Reklama

29 czerwca - Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Paliusz dla abp. Wacława Depo

Niedziela Ogólnopolska 26/2012, str. 2

Bożena Sztajner/Niedziela

Paliusz jest wstęgą wykonaną z białej wełny, ozdobioną sześcioma czarnymi krzyżami, nakładaną przez głowę na ramiona hierarchy, zamykającą się na piersiach i plecach. Prawo noszenia paliusza mają: papież - w całym Kościele oraz arcybiskupi metropolici - na terenie swoich prowincji kościelnych podczas uroczystych liturgii. Co roku w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, przypadającą 29 czerwca, nowi arcybiskupi metropolici otrzymują paliusze z rąk papieża. W 2011 r. podczas wręczania paliuszy Benedykt XVI odniósł się do ich symboliki. Wyjaśnił, iż mogą przypominać słodkie jarzmo Chrystusa, nakładane na ramiona, tożsame z Jego przyjaźnią. Ojciec Święty zauważył, że paliusz wskazuje też na Chrystusa, który wyruszył w góry i na pustynie, gdzie zagubiła się Jego owieczka - ludzkość. - Paliusz oznacza, że naszym obowiązkiem jest prowadzenie innych do Chrystusa - mówił Benedykt XVI.
W 2012 r. wśród hierarchów, którzy otrzymują paliusze, jest arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo. Przed wyjazdem do Rzymu po odbiór paliusza, zapytany przez „Niedzielę”, co dla niego oznacza jego przyjęcie, nawiązał do słów Jana Pawła II zapisanych w książce „Wstańcie, chodźmy!” (Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2004): „Na całym świecie metropolici, na znak jedności z Chrystusem Dobrym Pasterzem i Jego Wikariuszem, sprawującym urząd Piotrowy, noszą na ramionach ten znak wykonany z wełny jagniąt poświęconych w dniu św. Agnieszki. (...) W kształcie paliusza możemy dostrzec obraz owieczki, którą Dobry Pasterz bierze na swoje ramiona i niesie, by ją ocalić i nakarmić”.
Odnosząc się do tych słów Papieża Polaka, abp Wacław Depo zwrócił uwagę, że w znaku paliusza uwidacznia się troska i odpowiedzialność za owczarnię powierzoną metropolicie oraz za budowanie jedności w powierzonym sobie Kościele. Zdaniem Metropolity Częstochowskiego, wyrażona w znaku paliusza jedność z Ojcem Świętym, czyli każdorazowym następcą św. Piotra, jest uzewnętrzniana m.in. w tym, że papież na oczach całego Kościoła osobiście nakłada paliusz na ramiona metropolity. Wymowny jest także fakt, że paliusze przed dniem 29 czerwca zostają położone na grobie św. Piotra w podziemiach Bazyliki Watykańskiej, co ma być przypieczętowaniem jedności pasterzy Kościoła ze św. Piotrem i jego następcami w prowadzeniu wiernych ku Chrystusowi. Abp Depo wyraził swoją wdzięczność Chrystusowi za dar posługi apostolskiej w Jego Kościele oraz za dar ludzi, od których - jak stwierdził - „uczy się Kościoła”. Jednocześnie poprosił o szczególną modlitwę w swojej intencji w dniu przyjmowania paliusza.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spadkobiercy św. Jerzego

2021-09-22 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Uroczysta Eucharystia w świątyni garnizonowej pw. św. Jerzego poprzedziła przyjęcie nowych członków do Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję