaniem niestandardowych zadań matematycznych oraz z wyobraźnią przestrzenną.

Na polskich drogach liczba śmiertelnych wypadków wzrosła o 7,2 proc. W sumie w ubiegłym roku w wypadkach na drogach zginęło 4189 osób.

Sanepid stwierdził, że sól techniczna, którą sprzedawano jako spożywczą, nie zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu. Jednocześnie sanepid stwierdził, że ta sól nigdy nie powinna znaleźć się w obrocie spożywczym.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję