Reklama

Homilia

Budujmy Boże Królestwo!

Dla Boga nie ma nic niemożliwego. On jest w stanie uczynić wszystko. Przekonuje nas o tym już prorok Ezechiel w pierwszym czytaniu: „Ja, Pan, rzekłem i to uczynię”. Ufa Mu też bezgranicznie psalmista, gdy woła w Psalmie 92, który słyszeliśmy, że „Pan jest sprawiedliwy, On Opoką moją i nie ma w Nim nieprawości”. Św. Paweł Apostoł zaś w Drugim Liście do Koryntian zapowiada, że po przeżyciu czasu, jaki został nam dany przez Pana Boga, „musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre”.
Aby mieć nadzieję na wieczną zapłatę niebiańskiej chwały przy boku Chrystusa Pana, trzeba nam włączyć się w budowanie Bożego królestwa, o którego dynamice słyszymy w dzisiejszej Ewangelii według św. Marka. Czytamy w niej o nasieniu i ziarnku gorczycy. Ową dynamikę królestwa Bożego Pan Jezus ukazał również w innych przypowieściach (m.in. o zaczynie chlebowym - Łk 13, 18-21). Ich wymowa wskazuje na nadprzyrodzoną energię tkwiącą w królestwie Bożym. Co prawda, na pierwszy rzut oka wydaje się, że rozwój owego królestwa, które jest niczym innym tylko panowaniem Boga, jest powolny i mało dostrzegalny. Niemniej jednak rozrasta się ono i na stałe zakorzenia w rzeczywistości.
Bł. Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris missio” tak pisał o Bożym królestwie: „Królestwo ma na celu przekształcenie stosunków między ludźmi i urzeczywistnia się stopniowo, w miarę jak ludzie uczą się kochać, przebaczać i służyć sobie wzajemnie. Jezus podejmuje całe Prawo, ogniskując je na przykazaniu miłości (por. Mt 22, 34-40; Łk 10, 25-28). Przed opuszczeniem swoich daje im «nowe przykazanie»: «Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem» (por. J 13, 34; 15, 12). Miłość, jaką Jezus umiłował świat, znajduje swój najwyższy wyraz w ofierze Jego życia za ludzi (por. J 15, 13), ukazującej miłość Ojca względem świata (por. J 3, 16). Dlatego naturą królestwa jest komunia wszystkich ludzi pomiędzy sobą i z Bogiem”.
Te papieskie słowa nie wymagają komentarza. My po prostu budujmy Boże królestwo. Ono już jest wśród nas i w nas.

Polecamy niedziela.pl/spis_liturgia.php|„Kalendarz liturgiczny” - liturgię na każdy dzień

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję