Reklama

Zmarł prof. Stefan Stuligrosz

Prof. Stefan Stuligrosz - wybitny dyrygent, pedagog - zmarł 15 czerwca 2012 r. w szpitalu w Puszczykowie pod Poznaniem, miał 92 lata

Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 r. w Poznaniu. Wykształcenie zdobywał w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Potem związał się z poznańską uczelnią muzyczną jako wykładowca oraz jej rektor w latach 1967-81. Jest założycielem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. W chórze prof. Stuligrosza w ciągu ponad 70 lat śpiewało ponad 2 tys. mężczyzn i chłopców. Chór koncertował w Europie, a także w USA, Kanadzie i Japonii. Śpiewał m.in. dla prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, prezydenta Francji Jacques’a Chiraca, króla Szwecji Gustawa Adolfa VI, króla Hiszpanii Juana Carlosa, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, papieża Pawła VI. Wielokrotnie w Polsce i Watykanie chór śpiewał dla papieża Jana Pawła II, a także gościł na Jasnej Górze. Chór prof. Stuligrosza dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.
Prof. Stuligrosz wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, m.in. Grzegorza Nowaka, Janusza Dzięcioła, Jana Szyrockiego, Kazimierza Górskiego, ks. Kazimierza Szymonika, Mieczysława Dondajewskiego i Antoniego Grefa.
Był cenionym twórcą. Skomponował blisko 600 utworów na chór a cappella oraz z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.
W 2010 r., na swoje 90. urodziny, został odznaczony Orderem Orła Białego. Otrzymał również Order Uśmiechu, Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrody Państwowe I stopnia i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jan Paweł II uhonorował go Wielkim Krzyżem ze Srebrną Gwiazdą Komandorii św. Sylwestra Papieża. We wrześniu br. miał otrzymać z rąk kard. Gianfranco Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury, medal „Per Artem ad Deum” (Przez Sztukę do Boga). Za zasługi artystyczne otrzymał również symboliczne klucze do Nowego Jorku, Filadelfii, Cleveland i Chicago.
Na wiadomość o śmierci prof. Stefana Stuligrosza swoją refleksją podzielił się ks. Piotr Paćkowski, prezydent Polskiej Federacji „Pueri Cantores”, zwracając przede wszystkim uwagę na zasługi Pana Profesora dla polskiej chóralistyki. Stwierdził, że osoba prof. Stuligrosza zawsze wzbudzała uczucie zachwytu i fascynacji. Widzieliśmy w nim wzór pracy artystycznej i wychowawczej. - Niektórzy z naszego grona - napisał ks. Paćkowski w pośmiertnym wspomnieniu - byli wprost jego uczniami. W ostatnich latach, kiedy już stan zdrowia Pana Profesora stopniowo się pogarszał, zadziwiał nas swoją wolą i radością życia. Chciał wykorzystać każdą chwilę, by cieszyć się muzyką, tę radość przekazywać innym. Wszystko to czynił w poczuciu powołania Bożego do realizowania piękna w życiu doczesnym. Winniśmy Mu naszą szczególną wdzięczność za wiele kompozycji, również pisanych specjalnie dla Polskiej Federacji „Pueri Cantores”, za umiejętność pociągnięcia wielu młodych śpiewaków do pięknej służby Kościołowi, za piękne chwile wzruszeń i artystycznych uniesień - wyznał ks. Paćkowski.
Pan Profesor był wiernym czytelnikiem „Niedzieli”.
W dniu śmierci prof. Stefana Stuligrosza - 15 czerwca na Jasnej Górze o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych, odprawił Mszę św. za spokój jego duszy.

(Red.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję