Reklama

„Sztuka po Trydencie”

Niedziela Ogólnopolska 26/2012, str. 9

Tomasz Lewandowski

Ogromne zainteresowanie, jakie wzbudziła konferencja naukowa pt. „Sztuka po Trydencie”, zorganizowana w dniach 31 maja - 1 czerwca 2012 r. przez Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zdumiało wszystkich, na czele z organizatorami. Przez dwa dni sale wykładowe pękały w szwach.
Sobór Trydencki (1545-63) odegrał fundamentalną rolę w dziejach Kościoła katolickiego. Był odpowiedzią na wyzwania reformacji. Jego reformy dotknęły niemal wszystkich sfer życia, również szeroko pojętej sztuki. Zdaniem ks. prof. Andrzeja Witko, dyrektora Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII i organizatora krakowskiej sesji, sztuka po Trydencie pokazała tryumf i wielkość Kościoła katolickiego, otwierając nowe obszary i konsolidując dotychczasowe pola artystyczne w służbie przekazu wiary. Od lat ten artystyczny rozkwit po Soborze Trydenckim jest przedmiotem intensywnych badań naukowych.
Krakowska konferencja naukowa stała się okazją dla przedstawicieli wielu ośrodków naukowo-badawczych z Polski i z zagranicy do zaprezentowania wyników prowadzonych obecnie badań w kontekście wdrożonych w połowie XVI wieku reform soborowych. Wśród wybitnych prelegentów znaleźli się uczeni z Białegostoku, Gdańska, Lublina, Łodzi, Kielc, Opola, Siedlec, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Krakowa, a także goście z Belgii i Niemiec. Honorowy patronat nad sesją objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
Dwudniowa konferencja poświęcona sztuce nowożytnej w Polsce i całej zachodniej Europie w okresie po Soborze Trydenckim rozpoczęła się w Auli bł. Jana Pawła II Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Licznie zgromadzonych przywitali rektor UPJPII - ks. prof. Władysław Zuziak oraz dziekan Wydziału Historii Kościoła i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII - ks. prof. Józef Wołczański. Sesję otworzył dr hab. Wojciech Kęder z UPJPII w Krakowie, który przedstawił dzieło Soboru Trydenckiego w okresie kontrreformacji. Potem obrady konferencji przeniosły się do Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII przy ul. Sławkowskiej.
Wśród ponad trzydziestu wykładów na szczególną uwagę zasługują wystąpienia: prof. Juliusza Chrościckiego z Uniwersytetu Warszawskiego - „Michelangelo Buonarroti - pierwszą ofiarą ojców Soboru Trydenckiego”; prof. Heinricha Alberta Boesten-Stengela z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - „The Exactness of Images. Decorum and sensus litteralis in Caravaggio’s «Calling of St. Matthew»”; ks. prof. Andrzeja Witko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - „El Greco a ikonografia potrydencka”; prof. Teresy Grzybkowskiej z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie - „Malowane figury i rzeźbiarskie obrazy. Hiszpański triumf potrydenckiej dewocji”; prof. Andrzeja J. Baranowskiego z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk - „Architektura zakonów triumfującego Kościoła”; prof. Agnieszki Bender z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego - „Szaty liturgiczne z hafciarskich pracowni Radziwiłłów”.
Wydarzeniem towarzyszącym sesji była promocja księgi pamiątkowej ku czci śp. ks. prof. dr. hab. Zdzisława Klisia „Limen expectationis”, pod redakcją ks. prof. Jacka Urbana i ks. prof. Andrzeja Witko. Uroczystość rozpoczęła się już 30 maja br. Mszą św. w kościele Świętego Krzyża. Następnie w Instytucie Historii Sztuki i Kultury można było wysłuchać wspomnień o ks. Zdzisławie Klisiu jako uczonym, koledze i członku rodziny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję