Reklama

Rycerze Chrystusa

Polskie Zwierzchnictwo Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH) wybrało w 2012 r. Lublin na miejsce swojej inwestytury, czyli uroczystości liturgicznych związanych z przyjęciem nowych członków - pięciu kawalerów i jednej damy oraz kapłana. Uroczysta Msza św. z obrzędami inwestytury została odprawiona w archikatedrze lubelskiej 9 czerwca pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa, prymasa seniora, a zarazem Wielkiego Przeora Zwierzchnictwa Polskiego

Niedziela Ogólnopolska 26/2012, str. 24-25

Paweł Wysocki

Przemarsz orszaku ulicami Lublina do archikatedry

Przemarsz orszaku ulicami Lublina do archikatedry

Inwestytura, w której uczestniczyli duchowni, kawalerowie i damy ze zwierzchnikiem Zakonu komandorem Karolem Bolesławem Szlenkierem oraz Radą Polskiego Zwierzchnictwa OESSH, zaznaczyła się obecnością gości w różnych miejscach i wydarzeniach Lublina. Oprócz spotkań związanych z inwestyturą, które miały miejsce m.in. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II i parafii pw. św. Andrzeja Boboli, bożogrobców można było spotkać na centralnej procesji Bożego Ciała oraz na koncercie poświęconym pamięci bł. Jana Pawła II. Mieszkańcy Lublina z podziwem spoglądali na ubranych w białe płaszcze kawalerów i okryte czarnymi pelerynami damy. Krzyże jerozolimskie, wyraźnie zaznaczone na ich zakonnym stroju, kierowały myśli ku Ziemi Świętej, rozbudzając w sercach pragnienie poznania miejsc związanych z życiem i działalnością Jezusa Chrystusa, jak i troskę o współczesne oblicze tej ziemi.
Szczytem spotkania, poprzedzonego m.in. czuwaniem przy relikwiach Drzewa Krzyża, była uroczysta Msza św. z obrzędami inwestytury. Pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa sprawowało ją kilkudziesięciu kapłanów, wśród których obecny był m.in. rektor KUL-u ks. prof. Stanisław Wilk. - Dziękuję Zwierzchnictwu w Polsce, że na swoją uroczystość zechciało wybrać Lublin, miasto tak bogate w tradycje, pulsujące życiem i rozmaitą działalnością w duchu Ewangelii - mówił abp Stanisław Budzik, witając w archikatedrze duchownych, damy i kawalerów oraz kandydatów do Zakonu. - Lublin to wielka historia naszej Ojczyzny - mówił kard. Józef Glemp, uzasadniając wybór miejsca na inwestyturę. Przywołał złote karty historii związanej z czasami Jagiellonów, Unii Lubelskiej oraz tworzeniem i działalnością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w który wpisał się swoją obecnością i pracą bł. Jan Paweł II.
Wyjaśniając zgromadzonym znaczenie inwestytury, kard. Józef Glemp podkreślał, że jest to nałożenie nowych szat. - Pierwszą inwestyturą dla człowieka jest chrzest. Obmycie z grzechu pierworodnego i nałożenie białej szaty zanurza człowieka w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i nakłada na niego konkretne zobowiązania - mówił Ksiądz Prymas. - Wzrastając i podejmując różne zadania, człowiek realizuje się w służbie ukierunkowanej na Chrystusa. Dla jednych kolejną inwestyturą będzie nałożenie szkolnego mundurka, dla innych stroju charakterystycznego dla danego zawodu czy nałożenie sutanny. Bo nowe szaty zawsze wyznaczają nowe zadania i funkcje. Przywdzianie szat przez bożogrobców oznacza ich wierną służbę ideałowi, który streszcza się w symbolice pustego grobu Chrystusa - wyjaśniał Ksiądz Kardynał. Wśród głównych zadań dla dam i rycerzy Bożego Grobu Wielki Przeor wymienił m.in. służbę podstawowej prawdzie o zmartwychwstaniu Chrystusa i troskę o Grób Pański w Jerozolimie. - Wierni rycerskim ideałom, macie być gotowi bronić tego, co najważniejsze. Na etos rycerza: szlachetnego, dobrego, gotowego ponieść ofiarę; budowanego na Bogu i pielęgnowanego jako szlachetna cnota, jest we współczesnym świecie szczególne zapotrzebowanie - podkreślał. W odpowiedzi kandydaci wyrazili gotowość bycia wiernym ponadczasowym ideałom „stania się żołnierzem Chrystusa, walki o królestwo Chrystusa, rozszerzania się Kościoła i podejmowania posługi charytatywnej w duchu wiary i miłości”. Na znak przyjęcia do Zakonu, kawalerowie, dama i kapłan otrzymali insygnia zakonne: dystynktoria oraz płaszcze.
Podczas Mszy św. odbyły się także promocje komandorskie oraz dekoracja orderami „Glorii Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie”. Najwyższe wyróżnienie nadawane członkom Zakonu i innym osobom za ich postawę oraz zasługi na rzecz Polskiego Zwierzchnictwa OESSH otrzymali abp Stanisław Budzik oraz ks. prof. Stanisław Wilk.

* * *

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

Zakon Bożogrobców powstał w 1097 r. Jego historia sięga okresu wypraw krzyżowych. Obecnie Zakon gromadzi biskupów, kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz świeckich. Zwierzchnictwo w Polsce, któremu przewodzi komandor Karol Bolesław Szlenkier, liczy obecnie 237 członków. Są wśród nich osoby duchowne oraz świeckie, reprezentujące różne zawody. Aktywność religijna, społeczna i charytatywna członków Zakonu jest nakierowana na Ziemię Świętą. Przyjmują oni na siebie obowiązek świadczenia, modlitwy i wspomagania bliźnich w Ziemi Świętej, a także propagowania wiedzy o ziemi Jezusa Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję