Reklama

Rodzina Sienkiewiczów w służbie Ojczyźnie

Niedziela Ogólnopolska 25/2012, str. 40

Jadwiga Sienkiewicz, wnuczka pisarza, żołnierz AK, absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie

Jadwiga Sienkiewicz, wnuczka pisarza, żołnierz AK, absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie

W Muzeum Diecezjalnym w Kielcach można odwiedzić interesującą wystawę pt. „Rodzina Sienkiewiczów w służbie Ojczyźnie”. Na uroczystość otwarcia wystawy przybyła 28 kwietnia 2012 r. wnuczka Henryka Sienkiewicza, pani Jadwiga. Wśród zgromadzonych pamiątek znajduje się medal noblisty i maska pośmiertna.
Bohater jednej z powieści naszego pisarza - „Na polu chwały” - mówi: „Ojczyźnie nie można za dużo ofiarować. (...) Więc dla niej choćby ostatni grosz. Choćby ostatnia kropla krwi!”. Tej zasady życia trzymali się na przestrzeni wieków Sienkiewiczowie - znakomity ród patriotów, ludzi wiary i honoru. Wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach nie ukazuje ich wszystkich (po wielu przodkach twórcy „Quo vadis?” brakuje pamiątek), lecz dotyczy Henryka Sienkiewicza i trzech kolejnych generacji jego familii.
Prezentowane eksponaty zostały wypożyczone z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu lub pochodzą ze zbiorów prywatnych, więc w tak oryginalnym zestawieniu występują po raz pierwszy. Zebrane rękopisy, fotografie, obrazy, stare wydawnictwa, artykuły prasowe i pamiątki rodzinne przybliżają postawę Sienkiewiczów stale miłujących ziemię ojczystą, zawsze wiernych swemu krajowi. W każdym okresie historycznym (noc zaborów, I wojna światowa, najazd bolszewicki 1920, okupacja niemiecka i rosyjska 1939-45, czasy „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej 1980-89) przedstawiciele tej rodziny prowadzili działalność społeczną i kulturalną lub walczyli zbrojnie o Polskę niepodległą.
W bezkompromisowych, często ryzykownych wyborach potomków pisarza zwiedzający będą mogli dostrzec wierność mocno utrwalonej właśnie przez niego drodze postępowania oraz świadomość doniosłości jego dzieła przenikniętego troską o dobro narodu. Podkreśla to wnuk autora „Trylogii”, Juliusz, w publikacji towarzyszącej kieleckiemu wydarzeniu:
„Henryk Sienkiewicz walczył piórem z siłą armatniej salwy. Jest jego niewątpliwą zasługą, że na kongresie w Paryżu (1919 r.), po zakończeniu pierwszej wojny światowej, sprawa Polski była jednym z najważniejszych tematów”.
Znacząca jest też - cytowana w tej samej książeczce przez główną organizatorkę i komisarza wystawy Małgorzatę Gorzelak - opinia profesora Kazimierza Morawskiego z UJ, który dobrze znał pana Henryka:
„(...) myślą był ciągle przy troskach i niedoli narodowej, stale o coś zabiegał, o coś się starał, prowadził i inicjował rozmaite akcje. Był wzorem społecznika (...) - niestrudzenie czynny i aktywny. (...) Pamiętam go zawsze bardzo poważnego, przejętego jak gdyby stałą troską o tę lub tamtą sprawę, świadomego swojej dobrowolnej odpowiedzialności wobec kraju i zagranicy”.
Najcenniejszy w kolekcji gipsowy odlew twarzy zmarłego pisarza - działacza społeczno-politycznego światowej sławy nadal budzi niezmiennie głębokie wzruszenie. Wiele innych unikatów stanowi namacalne świadectwo wyjątkowości biografii Sienkiewicza, np.: przepiękna szabla turecka jako dar przywieziony przezeń z Konstantynopola w 1886 r., legionowa odznaka honorowa, którą wręczył mu płk Władysław Sikorski (1916 r.), przenośne biureczko nieodzownie potrzebne do pracy w nieustannych podróżach albo replika złotego medalu noblowskiego (oryginał, niestety, przepadł w Powstaniu Warszawskim), uzyskana w ubiegłym roku od Komitetu Sztokholmskiego dzięki staraniom prawnuczki Anny.
Sienkiewiczowska prezentacja muzealna świetnie służy edukacji i wychowaniu, co potwierdził jeden z gości wpisem do księgi pamiątkowej, dziękując organizatorom „za tę kształcącą wystawę, która przypomina to, czego uczył Henryk Sienkiewicz - by bardziej kochać Ojczyznę niż wolność”. Wszyscy, a szczególnie młodzież, powinni więc skorzystać z okazji i wzbogacić swoją wiedzę w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Wystawa czynna będzie do września 2012 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję