Reklama

Z kraju

Fundusz kościelny

Dyskusja trwa

Strona rządowa opracuje analizę rzeczywistych wydatków z Funduszu Kościelnego na poszczególne Kościoły i związki wyznaniowe tak, by wiedzieć, o ile w okresie przejściowym uzupełnić dofinansowanie składek ubezpieczenia społecznego duchownych - to efekt spotkania min. Michała Boniego z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych, które odbyło się 13 czerwca br. Mniejsze wyznania wciąż jednak podkreślają, że proponowana przez rząd kwota 0,3 proc. odpisu podatku jest dla nich niewystarczająca.
Min. Boni przedstawił proponowany przez rząd harmonogram okresu przejściowego likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym.
Według propozycji rządu, 1 stycznia 2013 r. ma wejść w życie ustawa umożliwiająca przekazywanie na rzecz wybranego Kościoła lub innego związku wyznaniowego kwoty w wysokości 0,3 proc. podatku dochodowego. Możliwość skorzystania z odpisu ma dotyczyć zeznania podatkowego lub korekty zeznania składanego za rok 2012.
Państwo ma wyrównać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę między kwotą uzyskaną z odpisu a wysokością dotychczasowej dotacji z budżetu przewidzianą na Fundusz Kościelny w roku 2012, waloryzowaną o wskaźnik inflacji. Podobnie ma być w latach 2014-16. W trzecim kwartale 2015 r. ma być dokonana ocena funkcjonowania odpisu. Od 2017 r. wyrównania z budżetu państwa już nie będzie.
- Jeśli organizacje pożytku publicznego otrzymują 1 proc. odpisu, to dlaczego społeczna działalność Kościoła i związków wyznaniowych ma być tak dewaluowana, że odpis na nią ma wynosić zaledwie 0,3 proc. - powiedział KAI sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.

Sprawni inaczej w Podolanach

Zrzucili maski, rozpostarli skrzydła

Reklama

Podolany - niewielka wioska małopolska, położona nad Rabą, w gminie Gdów. To tutaj od lat spotykają się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, podopieczni domów pomocy społecznej, świetlic socjoterapeutycznych, zakładów leczniczo-wychowawczych z całej niemal Polski, a od 10 lat także z zagranicy. Wszystko zaczęło się w 1997 r. za sprawą obecnego wójta gminy Zbigniewa Wojasa, pomysłodawcy i założyciela fundacji mającej służyć pomocą osobom niepełnosprawnym, ubogim, często nieświadomie wykluczanym z życia społecznego. Od 13 lat fundacja w ramach terapii zajęciowej organizuje coroczne Festiwale Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych.
W dniach 2-3 czerwca br. na X Międzynarodowym Festiwalu w Podolanach spotkały się osoby „sprawne inaczej” z 21 placówek z kraju i z zagranicy. Organizacją zajęło się miejscowe Centrum Pomocy Rodzinom Osób Niepełnosprawnych, a wspierały Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy i liczni młodzi wolontariusze.
Mszę św. na festiwalowym placu odprawił proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gdowie ks. Stanisław Bętkowski. Pamiątką X Festiwalu stał się posadzony Dąb Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II z jego rodzinnych Wadowic, ofiarowany przez parafię i dyrekcję szkoły z zaprzyjaźnionych Dobczyc. Wręczono symboliczne „Serca podolańskie” ludziom, którzy od początku wspierają fundację. Pośród uhonorowanych znalazł się emerytowany proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Jarguz - duchowy opiekun podopiecznych Stowarzyszenia oraz Adam Wojnar współpracujący z redakcją „Niedzieli Małopolskiej” w Krakowie. Jury, pod przewodnictwem prof. Elżbiety Minczakiewicz, złotą statuetką w dziedzinie teatru wyróżniło Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej i WZT Radwanowice w dziedzinie widowisko sceniczne. Nagrodę publiczności zdobyły „Pszczółki” działające przy Świetlicy Socjoterapeutycznej w Częstochowie. Z dużym zainteresowaniem widzów spotkał się występ podopiecznych Zakładu Leczniczo-Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Częstochowy, który poruszył serca widzów.

Wojciech Mścichowski

Cudzysłów

Bóg zawsze daje się cały, tak że drugiemu nie ubywa, a tylko od pojemności duszy naszej zależy, ile Go obejmiemy.
*
Bóg jest Miłością, dlatego nie o to Mu idzie, abyśmy się Go bali, ale o to, abyśmy się w Nim rozkochali.
Stefan kardynał Wyszyński

Krótko

Stopa bezrobocia na koniec 2012 r. może dojść nawet do 14 proc. - ostrzegają ekonomiści. Firmy zamrażają zatrudnienie ze względu na złą sytuację w strefie euro. Najgorzej jest z tworzeniem etatów w transporcie i budownictwie.

Wzbiera kolejna fala emigracji za pracą. W kraju straszy bezrobocie, a na Zachodzie chcą nas zatrudniać - przewiduje „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Edukacji uległo protestom obrońców historii w polskich szkołach i jako obowiązkowy ustaliło wątek „Ojczysty Panteon i ojczyste spory” w ramach przedmiotu: Historia i społeczeństwo. Zmiana zacznie obowiązywać od roku szkolnego 2013.

Pod zarzutem korupcji przy prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej zatrzymano Jana W. - byłego prezesa Kulczyk Holding oraz byłego szefa rady nadzorczej PKN Orlen. Zatrzymany został także Wojciech J., który był wiceprezesem Kulczyk Holding.

Polska i Szwajcaria podpisały umowę o współpracy wojskowej. Porozumienie obejmuje szkolenie żołnierzy w warunkach górskich oraz szkolenie sił specjalnych.

Zatrzymano blisko 200 osób podczas zajść przed meczem Polska - Rosja w czasie Euro 2012. Wśród nich byli zarówno Polacy, jak i Rosjanie. 12 czerwca wieczorem do premiera Donalda Tuska dzwonił prezydent Rosji Władimimir Putin. Politycy rozmawiali o przedmeczowych niepokojach.

Grupa polityków Ruchu Palikota w imieniu klubu parlamentarnego tej partii napisała list do Władimira Putina. W liście padły oskarżenia pod adresem PiS i Radia Maryja, którym przypisano odpowiedzialność za zamieszki przed meczem Polska -Rosja. Środowiska niepodległościowe nazwały tę akcję skandalem.

Lekarskie związki zawodowe w lipcu 2012 r. będą używać druków bez informacji, czy na lek przysługuje zniżka. Druk 3 mln recept, na których nie ma informacji o poziomie refundacji leku ani o tym, czy pacjent jest ubezpieczony, zlecił Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Nie udało się wyłonić autorów połowy cyfrowych książek dla uczniów. Brakuje autorów do stworzenia podręczników do przedmiotów humanistycznych oraz przyrodniczych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Katolicka Nauka Społeczna? Coś dla Ciebie!

2021-09-22 08:18

[ TEMATY ]

festiwal

Wykład, dwie debaty eksperckie, dwa bloki warsztatów – to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.

Teoria i praktyka – to dwa kierunki, które każdorazowo obierają organizatorzy, przygotowując program festiwalu. Realizacji wymiaru teoretycznego posłużą w tym roku dwie debaty eksperckie z udziałem „praktyków” zadanych problemów.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję