Reklama

Ośrodek Wsparcia potrzebuje wsparcia

Niedziela Ogólnopolska 26/2012, str. 41

Kuba Kozłowski

„Piwnica pod Baranami” w Częstochowie

„Piwnica pod Baranami” w Częstochowie<br>

Częstochowski Ośrodek Wsparcia dla Osób z Chorobą Alzheimera przeprowadza się. Nowy adres to al. Pokoju 14. Na razie jednak, z powodu trudności finansowych, jego działalność została zawieszona.
Otwarcie w Częstochowie w 2006 r. ośrodka zapewniającego dzienną opiekę osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera było bardzo ważne dla rodzin, które przez kilkanaście lat zabiegały, by władze miasta utworzyły taką placówkę.

Stan aktywności

Konkurs na zorganizowanie i poprowadzenie ośrodka wygrało Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zaburzeniami Psychicznymi i Ich Rodzinom „YAVA”, które zrzesza lekarzy, pielęgniarki, psychologów, terapeutów pracujących na co dzień z osobami z zaburzeniami psychicznymi. - Osoby dotknięte chorobą Alzheimera miały zapewnioną u nas opiekę i zajęcia terapeutyczne - mówi Magdalena Turek, p.o. dyrektora Ośrodka Wsparcia dla Osób z Chorobą Alzheimera. - Nasi chorzy chętnie włączali się w robienie ozdób z bibułki, malowanie kredkami, wspólne śpiewanie czy przypominanie sobie szkolnych wierszy - kontynuuje. - Mieli, oczywiście, zapewnione podstawowe potrzeby: karmienie, mycie i inne zabiegi higieniczne. Dzieliliśmy się z rodzinami naszą wiedzą i doświadczeniem w sprawach diety i pielęgnacji chorego, radzenia sobie z własnym zmęczeniem i „wypaleniem” - kończy nasza rozmówczyni.
Ośrodek miał szerokie wsparcie wolontariuszy. Lekarze psychiatrzy i psycholog konsultowali chorych bezinteresownie, młodzież dbała o teren ogrodu, mieszkańcy przytuliska dla bezdomnych pomagali w remontowaniu pokoi na piętrze, gdzie planowano hostel dla chorych.

Stan zawieszenia

Reklama

Problemy zaczęły się z początkiem 2012 r. Dobiegła końca zawarta z Urzędem Miasta umowa dzierżawy obiektu, a nowej umowy ośrodek nie otrzymał. W kwietniu br. zaproponowano przeprowadzkę do innej siedziby. Jednak nowy lokal wymaga remontu i dostosowania do potrzeb podopiecznych.
- W sytuacji narastającego zadłużenia, braku funduszy na wypłatę pensji, na ZUS i inne opłaty, w kwietniu br. byłyśmy zmuszone do zawieszenia działalności - mówi Magdalena Turek. - Mamy jednak nadzieję, że od 1 lipca, kiedy obiecano nam zakończenie remontu lokalu przy al. Pokoju, nasi chorzy będą mieli gdzie przebywać, że także finansowo uda nam się wyjść na prostą.

Wspólnie pomagamy

Wśród osób, które pomagają ośrodkowi, jest p. Urszula Cierniak, która w ubiegłym roku zorganizowała koncert charytatywny. Artyści wystąpili bezpłatnie, sala widowiskowa Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie została udostępniona gratis. Dzięki temu całość wpływów z biletów przeznaczono na potrzeby chorych.
W tym roku charytatywny koncert odbył się 11 czerwca. Z pomocą osobom z chorobą Alzheimera pospieszyła krakowska „Piwnica pod Baranami”. Koncert zorganizowały Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zaburzeniami Psychicznymi i Ich Rodzinom „YAVA” oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie. W realizacji tej inicjatywy pomagali ci, którzy widzą konieczność doprowadzenia do powtórnego uruchomienia w Częstochowie placówki dla osób z chorobą Alzheimera, bo mają pacjentów w rodzinie oczekujących na pomoc lub pragną spłacić dług wdzięczności wobec personelu ośrodka, który pomógł ich rodzinom. Chcą teraz oddać serce za serce, jak wyraziła to Jolanta Szmidla, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zaburzeniami Psychicznymi i Ich Rodzinom „YAVA”, przemawiająca podczas koncertu charytatywnego. Dziękowała ludziom, którzy mają serce i patrzą w serce.

Cegiełka z „Piwnicy pod Baranami”

Tym razem otwartość serca wyraziła się w zakupie biletu na częstochowski koncert „Piwnicy pod Baranami”, jako cegiełki mającej pomóc w rychłym uruchomieniu ośrodka dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Okazało się, że częstochowianie są ludźmi wrażliwymi i sala widowiskowa MDK-u wypełniła się. Jak powiedział na koncercie Marian Florek, aktor od dawna wspierający działalność ośrodka, niektórzy nawet opuścili na dwie godziny strefę kibiców Euro 2012, aby odliczyć się na sali widowiskowej i swoim pięknym gestem solidarności wesprzeć potrzebujących. Wyrazy wdzięczności otrzymała pani prezes Jolanta Szmidla.
Wielkie podziękowania należą się również pani dyrektor Magdalenie Turek oraz paniom Elżbiecie Onuszkiewicz, Elżbiecie Łebek i Ewie Dąbek - pięknie i ofiarnie opiekującym się chorymi. Mamy nadzieję, że już w lipcu br. do Ośrodka Wsparcia dla Osób z Chorobą Alzheimera przy al. Pokoju 14 w Częstochowie będą mogli zgłosić się pacjenci. Pracownicy ośrodka, chorzy i ich rodziny liczą na gorące serca i podobne inicjatywy, które umożliwią kontynuowanie działalności tej tak potrzebnej placówki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję