Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

Członkowie KIK-ów podczas wykładów w kaplicy Różańcowej

Członkowie KIK-ów podczas wykładów w kaplicy Różańcowej

Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

Trzeba umieć poddać siebie prawdzie

O wierność i służbę prawdzie oraz o budowanie na jej fundamencie własnego życia i działania zaapelował abp Wacław Depo, który 2 czerwca w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy św. podczas 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę. Mszę św. koncelebrowali kapelani KIK-ów z całej Polski. Pielgrzymów powitał o. Stanisław Baranowski, paulin.
- Wierność prawdzie oznacza życie prawdą - mówił w homilii abp Depo. Zauważył, że naruszeniem prawdy jest nie tylko kłamstwo, ale również ignorowanie pełnej prawdy, świadome mieszanie informacji z interpretacją, przemilczanie w środkach społecznego przekazu głosów opinii społecznej. - Przykładem takiego kłamstwa jest promocja zabiegów in vitro, kiedy z jednej strony mówi się o szczęściu rodziny, a z drugiej przemilcza prawdę o selekcji zarodków - powiedział abp Depo. Odnosząc się do nauczania bł. Jana Pawła II, Metropolita Częstochowski przypomniał o relacji, jaka zachodzi między prawdą a wolnością. - Być wolnym, to znaczy działać w prawdzie, umieć siebie poddać prawdzie, a nie podporządkować prawdę sobie, własnym interesom, koniunkturom - mówił.
Wskazując na rolę, jaką mają spełniać Kluby Inteligencji Katolickiej w Polsce, Metropolita Częstochowski przypomniał słowa kard. Karola Wojtyły skierowane do KIK-ów. - Trzeba, aby KIK uczestniczył w procesie jakiegoś historycznego ocalenia człowieka. To jest sens istnienia i całego dorobku KIK-ów w Polsce.
Po Mszy św. odbyły się wykłady w kaplicy Różańcowej: abp Wacław Depo mówił na temat: „Kościół naszym domem. Moje zadania w Kościele”, a prof. Adam Biela z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - „Patriotyzm w kontekście jubileuszu ks. Piotra Skargi (1536 - 1612). Aktualność na dzień dzisiejszy”.
Po wykładach uczestnicy pielgrzymki KIK-ów modlili się pod pomnikiem prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego, gdzie złożyli też kwiaty. Uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich, którą prowadzili członkowie KIK-u z Lubaczowa.
Na zakończenie odbyło się w „Niedzieli” spotkanie prezesów Klubów Inteligencji Katolickiej, w którym wziął także udział ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Ks. Mariusz Frukacz

Boże Ciało

Wchodzimy w życie wieczne Boga

Reklama

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Jasnogórskim Szczycie została odprawiona Msza św., pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. - Bóg przekroczył granicę naszego ludzkiego rozumowania i włączył ciało i krew ludzką w siebie, aby Syn Boga przelał ją za zbawienie świata, a to oznacza za każdego człowieka, za każdego z nas - mówił w homilii abp Depo. - Jezus przez własną krew wchodzi do miejsca świętego, zdobywszy dla nas wieczne zbawienie, otwiera Dom Ojca.
Metropolita Częstochowski mówił, że musimy usłyszeć po raz kolejny słowa przestrogi: „Jeśli nie będziecie spożywać Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieć życia w sobie. Stawka jest więc największa, chodzi już nie tylko o życie w tym wymiarze życia, ale chodzi o wieczne zbawienie lub potępienie. I dodał z mocą: - Tu nie może być mowy o jakiejś religijnej grze, zabawie, igrzyskach czy życiu na próbę! Tutaj chodzi o wieczne zbawienie! Bez tego Ciała nie będziemy zbawieni! Bez tej przelanej Krwi nie ma zbawienia! W każdej Komunii św. wchodzimy w życie wieczne samego Boga.
Abp Depo zwrócił uwagę, że wielu ludzi traktuje dzień Bożego Ciała jako kolejny dzień wolny od pracy, tworzący kolejny długi weekend spędzony gdzieś poza miastem, bez uczestnictwa we Mszy św. Wyjaśnił, że zagubiliśmy się na drogach wolności, bo nie chcemy słyszeć prawdy. - Nie ma wolności bez prawdy! I wtedy, kiedy naród ma usta zamknięte, przemawia Kościół, dlatego odbiera mu się prawo do publicznego przekazu - stwierdził abp Wacław Depo.
Po Mszy św. procesja wyruszyła Alejami Najświętszej Maryi Panny z Jasnej Góry do archikatedry częstochowskiej pw. Świętej Rodziny.

Jasnogórskie spotkania AA

Pod hasłem „Rodzina silna trzeźwością” w dniach 2-3 czerwca na Jasnej Górze odbywały się 24. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików, z udziałem ok. 30 tys. osób zrzeszonych w grupach AA w Polsce i za granicą. Podstawowym elementem spotkań ruchu AA są mityngi: „AA” dla anonimowych alkoholików, „Al-Anon” dla członków rodzin anonimowych alkoholików, „DDA” dla dorosłych dzieci alkoholików, „Al-Ateen” dla młodszych dzieci alkoholików oraz Anonimowych Żarłoków, czyli osób jedzących kompulsywnie. Mityngom towarzyszy bogaty program religijno-kulturalny, w którym może wziąć udział każdy zainteresowany.
Słowa powitania do uczestników spotkań skierował o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.
W rozważaniu apelowym o. Ryszard Bortkiewicz, paulin, organizator spotkania, mówił: - Potrzeba we współczesnym świecie takiego wspaniałego świadectwa ludzi, którzy w swoim życiu stoczyli walkę z nałogiem, którzy znają tę tragiczną sytuację z najbardziej bolesnych, osobistych doświadczeń. Mszy św. sprawowanej wieczorem na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. W homilii mówił, że doświadczając różnych słabości, ludzie uzależnieni przychodzą na Jasną Górę, aby złożyć dar swojej trzeźwości kilkudniowej, miesięcznej, może rocznej - to nieważne. Istotny jest trud i wysiłek, który podejmują, aby budować trzeźwość.
Na zakończenie pobytu na Jasnej Górze nastąpiło zawierzenie się ludzi uzależnionych Matce Bożej przed Cudownym Obrazem.

Zapowiedzi

23-24 czerwca - 19. Pielgrzymka Kombatantów ZWP Okresu Stalinowskiego

23 czerwca - 14. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych „Radia Maryja”

23 czerwca - Pielgrzymka Czytelników „Miłujcie się” i Ruchu „Czystych Serc”

24 czerwca - 31. Pielgrzymka Rzemiosła

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję