Reklama

W cieniu góry Synaj

Na zaproszenie ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza gościł w Polsce wikariusz apostolski Aleksandrii bp Adel Zaki OFM

Niedziela Ogólnopolska 25/2012, str. 31

Urszula Buglewicz

Bp Adel Zaki OFM (z lewej)

Bp Adel Zaki OFM (z lewej)

Zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego w Egipcie był m.in. uczestnikiem konferencji naukowej pt. „Wokół chrześcijańskiego Wschodu. Egipt i Sandomierz biskupa Adama Prospera Burzyńskiego (1755-1830)”.
Spotkanie stało się okazją do przybliżenia historii i obecnej sytuacji chrześcijan zamieszkujących ziemię egipską. - Prześladowani i dyskryminowani pozostają w większości nieugięci. Pomimo niezliczonych trudności i ciągłego zagrożenia ci nasi bracia i siostry deklarują wyraźnie swoją przynależność do Kościoła - podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.

Kościoły prześladowane

- Prześladowane Kościoły chrześcijańskie w krajach Azji i Afryki po ludzku dawno już nie powinny istnieć, a jednak nie tracą dynamizmu i nadziei. Wsłuchują się w głos Chrystusa: „Ja jestem, nie bójcie się” (por. Mk 6,50 - przyp. red.) i podążają za nim. Chrystus kieruje do nas te same słowa właśnie poprzez ich świadectwo. Umacniajmy się nim i wspierajmy je, aby nigdy nie ustało - apelował Ksiądz Biskup. Słowa o wspólnotach chrześcijańskich rozwijających się wbrew logice znalazły potwierdzenie w wypowiedziach gościa z Egiptu. Bp Adel Zaki, franciszkanin pochodzący z Luksoru, podkreślał: - Chociaż jesteśmy małą trzódką w skali całego Egiptu, jesteśmy zaczynem; jesteśmy świadkami Chrystusa.

Sytuacja chrześcijan w Egipcie

Reklama

Główne problemy, z jakimi boryka się Kościół w Egipcie, zostały nakreślone w wykładzie pt. „Historia i teraźniejszość wikariatu apostolskiego Aleksandrii”. - Przez obecność góry Synaj i rozwój życia monastycznego w pierwszych wiekach chrześcijaństwa Egipt nazywany jest Ziemią Świętą. Na jego terenie rodziła się nasza wiara - podkreślał z dumą bp Zaki. Mimo tradycji odwołującej się do czasów św. Marka, obecnie chrześcijanie stanowią niewielki procent mieszkańców kraju, a wspólnota Kościoła łacińskiego liczy zaledwie ok. 55 tys. wiernych. Przynależą oni do wikariatu apostolskiego, podlegającego bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Wikariat w Aleksandrii swoją historią sięga pontyfikatu papieża Grzegorza XVI, a w obecnym kształcie funkcjonuje od 1987 r. Wśród chrześcijan zamieszkujących Egipt znaczną część stanowią Koptowie, przynależący do Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, który swoje powstanie bezpośrednio wiąże z apostolską działalnością św. Marka Ewangelisty. - Troszczymy się o stałe i pokojowe prowadzenie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego - podkreślał bp Zaki, przypominając, że główną i uprzywilejowaną religią w jego kraju jest islam. - Pomimo przemian politycznych, nasza sytuacja jest bardzo trudna. Chrześcijanie nie mogą zajmować ważnych stanowisk w instytucjach publicznych, jak sądy, wojsko czy ministerstwa; w wielu sytuacjach prawnych nie traktuje się ich na równi z muzułmanami, jednak swoją postawą niosą przesłanie Dobrej Nowiny - podkreślał.

Dzieła Kościoła katolickiego

Katolicy otoczeni są duszpasterską opieką kapłanów, w przeważającej mierze zakonnych. Obecnie w Egipcie pracuje ponad 100 kapłanów z 12 zgromadzeń zakonnych, w tym tylko 3 diecezjalnych. Ich pracę wspomaga i uzupełnia ponad 700 sióstr zakonnych z 37 zgromadzeń i instytutów życia konsekrowanego. Wspólnota Kościoła katolickiego podzielona jest na 26 parafii, które dysponują zaledwie 9 świątyniami. - Nie możemy budować nowych kościołów, bo pozwolenie na budowę chrześcijańskich świątyń musi zatwierdzić sam prezydent - mówił bp Zaki. Jednak codzienną pracą i realizacją wielu dzieł w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej chrześcijanie wyraźnie akcentują swoją obecność, zyskując uznanie wyznawców islamu.
Dialog międzywyznaniowy, niemożliwy do zrealizowania na poziomie doktrynalnym, dobrze rozwija się na poziomie osobistym, socjalnym i kulturalnym. - Mimo wielu trudności chrześcijanie postrzegani są przez pryzmat prowadzonych szkół, przedszkoli, szpitali, ofiarnie niesionej pomocy socjalnej, opieki nad sierotami, niepełnosprawnymi czy więźniami - wyliczał bp Zaki. Z dzieł prowadzonych przez Kościół katolicki mogą korzystać wszyscy, bez względu na przynależność religijną czy narodową, a o ich powodzeniu świadczy chociażby znaczna przewaga liczebna młodych muzułmanów, uczących się w katolickich szkołach. - Nauka w szkole katolickiej to dla wielu rodzin prestiż i szansa na lepszą przyszłość dzieci - mówił Ksiądz Biskup, dodając, że taka współpraca nie prowadzi do zmiany wiary. - Muzułmanin odchodzący od religii ryzykuje utratę przynależności do rodziny. Naraża się na wielkie niebezpieczeństwo i ryzykuje utratę mienia, a nawet życia - podkreślał.

Stan po zrywie rewolucyjnym

Rewolucja, jaka w ostatnich czasach przetoczyła się przez Egipt, nie przyniosła zmian oczekiwanych przez chrześcijan. - Mieliśmy nadzieję na całkowitą zmianę, na złagodzenie prześladowań. Ale w czasie rewolucji obalającej rządy Hosniego Mubaraka i tuż po niej zabrakło odpowiedniego przywódcy, który zapewniłby równe prawa dla wszystkich. Dlatego jej owoce przejęli muzułmanie, których w obecnym parlamencie jest ponad 70 proc. - mówił bp Zaki. - Niepokojem napawa fakt, że muzułmanie w Egipcie wspomagani są przez swoich braci z Półwyspu Arabskiego, szczególnie z Iranu. Wraz z pomocą finansową przybywa fanatyków religijnych. Niestety, w takich okolicznościach łatwo zapomina się, że ojczyzna jest dla wszystkich - stwierdził.
Kreśląc obraz Egiptu, ziemi na wskroś chrześcijańskiej, bp Adel Zaki prosił o modlitwę, by uczniowie Chrystusa zamieszkujący obszar nad Nilem wytrwali w wierze, a także by nie zabrakło wśród nich ludzi niosących Dobrą Nowinę. - Mimo wielu trudności nie tracimy nadziei - zapewniał. - Wierzę, że ziemia egipska, okryta cieniem góry Synaj, zachowa swoje chrześcijańskie tradycje. W tej prawdzie umacniał nas bł. Jan Paweł II, który odwiedził nas w 2000 r. To spotkanie wciąż nosimy w pamięci i sercach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska: pomoc dla 7,5 tys. Afgańczyków w Pakistanie

2021-09-23 15:34

[ TEMATY ]

Caritas

episkopat.pl

We współpracy z pakistańskim Caritasem będziemy pomagać afgańskim uchodźcom, którzy docierają do tego kraju. Planowana jest trzymiesięczna interwencja humanitarna. W jej ramach natychmiastową pomocą otrzyma 7,5 tys. osób – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Łączna kwota wsparcia, przekazana przez Caritas Polska na projekty służące pomocy uchodźcom poza granicami Polski, zrealizowane od 2017 r. wynosi 20,5 mln zł – poinformowała organizacja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję