Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

O. Jan Pach OSPPE
O. Jan Kolmaga OSPPE

O. Jan Pach OSPPE<BR>O. Jan Kolmaga OSPPE

Jubileusz Ojców Paulinów

30. rocznica kapłaństwa

Dwaj ojcowie paulini: o. Jan Pach oraz o. Jan Kolmaga świętowali 10 czerwca 30. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. O. Jan Kolmaga jest kustoszem sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, tzw. Amerykańskiej Częstochowie, w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. O. Jan Pach jest specjalistą w zakresie mariologii, posługuje na Jasnej Górze, jest dyrektorem Biblioteki Maryjnej klasztoru jasnogórskiego, autorem wielu książek o tematyce historyczno-patriotycznej i maryjnej. Ojcowie przyjęli święcenia kapłańskie 29 maja 1982 r. na Jasnej Górze z rąk bp. Stefana Bareły, ordynariusza częstochowskiego.
Podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył jubilat o. Jan Kolmaga, jubilaci dziękowali za 30 lat kapłaństwa. Homilię wygłosił o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru. Mszę św. koncelebrowali m.in.: o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli” i o. Konrad Pomper, magister nowicjatu w 1975 r., w czasie, kiedy swój nowicjat rozpoczynali ojcowie jubilaci. - Dziś dziękujemy Bogu za dar powołania, za dar życia i za wytrwanie w kapłaństwie w Zakonie Paulinów - mówił o. Jan Pach. - Z wielką radością przybyłem do tronu Pani Jasnogórskiej, by dziękować Bogu za dar kapłaństwa, za posługiwanie w Kościele powszechnym, za rodziców, za mamę, która jest tu obecna wraz z całą rodziną - mówił o. Jan Kolmaga. O. Izydor Matuszewski wręczył jubilatom ryngrafy z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej, mówiąc: - Z okazji waszego jubileuszu przyjmijcie moje serdeczne gratulacje, a równocześnie przyjmijcie znak Maryi - ryngraf. Niech Jej imieniem wasza posługa będzie nadal znaczona, niech Ona was otacza swoją opieką, a wy z Nią idźcie, by toczyć bój o każdą duszę ludzką.

Poczta Polska

Z nadzieją w przyszłość

Reklama

Z udziałem ok. 7 tys. pielgrzymów odbyła się 9 czerwca 13. Pielgrzymka Poczty Polskiej. Eucharystii na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a koncelebrował m.in. ks. Jarosław Sroka, krajowy duszpasterz pocztowców. Obecni byli Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej SA, oraz Józef Błaszczeć, dyrektor częstochowskiego oddziału Poczty Polskiej, organizator i koordynator pielgrzymki pocztowców. - Dla nas Jasna Góra jest bardzo ważnym miejscem, gdyż Dekalog, wartości związane z religią chrześcijańską, z podejściem do drugiego człowieka, z zaangażowaniem, z uczciwością - to są podstawowe kryteria, potrzebne dzisiaj pocztowcom w dobie zmian. Co roku prosimy o łaskę cierpliwości, pokory, o to, aby wytrwać w tych zmianach - mówił prezes Jóźkowiak. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak. - Człowiek potwierdza swoje panowanie nad ziemią zarówno przez pracę, jak i przez modlitwę. Związek pracy i modlitwy w niczym nie pomniejsza wartości tego, co robimy. I niech - jak to zauważył w Gdańsku Jan Paweł II - dziwi się Europa i świat, że Polacy łączą pracę z Eucharystią, że w Eucharystii odnajdują sens trudu swojej pracy - mówił w homilii abp Wacław Depo.

Ogrodnicy i sadownicy

Dobrej pogody, daj nam, Panie!

Półtora tysiąca ogrodników i sadowników przybyło na Jasną Górę 10 czerwca w 28. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ogrodników i Sadowników. Pielgrzymom towarzyszył ks. Wojciech Kołakowski, krajowy duszpasterz ogrodników. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki był Wielkopolski Związek Ogrodniczy z Poznania.
Pielgrzymów powitał o. Stanisław Baranowski. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Mówił, że ogrodnikom i sadownikom wiosna kojarzy się nie tylko z pięknem natury, ale również z ciężką pracą i troską o przyszłość. Zwrócił uwagę, że często z powodu nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych w sercu ogrodnika rodzi się lęk i niepokój. - Ile bólu musi też dostarczać nieuczciwa konkurencja, w konsekwencji - niedostępne rynki zbytu. To wszystko tak często staje się waszą codziennością - mówił bp Wątroba.
Przed Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej miał miejsce Akt Zawierzenia Maryi Polskich Ogrodników.

Krótko

W dniach 4-6 czerwca na Jasnej Górze odbyła się 12. Konferencja Pracowników Socjalnych nt. „Pomoc i interwencja - dwa obszary działań pracownika socjalnego - obraz faktyczny i medialny”.

8 czerwca przybyła na Jasną Górę Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków. Mszy św. przewodniczył o. Eugeniusz Morawski, karmelita bosy z Wadowic.

9 czerwca odbyła się 22. Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców. Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył ks. prał. Mirosław Mikulski, a homilię wygłosił ks. Stanisław Dyndał.

9 czerwca abp Wacław Depo dokonał otwarcia w Arsenale wystawy pt. „Sportowcy Matce Bożej Jasnogórskiej”.

Zapowiedzi

1-2 lipca - Sympozjum i Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

1 lipca - 18. Pielgrzymka Kresowian i Towarzystwa Miłośników Lwowa

1 lipca - 10. Pielgrzymka Bezrobotnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję