Reklama

Miłość cię znajdzie!

Ponad 60 tys. młodych z Polski i całego świata, pomimo początkowej niepogody, przyjechało 2 czerwca 2012 r. na Pola Lednickie, by rozważać tajemnicę Bożego Miłosierdzia i poznać bliżej osobę św. Faustyny. XVI Międzynarodowe Spotkanie Młodych przebiegało pod hasłem „Miłość Cię znajdzie”

Niedziela Ogólnopolska 25/2012, str. 36-37

Piotr Drzewiecki

Św. Faustyna była patronką tegorocznego spotkania

Św. Faustyna była patronką tegorocznego spotkania

W tym roku po raz pierwszy spotkanie lednickie rozpoczęła Jutrznia w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Po niej pierwsi pielgrzymi zaczęli napływać nad Lednicę. „Anioł Pański”, próby śpiewów, spowiedź i możliwość adoracji wypełniły czas oczekiwania na rozpoczęcie spotkania. Roman Kluska, biznesmen i wielki orędownik s. Faustyny, opowiedział o doświadczeniach swojego życia oraz o wartościach wiary we współczesnej Polsce.

Deszcz Bożego Miłosierdzia

Od południa niebo spowijały gęste ciemne chmury, z których co jakiś czas padał intensywny deszcz. - Jesteśmy na Polach Lednickich pomimo tej pogody. Będziemy ją wspominać, tak jak zawsze wspominamy najtrudniejsze spotkania nad Lednicą. Mięczaki siedzą w domu, piją kawę, oglądają telewizję albo nas oglądają, a my tutaj „robimy produkcję” - powiedział do zgromadzonych o. Jan Góra. Młodzi wytrwale znosili trudne warunki atmosferyczne, za co otrzymali niejako nagrodę - po każdym przejściu deszczu wychodziło piękne słońce, pomagające wyschnąć pielgrzymom, którzy mogli kontynuować radosne tańce i zabawy. A tuż przed pierwszą procesją nad Lednicą ukazała się tęcza.
Wchodząc na Pola Lednickie, młodzi otrzymali książeczki z wybranymi tekstami z „Dzienniczka” św. Faustyny, książkę ks. Józefa Orchowskiego w prosty sposób wyjaśniającą tajemnicę Bożego Miłosierdzia i przedstawiającą życie s. Faustyny. Aby zasmakować w Bożej Miłości, każdy dostał piernik w kształcie serca, jednak - jak mówi o. Jan Góra - „nic nie jest tak słodkie jak miłość Boga”. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyła piosenka Magdy Anioł „Miłość Cię znajdzie”, którą młodzi nucili od pierwszych chwil pobytu na polach.

Godzina Miłosierdzia

Reklama

O 15.00 młodzi odśpiewali Koronkę do Bożego Miłosierdzia, zaś siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik - zgromadzenia, do którego należała św. Faustyna - przytoczyły fragmenty jej „Dzienniczka” oraz zachęciły zgromadzonych do głębszego zanurzenia się w Bożym Miłosierdziu. Następnie dominikanin o. Jacek Salij wygłosił konferencję o spowiedzi i miłosierdziu. Słowa znanego kaznodziei mocno podziałały na młodzież. Pole spowiedzi zapełniło się osobami, które zapragnęły z czystym sercem uczestniczyć w dalszej części spotkania i przyjąć Komunię św. Kapłani byli do dyspozycji młodych. Niektórzy nie chcieli się spowiadać, potrzebowali osoby, która wysłucha ich problemów i doradzi.
Hymn Trzeciego Tysiąclecia, procesja orłów i zaproszonych gości oraz wystrzał z armaty Bractwa Kurkowego i bicie dzwonu lednickiego oficjalnie rozpoczęły tegoroczną Lednicę. Ikona Matki Bożej Częstochowskiej, relikwie św. Wojciecha oraz transparenty zostały wniesione w strugach ulewnego deszczu. - Spotkanie jest o Bożym Miłosierdziu, czyli o drugim imieniu Miłości. Zwołał nas tu sam Jezus Miłosierny, by objawić się polskiej młodzieży. Dzisiaj zawiązujemy ogólnoświatowy krąg miłosierdzia, o którym powiedział Jezus s. Faustynie - mówił do młodych o. Jan Góra. Lednica nawiązała także do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Bramy Ryby przy strzale piłkarza Bartosza Bosackiego w symboliczny sposób bronił prezydent Poznania Ryszard Grobelny, co o. Góra skomentował jako „obronę prawdziwych i ważnych dla nas wartości”.

Spotkanie ze św. Faustyną

Z kolei w promieniach słońca siostry Matki Bożej Miłosierdzia wniosły wizerunek i relikwie s. Faustyny oraz obrączkę, którą święta nosiła w życiu zakonnym, a która nigdy nie była pokazywana publicznie. Przez tańce oraz inscenizację baletową młodzież poznała życie polskiej świętej oraz jej refleksje na temat Bożego Miłosierdzia i mogła ucałować jej relikwiarz. Relikwie s. Faustyny zostały przekazane młodzieży lednickiej przez siostry Matki Bożej Miłosierdzia i odtąd będą towarzyszyć każdemu ze spotkań.
Co roku centralnym punktem spotkań nad Lednicą jest Eucharystia, sprawowana przez kapłanów przybyłych z młodzieżą. W tym roku przewodniczył jej prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak. W swoim słowie apelował do młodych, by jak najszybciej otworzyli się na Boże Miłosierdzie, pozwolili mu działać i rozlewali je na swoich najbliższych. - Dajmy wierze w Chrystusa swoją twarz, swoje serce. Dajmy je Chrystusowi. Nie kiedyś. Dzisiaj! Uczyńmy to tu, w tym miejscu modlitwy młodych Polaków - prosił bp Dajczak. Zachęcił młodych, by pozwolili się prowadzić św. Faustynie i dali Jezusowi możliwość uczynienia ich na swoją miarę, gdyż ta ludzka zawsze jest mierna. - Ona niewiele nas przerasta. Nie sięga zbyt głęboko ani zbyt wysoko. Godzi się na letniość, uśrednienie, na życie, które pozornie nie kosztuje i też niewiele z niego jest. Może dlatego aż tylu płacze, również takich, którym ktoś powiedział: „kocham cię”, ale potem do tego nie dorósł - mówił do zebranych. Biskup odwołał się do postaci bł. Jana Pawła II, do którego zawsze trafiało mnóstwo listów z prośbami o modlitwę. - Papież zawsze modlił się w czyichś intencjach, nie zostawiał w modlitwie ani trochę miejsca dla samego siebie. Oddawał się modlitwie za cały świat, za wszystkich, którzy go o nią prosili (...). Chcemy się dzisiaj zachęcić do takiej modlitwy. Nie załatwiajmy tutaj własnych spraw. Skoro mówimy o miłosierdziu Boga, to my też bądźmy dla innych, nie dla siebie. Intencji jest sporo. Ludzi czekających na modlitwę jest jeszcze więcej. Wokół nas są siostry i bracia, znani i nieznani, taki jest Kościół - apelował bp Dajczak.
Po Eucharystii abp Henryk Hoser wręczył krzyże misyjne wolontariuszom Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, którzy już niedługo udadzą się do krajów Trzeciego Świata, by tam głosić nauki Chrystusa i pomóc mieszkańcom w ich codziennych zadaniach. O 21.37, w godzinie odejścia bł. Jana Pawła II do domu Ojca, młodzi odśpiewali litanię do wieloletniego Przyjaciela spotkań lednickich oraz pieśń „Abba, Ojcze”, znaną ze Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie. W uroczystej procesji wniesiono relikwie Papieża Polaka oraz poświęconą przez kard. Stanisława Dziwisza replikę chrzcielnicy z kościoła z Wadowic, gdzie Karol Wojtyła został ochrzczony.

Spotkanie z Jezusem Miłosiernym

Misterium uczynków miłosiernych to kolejna część spotkania. Młodzież zastanawiała się, w jaki sposób można pomagać innym, zarówno w sferze ciała, jak i ducha, oraz jak rozlać Boże Miłosierdzie na cały świat. Uczestnicy przekazywali sobie wzajemne błogosławieństwo, czyniąc znak krzyża na czole sąsiada. Podzielili się „chlebami miłosierdzia”, upieczonymi przez siostry Jezusa Miłosiernego. Bp Jan Zając wniósł „ogień miłosierdzia”, od którego młodzież w sektorach odpaliła swoje świeczki i lampiony, zaś prymas Józef Kowalczyk odczytał akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Przez kilka minut trwała adoracja obrazu Chrystusa Miłosiernego, podczas której o. Jan Góra prowadził rozmowę z Chrystusem, przedstawiając Mu najważniejsze sprawy współczesnej młodzieży i zawierzając jej radości, troski i zmartwienia.

Benedykt XVI do młodzieży nad Lednicą

Reklama

Kontynuując tradycję swojego poprzednika, Benedykt XVI co roku kieruje słowa do uczestników spotkań lednickich. „Drodzy Młodzi Przyjaciele! - napisał Papież. - Przewodnią myślą tego wydarzenia «Miłość Cię znajdzie» pragniecie zgłębiać orędzie Jezusa Miłosiernego spisane przez św. Faustynę w «Dzienniczku». Przez modlitwę, adorację, spowiedź i Eucharystię chcecie, aby zapłonął w Was ogień Bożego Miłosierdzia. Życzę, aby on w Was zapłonął i przemieniał serca młodych w całym świecie, napełniając Was spokojem, mocą i nadzieją. W obliczu Jezusa Miłosiernego znajdujcie odpowiedź na Wasze pytania”. Ponadto Papież życzył, by ruch lednicki rozwijał się prężnie, oraz udzielił młodzieży apostolskiego błogosławieństwa.

Wybór Chrystusa

Najważniejszym i najbardziej podniosłym wydarzeniem Lednicy jest co roku adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzież w ciszy i skupieniu wpatrywała się w monstrancję, niesioną przez bp. Wojciecha Polaka po Drodze III Tysiąclecia. Na twarzach młodych widoczne było zamyślenie, rozmodlenie i całkowite zawierzenie siebie Chrystusowi, które w pełni dokonało się przez akt wyboru Chrystusa. Po błogosławieństwie nad Bramą Rybą rozbłysła „iskra Bożego Miłosierdzia”, którą symbolizował niesamowity pokaz sztucznych ogni, wieńczący tegoroczne spotkanie. Po nim młodzi ze śpiewem na ustach i pozdrowieniem o. Jana Góry przeszli przez Bramę III Tysiąclecia. Kolejne spotkanie lednickie odbędzie się 1 czerwca 2013 r., a jego motywem przewodnim będzie Ojcowska miłość.

Lednica trwa cały rok!

Lednica to nie tylko coroczne spotkania młodzieży. To miejsce i ludzie, którzy spotykają się tu przez cały rok, by dojrzewać w wierze, uczyć się służby i miłości do drugiego człowieka. Pola Lednickie są otwarte cały rok! 9 czerwca podczas Lednicy Malucha o Boże Miłosierdzie modliły się dzieci wraz z rodzicami. 25/26 czerwca będziemy obchodzić święto Chrztu Polski - odnowiony zostanie nasz pierwszy sakrament i wspomniany początek Polski, czyli chrzest Mieszka I. 1 września - Lednica Seniora, zaś 30 września - Lednica Motocyklisty. Ponadto przez cały lipiec trwać będą Wakacje nad Lednicą. Szczegóły - na stronie: www.lednica2000.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję