Reklama

Miłość cię znajdzie!

Ponad 60 tys. młodych z Polski i całego świata, pomimo początkowej niepogody, przyjechało 2 czerwca 2012 r. na Pola Lednickie, by rozważać tajemnicę Bożego Miłosierdzia i poznać bliżej osobę św. Faustyny. XVI Międzynarodowe Spotkanie Młodych przebiegało pod hasłem „Miłość Cię znajdzie”

Niedziela Ogólnopolska 25/2012, str. 36-37

Piotr Drzewiecki

Św. Faustyna była patronką tegorocznego spotkania

Św. Faustyna była patronką tegorocznego spotkania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku po raz pierwszy spotkanie lednickie rozpoczęła Jutrznia w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Po niej pierwsi pielgrzymi zaczęli napływać nad Lednicę. „Anioł Pański”, próby śpiewów, spowiedź i możliwość adoracji wypełniły czas oczekiwania na rozpoczęcie spotkania. Roman Kluska, biznesmen i wielki orędownik s. Faustyny, opowiedział o doświadczeniach swojego życia oraz o wartościach wiary we współczesnej Polsce.

Deszcz Bożego Miłosierdzia

Od południa niebo spowijały gęste ciemne chmury, z których co jakiś czas padał intensywny deszcz. - Jesteśmy na Polach Lednickich pomimo tej pogody. Będziemy ją wspominać, tak jak zawsze wspominamy najtrudniejsze spotkania nad Lednicą. Mięczaki siedzą w domu, piją kawę, oglądają telewizję albo nas oglądają, a my tutaj „robimy produkcję” - powiedział do zgromadzonych o. Jan Góra. Młodzi wytrwale znosili trudne warunki atmosferyczne, za co otrzymali niejako nagrodę - po każdym przejściu deszczu wychodziło piękne słońce, pomagające wyschnąć pielgrzymom, którzy mogli kontynuować radosne tańce i zabawy. A tuż przed pierwszą procesją nad Lednicą ukazała się tęcza.
Wchodząc na Pola Lednickie, młodzi otrzymali książeczki z wybranymi tekstami z „Dzienniczka” św. Faustyny, książkę ks. Józefa Orchowskiego w prosty sposób wyjaśniającą tajemnicę Bożego Miłosierdzia i przedstawiającą życie s. Faustyny. Aby zasmakować w Bożej Miłości, każdy dostał piernik w kształcie serca, jednak - jak mówi o. Jan Góra - „nic nie jest tak słodkie jak miłość Boga”. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyła piosenka Magdy Anioł „Miłość Cię znajdzie”, którą młodzi nucili od pierwszych chwil pobytu na polach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Godzina Miłosierdzia

O 15.00 młodzi odśpiewali Koronkę do Bożego Miłosierdzia, zaś siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik - zgromadzenia, do którego należała św. Faustyna - przytoczyły fragmenty jej „Dzienniczka” oraz zachęciły zgromadzonych do głębszego zanurzenia się w Bożym Miłosierdziu. Następnie dominikanin o. Jacek Salij wygłosił konferencję o spowiedzi i miłosierdziu. Słowa znanego kaznodziei mocno podziałały na młodzież. Pole spowiedzi zapełniło się osobami, które zapragnęły z czystym sercem uczestniczyć w dalszej części spotkania i przyjąć Komunię św. Kapłani byli do dyspozycji młodych. Niektórzy nie chcieli się spowiadać, potrzebowali osoby, która wysłucha ich problemów i doradzi.
Hymn Trzeciego Tysiąclecia, procesja orłów i zaproszonych gości oraz wystrzał z armaty Bractwa Kurkowego i bicie dzwonu lednickiego oficjalnie rozpoczęły tegoroczną Lednicę. Ikona Matki Bożej Częstochowskiej, relikwie św. Wojciecha oraz transparenty zostały wniesione w strugach ulewnego deszczu. - Spotkanie jest o Bożym Miłosierdziu, czyli o drugim imieniu Miłości. Zwołał nas tu sam Jezus Miłosierny, by objawić się polskiej młodzieży. Dzisiaj zawiązujemy ogólnoświatowy krąg miłosierdzia, o którym powiedział Jezus s. Faustynie - mówił do młodych o. Jan Góra. Lednica nawiązała także do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Bramy Ryby przy strzale piłkarza Bartosza Bosackiego w symboliczny sposób bronił prezydent Poznania Ryszard Grobelny, co o. Góra skomentował jako „obronę prawdziwych i ważnych dla nas wartości”.

Reklama

Spotkanie ze św. Faustyną

Z kolei w promieniach słońca siostry Matki Bożej Miłosierdzia wniosły wizerunek i relikwie s. Faustyny oraz obrączkę, którą święta nosiła w życiu zakonnym, a która nigdy nie była pokazywana publicznie. Przez tańce oraz inscenizację baletową młodzież poznała życie polskiej świętej oraz jej refleksje na temat Bożego Miłosierdzia i mogła ucałować jej relikwiarz. Relikwie s. Faustyny zostały przekazane młodzieży lednickiej przez siostry Matki Bożej Miłosierdzia i odtąd będą towarzyszyć każdemu ze spotkań.
Co roku centralnym punktem spotkań nad Lednicą jest Eucharystia, sprawowana przez kapłanów przybyłych z młodzieżą. W tym roku przewodniczył jej prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak. W swoim słowie apelował do młodych, by jak najszybciej otworzyli się na Boże Miłosierdzie, pozwolili mu działać i rozlewali je na swoich najbliższych. - Dajmy wierze w Chrystusa swoją twarz, swoje serce. Dajmy je Chrystusowi. Nie kiedyś. Dzisiaj! Uczyńmy to tu, w tym miejscu modlitwy młodych Polaków - prosił bp Dajczak. Zachęcił młodych, by pozwolili się prowadzić św. Faustynie i dali Jezusowi możliwość uczynienia ich na swoją miarę, gdyż ta ludzka zawsze jest mierna. - Ona niewiele nas przerasta. Nie sięga zbyt głęboko ani zbyt wysoko. Godzi się na letniość, uśrednienie, na życie, które pozornie nie kosztuje i też niewiele z niego jest. Może dlatego aż tylu płacze, również takich, którym ktoś powiedział: „kocham cię”, ale potem do tego nie dorósł - mówił do zebranych. Biskup odwołał się do postaci bł. Jana Pawła II, do którego zawsze trafiało mnóstwo listów z prośbami o modlitwę. - Papież zawsze modlił się w czyichś intencjach, nie zostawiał w modlitwie ani trochę miejsca dla samego siebie. Oddawał się modlitwie za cały świat, za wszystkich, którzy go o nią prosili (...). Chcemy się dzisiaj zachęcić do takiej modlitwy. Nie załatwiajmy tutaj własnych spraw. Skoro mówimy o miłosierdziu Boga, to my też bądźmy dla innych, nie dla siebie. Intencji jest sporo. Ludzi czekających na modlitwę jest jeszcze więcej. Wokół nas są siostry i bracia, znani i nieznani, taki jest Kościół - apelował bp Dajczak.
Po Eucharystii abp Henryk Hoser wręczył krzyże misyjne wolontariuszom Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, którzy już niedługo udadzą się do krajów Trzeciego Świata, by tam głosić nauki Chrystusa i pomóc mieszkańcom w ich codziennych zadaniach. O 21.37, w godzinie odejścia bł. Jana Pawła II do domu Ojca, młodzi odśpiewali litanię do wieloletniego Przyjaciela spotkań lednickich oraz pieśń „Abba, Ojcze”, znaną ze Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie. W uroczystej procesji wniesiono relikwie Papieża Polaka oraz poświęconą przez kard. Stanisława Dziwisza replikę chrzcielnicy z kościoła z Wadowic, gdzie Karol Wojtyła został ochrzczony.

Reklama

Spotkanie z Jezusem Miłosiernym

Misterium uczynków miłosiernych to kolejna część spotkania. Młodzież zastanawiała się, w jaki sposób można pomagać innym, zarówno w sferze ciała, jak i ducha, oraz jak rozlać Boże Miłosierdzie na cały świat. Uczestnicy przekazywali sobie wzajemne błogosławieństwo, czyniąc znak krzyża na czole sąsiada. Podzielili się „chlebami miłosierdzia”, upieczonymi przez siostry Jezusa Miłosiernego. Bp Jan Zając wniósł „ogień miłosierdzia”, od którego młodzież w sektorach odpaliła swoje świeczki i lampiony, zaś prymas Józef Kowalczyk odczytał akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Przez kilka minut trwała adoracja obrazu Chrystusa Miłosiernego, podczas której o. Jan Góra prowadził rozmowę z Chrystusem, przedstawiając Mu najważniejsze sprawy współczesnej młodzieży i zawierzając jej radości, troski i zmartwienia.

Reklama

Benedykt XVI do młodzieży nad Lednicą

Kontynuując tradycję swojego poprzednika, Benedykt XVI co roku kieruje słowa do uczestników spotkań lednickich. „Drodzy Młodzi Przyjaciele! - napisał Papież. - Przewodnią myślą tego wydarzenia «Miłość Cię znajdzie» pragniecie zgłębiać orędzie Jezusa Miłosiernego spisane przez św. Faustynę w «Dzienniczku». Przez modlitwę, adorację, spowiedź i Eucharystię chcecie, aby zapłonął w Was ogień Bożego Miłosierdzia. Życzę, aby on w Was zapłonął i przemieniał serca młodych w całym świecie, napełniając Was spokojem, mocą i nadzieją. W obliczu Jezusa Miłosiernego znajdujcie odpowiedź na Wasze pytania”. Ponadto Papież życzył, by ruch lednicki rozwijał się prężnie, oraz udzielił młodzieży apostolskiego błogosławieństwa.

Reklama

Wybór Chrystusa

Najważniejszym i najbardziej podniosłym wydarzeniem Lednicy jest co roku adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzież w ciszy i skupieniu wpatrywała się w monstrancję, niesioną przez bp. Wojciecha Polaka po Drodze III Tysiąclecia. Na twarzach młodych widoczne było zamyślenie, rozmodlenie i całkowite zawierzenie siebie Chrystusowi, które w pełni dokonało się przez akt wyboru Chrystusa. Po błogosławieństwie nad Bramą Rybą rozbłysła „iskra Bożego Miłosierdzia”, którą symbolizował niesamowity pokaz sztucznych ogni, wieńczący tegoroczne spotkanie. Po nim młodzi ze śpiewem na ustach i pozdrowieniem o. Jana Góry przeszli przez Bramę III Tysiąclecia. Kolejne spotkanie lednickie odbędzie się 1 czerwca 2013 r., a jego motywem przewodnim będzie Ojcowska miłość.

Lednica trwa cały rok!

Lednica to nie tylko coroczne spotkania młodzieży. To miejsce i ludzie, którzy spotykają się tu przez cały rok, by dojrzewać w wierze, uczyć się służby i miłości do drugiego człowieka. Pola Lednickie są otwarte cały rok! 9 czerwca podczas Lednicy Malucha o Boże Miłosierdzie modliły się dzieci wraz z rodzicami. 25/26 czerwca będziemy obchodzić święto Chrztu Polski - odnowiony zostanie nasz pierwszy sakrament i wspomniany początek Polski, czyli chrzest Mieszka I. 1 września - Lednica Seniora, zaś 30 września - Lednica Motocyklisty. Ponadto przez cały lipiec trwać będą Wakacje nad Lednicą. Szczegóły - na stronie: www.lednica2000.pl.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

- Ks. Michał O. działając wspólnie w porozumieniu z tymi urzędnikami, doprowadził do wypłaty tych środków. Tutaj istotną kwestią jest to, że działali wspólnie i w porozumieniu - poinformował dziś podczas konferencji rzecznik prasowy prok. Przemysław Nowak. Zapowiedział, że będą kierowane wnioski o tymczasowy areszt wobec trzech osób, a zebrany materiał dowodowy będzie analizowany pod kątem uchylenia immunitetu politykom. Powstające na warszawskim Wilanowie centrum terapeutyczne ma na celu pomoc ofiarom przemocy.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję