Reklama

25. rocznica wizyty bł. Jana Pawła II

9 czerwca 1987 r. Jan Paweł II odwiedził Lublin. Modlił się wówczas na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz w katedrze, spotkał się z przedstawicielami świata akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także przewodniczył Mszy św., podczas której 50 diakonów z całej Polski przyjęło sakrament kapłaństwa. W Eucharystii, sprawowanej na obrzeżach miasta, uczestniczyła ponadmilionowa rzesza wiernych. Była to jedyna wizyta Papieża w Lublinie.

Niedziela Ogólnopolska 26/2012, str. 25

Stanisław Sadowski

Podczas lubelskich obchodów ćwierćwiecza pielgrzymki Jana Pawła II. Na zdjęciu: kard. Józef Glemp, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Budzik

Podczas lubelskich obchodów ćwierćwiecza pielgrzymki Jana Pawła II. Na zdjęciu: kard. Józef Glemp, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Budzik

Srebrny jubileusz wizyty bł. Jana Pawła II w Lublinie stał się okazją do modlitwy i spotkania kilkunastotysięcznej rzeszy wiernych z kard. Stanisławem Dziwiszem, najważniejszym świadkiem pontyfikatu Papieża Polaka.
Jubileuszowa Msza św. była sprawowana w miejscu, gdzie przed 25 laty bł. Jan Paweł II celebrował Eucharystię. Szczególne miejsce wśród tych, którzy swoją obecnością „świadczyli, że Kościół jest ich domem, a Jan Paweł II przewodnikiem wiary”, zajmowali ci, którzy na lubelskich Czubach z rąk Ojca Świętego przyjęli święcenia kapłańskie. 9 czerwca br., wspominając tamten dzień, stanęli wokół Ołtarza z rzeszą kapłanów, z biskupami: abp. seniorem Bolesławem Pylakiem, abp. Stanisławem Budzikiem, bp. seniorem Janem Śrutwą, bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, bp. Mieczysławem Cisło i bp. Arturem Mizińskim oraz kardynałami: Józefem Glempem i Stanisławem Dziwiszem. Wszystkich powitał abp Stanisław Budzik, przypominając, że „25 lat temu wśród nas stanął nieustraszony zwiastun Ewangelii Jezusa Chrystusa, wielki świadek nadziei i żarliwy apostoł Bożego Miłosierdzia”.
- Błogosławiony Lublin, bo tyle lat po tych ulicach chodził Święty. Niech ten Święty nadal tu chodzi i wspiera wszystkich, którzy tu mieszkają - mówił kard. Stanisław Dziwisz. - Od początku swojej Piotrowej posługi Jan Paweł II chciał odwiedzić miasto, z którym czuł się bardzo związany. Jednak ówczesne władze obawiały się wizyty Papieża na ścianie wschodniej, za którą rozciągał się bezkresny obszar zarządzany przez tych, którzy pretendowali do roli światowych przywódców bezbożnej ideologii komunistycznej. Papież, niedysponujący żadną armią ani dywizją, ale słowem prawdy i miłości, stanowił dla nich maksymalne zagrożenie - przypomniał. Pragnienie Jana Pawła II i mieszkańców wschodniej Polski ziściło się w 1987 r. Trzecia pielgrzymka do Ojczyzny związana była z Kongresem Eucharystycznym; prowadziła po polskiej ziemi szlakiem wyznaczanym przez sakramenty. Lublin stał się wówczas stacją kapłaństwa.
Kard. Dziwisz zapewniał, że posługa błogosławionego Papieża w Kościele nie skończyła się 2 kwietnia 2005 r. O tym, że bł. Jan Paweł II wciąż towarzyszy nam, może w sposób jeszcze głębszy, kard. Dziwisz nie musiał nikogo przekonywać. Ulica w Lublinie nazwana imieniem Jana Pawła II i przykościelny plac wypełnione były rzeszą wiernych, którzy każdego dnia powracają do papieskiego dziedzictwa, by odnajdywać w nim wskazówki i siłę do pokonywania trudności, przed jakimi staje Kościół i świat.

(bug)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję