Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Wezwani do dawania świadectwa

Podczas audiencji generalnej 13 czerwca br. Benedykt XVI kontynuował rozważania na temat modlitwy w Listach św. Pawła. Powiedział m.in.: - W świecie, który podpowiada, aby ufać jedynie ludzkim możliwościom, chrześcijanie są wezwani do odkrywania siły modlitwy i świadczenia o niej. Kiedy otwieramy się na Boga, On działa w nas i przez nas odnawia świat, bo jedynie wówczas, gdy damy się porwać miłości Jezusa, będziemy zdolni stawić czoło każdej przeciwności, jak św. Paweł będziemy pewni, że możemy wszystko w Chrystusie, który nas umacnia. Benedykt XVI skierował słowa pozdrowienia do uczestników odbywającego się w Dublinie 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego pod hasłem: „Komunia z Chrystusem oraz między nami”, zaznaczając, że „jest on bezcenną okazją, aby podkreślić centralne miejsce Eucharystii w życiu Kościoła”.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Mówimy „nie” kulturze, w której kłamstwo przedstawia siebie pod pozorem prawdy i oszczerstw, przeciwstawiamy się kulturze, która zmierza jedynie do dobrobytu materialnego i zaprzecza Bogu.
Z przemówienia na otwarcie kongresu duszpasterskiego diecezji rzymskiej, 11 czerwca 2012 r.

Witam serdecznie obecnych na tej audiencji pielgrzymów polskich. Dzisiaj w liturgii wspominamy św. Antoniego z Padwy, doktora Kościoła. Był on wybitnym kaznodzieją, teologiem, spowiednikiem, orędownikiem ubogich i cierpiących. Swoim życiem, a szczególnie żarliwym apostolstwem, uczy nas ewangelicznej gorliwości. Jego wstawiennictwu zawierzam wasze intencje i pielgrzymowanie do grobów świętych Apostołów. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Do Polaków podczas audiencji generalnej, 13 czerwca 2012 r.

Radio Watykańskie

Nowy etap dziejów

Reklama

Już od 1 lipca br. Radio Watykańskie nie będzie nadawało na falach krótkich i średnich na większą część Europy oraz do Ameryk. Informując o tym, papieska rozgłośnia zaznacza, że rozpoczyna się obecnie nowy okres jej dziejów, przechodząc do nowych strategii przekazu. Nie oznacza to zaniku transmisji, ale wprowadzenie nowych technik przekazu - za pomocą satelity czy też internetu. Wchodząc na stronę: www.radiovaticana.va, można ściągnąć w dowolnym punkcie świata wybrany program. Ograniczenie transmisji radiowej będzie dotyczyć niemal połowy czasu emisji. Nadal na falach krótkich i średnich nadawane będą audycje do Afryki, na Bliski Wschód, do Azji oraz krajów ubogich czy przeżywających trudności. Jednocześnie przypomniano, że transmisje międzynarodowe (realizowane w ponad 40 językach i emitowane do 80 krajów świata) miały ogromne znaczenie w dziejach najnowszych Kościoła, zwłaszcza w Europie, wspierając narody podczas wojen i totalitarnego ucisku.

Nowy Wydział Dykasterii

„Kultura i sport”

Sport, który stał się znaczącym zjawiskiem kulturowym, potrzebuje oczyszczenia, aby nie uległ degeneracji - powiedział 14 czerwca przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi podczas prezentacji nowego wydziału tej dykasterii - „Kultura i sport”. Podobna sekcja „Kościół i sport” istnieje już od 2004 r. w Papieskiej Radzie ds. Świeckich.
Celem nowej struktury ma być zdefiniowanie kierunków kulturowego podejścia do zjawiska sportu, dostrzegając w nim uprzywilejowaną przestrzeń dialogu między Kościołem, kulturą a środowiskiem młodzieży oraz nowy areopag spotkania wierzących i niewierzących w duchu „Dziedzińca pogan”. Chodzi o uważne przyjrzenie się, jakie wartości niesie ze sobą sport. Taka jest zresztą misja Papieskiej Rady, zgodnie z zasadą: zrozumieć, aby ewangelizować. Kultury bowiem nie można ewangelizować z zewnątrz, a jedynie od wewnątrz każdego zjawiska kulturowego. Dlatego zanim zacznie się mówić do środowiska sportu, trzeba spróbować je najpierw zrozumieć. Z tego względu - według kard. Ravasiego - nowy wydział będzie nie tylko mówił do świata sportu, ale również będzie w Kościele echem jego aspiracji, poszukując tym samym nowych dróg dialogu kulturowego.

Na blogach piszą

Człowiek to największy kapitał. Szkoda tylko, że nie dla Polaków. Trzeba być wyjątkowo ślepym, na którą to przypadłość nasze elity cierpią od lat, aby nie widzieć, że dzieci już dzisiaj (sic!) tworzą miejsca pracy. Dokładnie tak! Ta karkołomna teza jest bardzo prosta do udowodnienia. Chociażby analizując sytuację w szkołach. Kogo będą uczyli nauczyciele, jeśli nie będzie dzieci? Na kim będą zarabiały wydawnictwa, skoro nikt nie będzie kupował podręczników, nie mówiąc o innych książkach? Jak będą funkcjonowały inne gałęzie przemysłu (pamiętam to określenie z poprzedniego systemu, nie wiem, czy teraz nadal ta nomenklatura obowiązuje), gdy nie będzie młodych?
Pio13

Jadę do pracy. Zdziwienie. W obrębie Dworca Śródmieście ustawiono kosze na śmieci! Ludzie!!! Nigdy w życiu tam nie widziałam koszów na śmieci! Europa do nas zawitała!
Ciekawe, czy zostaną po Euro... czy znowu będą się walały sterty śmieci. Świetlówki wkręcili nowe. Jest jasno i czysto. Ciekawe, czy zdejmą po Euro?
Widzę sprzątaczy. Czysto w miarę jak na Warszawę.
To wcześniej nie można było tego zrobić? Co nam zostanie z Euro?
Akin

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję