Reklama

Z Watykanu

Procesja Bożego Ciała w Rzymie

„Bijące serce” miasta i całego kraju

Zniknięcie sacrum nieuchronnie zubaża kulturę - powiedział Benedykt XVI 7 czerwca w czasie Mszy św. poprzedzającej tradycyjną procesję Bożego Ciała ulicami Rzymu. Procesja przeszła sprzed Bazyliki św. Jana na Lateranie do Bazyliki Matki Bożej Większej.
Mówiąc o wartości kultu eucharystycznego, a zwłaszcza adoracji Najświętszego Sakramentu, Papież przyznał, że jednostronna interpretacja Soboru Watykańskiego II uszczupliła ten wymiar, ograniczając w praktyce Eucharystię do wydarzenia jej sprawowania.
- Jeśli skupimy całą relację z Jezusem obecnym w Eucharystii jedynie na wydarzeniu Mszy św., grozi nam ogołocenie z Jego obecności pozostałego czasu i przestrzeni egzystencjalnej. W ten sposób mniej się dostrzega poczucie stałej obecności Jezusa wśród nas i z nami, obecności konkretnej, bliskiej, pośród nas, jako „bijące serce” miasta, kraju, terytorium z jego różnymi wyrażeniami i działaniami. Sakrament miłości Chrystusa powinien przenikać całe życie codzienne - podkreślił Ojciec Święty.

Audiencja Generalna

Życie miłością wierną jest możliwe

Reklama

Swoją katechezę podczas audiencji generalnej 6 czerwca Benedykt XVI poświęcił przypomnieniu najważniejszych wydarzeń VII Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w Mediolanie.
Papież przypomniał, że temat mediolańskiego spotkania brzmiał: „Rodzina: praca i święto”. Przedstawił poszczególne etapy swej wizyty. Przypomniał słowa wypowiedziane w obronie czasu rodziny, zagrożonej przez pewien rodzaj „despotyzmu” zobowiązań wynikających z pracy: - Niedziela jest dniem Pana Boga i człowieka, dniem, w którym wszyscy powinni być wolni, wolni dla rodziny i wolni dla Boga. Broniąc niedzieli, bronimy wolności człowieka! - mówił.
Ojciec Święty podkreślił też znaczenie swego apelu, wystosowanego podczas Eucharystii sprawowanej w Mediolanie na wielkich błoniach parku Północnego, na terenie gminy Bresso, z udziałem ponad miliona osób. Wezwał tam do budowania wspólnot kościelnych, które byłyby coraz bardziej rodziną, zdolnych do odzwierciedlania piękna Trójcy Świętej i ewangelizowania nie tylko słowem, ale także przez promieniowanie z siłą przeżywanej miłości. Wyraził przekonanie, że miłość jest jedyną siłą, która może zmienić świat. Wskazał, że zapewnienie harmonijnej równowagi między rodziną, pracą i świętowaniem jest niezbędne do budowania społeczeństwa o ludzkim obliczu.

Wywiad Sekretarza Stanu

Zorganizowane ataki na Papieża

W wywiadzie dla włoskiej telewizji publicznej RAI sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone powiedział: - Manifestacja nadzwyczajnej miłości do Papieża, jaką okazano podczas VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie, przypadła w szczególnym momencie. Wyjaśnił, że ataki na Kościół były zawsze, ale tym razem wydają się bardziej ukierunkowane, niekiedy bezlitosne, rozszarpujące i zorganizowane. Najbliższy współpracownik Benedykta XVI jest przekonany, że Kościół potrzebuje transparencji, ale opublikowane w ostatnich dniach dokumenty wyrwane są z kontekstu i nie uwzględniają relacji personalnych. W ten sposób czytelnik może mieć fałszywy obraz przedstawianej w dokumentach rzeczywistości. Podkreślił, że afera Vatileaks jest pogwałceniem prywatności Ojca Świętego i jego najbliższych współpracowników.
Kard. Bertone wyjaśnił, że nie były i nie są to dni podziałów, lecz jedności. - Są to nade wszystko dni siły w wierze, niewzruszonej pogody również w decyzjach. To moment zwarcia szeregów przez tych wszystkich, którzy chcą naprawdę służyć Kościołowi - powiedział.

Dar abp. Stanisława Budzika

„Opera omnia” Josepha Ratzingera

Podczas audiencji generalnej w Watykanie 6 czerwca metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przekazał Benedyktowi XVI „Teologię liturgii” - pierwszy tom serii „Opera omnia” Josepha Ratzingera, wydany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Metropolicie Lubelskiemu towarzyszyli m.in.: rektor KUL-u ks. prof. Stanisław Wilk oraz redaktor serii ks. prof. Krzysztof Góźdź. W sumie ukaże się w tej serii 16 tomów, a KUL ma wyłączność na wydanie po polsku tekstów kard. Ratzingera w wersji książkowej. 800-stronicowy tom „Teologia liturgii” jest pierwszym z zaplanowanych 16 tomów, stanowiącym przekład oryginalnej niemieckiej edycji Wydawnictwa Herdera.
Wydanie Dzieł zebranych Josepha Ratzingera zostało powierzone biskupowi Ratyzbony Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi osobiście przez Benedykta XVI, który autoryzował koncepcję tematyczną i wybór tekstów. W celu zrealizowania projektu biskup założył Instytut Papieża Benedykta XVI w Ratyzbonie, którego zadaniem jest dokumentowanie życia, myśli i działalności teologa, biskupa i papieża Benedykta XVI/Josepha Ratzingera.

Na blogach piszą

Mit przeludnienia
Powierzchnia Polski - w przybliżeniu 312 tys. km2. Ludność świata - w przybliżeniu 7 mld. Szybkie obliczenia: 312 tys. km2 to jest 312 000 000 000 m2 (312 mld m2). 312 mld m2 na 7 mld ludzi daje nam ok. 44 m2 na każdego człowieka.
Czyli, gdyby całą ludność świata zapędzić na obszar o powierzchni Polski, to nadal każdy mógłby stać samotnie - nikogo nie dotykając... to gdzie to przeludnienie?
Tek de Cart

Nasz proboszcz z zapałem godnym choleryka mówi: - Nie wzywajcie ludzi do tego, aby życiem zasłużyli na zbawienie. Nawołujcie ich do świętości. Nasz proboszcz ma rację:-)
Woj

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję